DrakX - en to be translation catalogue (1258 entries)

en: 
    
    
    We are now going to configure the %s connection.
    
    
    Press OK to continue.
be: 
    
    
    Ідзем наладжваць далучэньне %s.
    
    
    Націсьніце "Добра" каб працягнуць.

en: 
    
    Please check whether Printerdrake did the 
    auto-detection of your printer model
    correctly. Search the correct model in the
    list when the cursor is standing on a 
    wrong model or on "Raw printer".
be: 
    
    Калі ласка, праверце што Printerdrake 
    правільна вызначыў мадэлю вашае
    друкаркі. Калі курсор указвае на 
    памылковую мадэлю ці "Raw друкарка"
    , выберыце мадэлю самастойна.

en: 
    Also printers configured with the PPD files provided by
    their manufacturers or with native CUPS drivers can not be
    transferred.
be: 
    Друкаркі, наладжаныя з дапамогай файлаў PPD, якія 
    распаўсюджваюцца вытворцамі друкарак, і друкаркі
    з "роднымі" драйвэрамі CUPS, таксама не могуць
    быць перададзеныя.

en: 
    Chances are, this partition is
    a Driver partition, you should
    probably leave it alone.
be: 
    Ёсьць верагоднасьць, што
    гэты падзел ёсьць падзелам
    Driver, магчыма вам ня варта
    яго кранаць.

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the irq and io of your card.
be: 
    Калi вы маеце ISA карту, велiчынi на наступным экране павiнны быць сапраўднымi.
    
    Калi вы маеце PCMCIA карту, вы павiнны ведаць irq i io вашае карты.

en: 
    Mark the printers which you want to transfer and click 
    "Transfer".
be: 
    Пазначце друкарку на якую вы жадаеце перадаваць і націсьніце
    "Перадаць".

en: 
    Normally, CUPS is automatically configured according to your
    network environment, so that you can access the printers on the
    CUPS servers in your local network. If this does not work 
    correctly, turn off "Automatic CUPS configuration" and edit
    your file /etc/cups/cupsd.conf manually. Do not forget to restart
    CUPS afterwards (command: "service cups restart").
be: 
    Звычайна CUPS наладжваецца аўтаматычна, у адпаведнасьці з
    вашым сеткавым асяродзьдзем, адпаведна, вы можаце атрымаць
    доступ да друкарак, наладжаных на паслужніках CUPS у вашае
    мясцовае сеткі. Калі гэта не спрацавала, выключыце пункт
    "Аўтаматычная наладка CUPS" і адрэдагуйце файл
    /etc/cups/cupsd.conf асабіста. Не забудзьцеся перазапусьціць
    CUPS пасьля гэтага (каманда: 'service cups restart').

en: 
    Printers on remote CUPS servers you do not have to configure
    here; these printers will be automatically detected. Please
    select "Printer on remote CUPS server" in this case.
be: 
    Калі вы карыстаецеся аддаленым паслужнікам друку CUPS,
    тады вам не трэба нічога наладжваць; гэтыя друкаркі будуць
    вызначаны аўтаматычна. Калі вы сумняваецеся, выберыце
    "Друкарка на аддаленым CUPS".

en: 
    The "%s" and "%s" commands also allow to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
be: 
    Каманды '%s' і '%s' могуць зьмяняць парамэтры друку для асобнай задачы. Проста дадайце патрэбныя парамэтры ў камандны радок, напрыклад,. '%s <file>'.

en: 
    The "%s" command also allows to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
be: 
    Каманда '%s' дазваляе зьмяняць парамэтры для розных задачаў, якія дасылаюцца на друк. Проста дадайце патрэбныя парамэтры  у камандны радок, напрыклад, '%s <файл>'.

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
be: 
    Гэта адмысловы Bootstrap
    падзел для падвойнай
    загрузкі вашае сыстэмы.

en: 
    You can connect to Internet or reconfigure your connection.
be: 
    Вы можаце адлучыцца ці пераканфігураваць вашае далучэньне.

en: 
    You can disconnect or reconfigure your connection.
be: 
    Вы можаце адлучыцца ці пераканфігураваць вашае далучэньне.

en: 
    You can reconfigure your connection.
be: 
    Вы можаце адлучыцца ці пераканфігураваць вашае далучэньне.

en: 
    try to change some parameters
be: 
    паспрабуйце зьмяніць пэўныя парамэтры

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
be:   <Tab>/<Alt-Tab> памiж элемэнтамі  |  <Space> выбар  | <F12> наступны экран

en:  (Default)
be:  (Дапомна)

en:  (driver %s)
be: (драйвэр %s)

en: %d minutes
be: %d хвiлiны

en: %d packages
be: %d пакетаў

en: %d seconds
be: %d сэкундаў

en: %s formatting of %s failed
be: %s памылка фарматаваньня %s

en: %s found on %s, configuring it ?
be: %s маецца на %s, наладзіць?

en: (already added %s)
be: (ужо дададзена %s)

en: (module %s)
be: (модуль %s)

en: (on %s)
be: (на %s)

en: (on this machine)
be: (на гэтае машыне)

en: , %s sectors
be: , %s сэктараў

en: /File/_Quit
be: /Файл/_Выхад

en: /_File
be: /_Файл

en: 1 MB
be: 1 Мб

en: 1 button
be: 1 кнопка

en: 1 minute
be: 1 хвiлiна

en: 16 MB
be: 16 Мб

en: 16 million colors (24 bits)
be: 16 мільёнаў колераў (24 бiты)

en: 2 MB
be: 2 Мб

en: 2 buttons
be: 2 кнопкi

en: 256 colors (8 bits)
be: 256 колераў (8 бiтаў)

en: 256 kB
be: 256 Кб

en: 3 buttons
be: 3 кнопкi

en: 32 MB
be: 32 Мб

en: 32 thousand colors (15 bits)
be: 32 тысячы колераў (15 бiтаў)

en: 3D Games
be: 3D-Гульні

en: 4 MB
be: 4 Мб

en: 4 billion colors (32 bits)
be: 4 мільярды колераў (24 бiты)

en: 512 kB
be: 512 Кб

en: 64 MB or more
be: 64 Мб цi болей

en: 65 thousand colors (16 bits)
be: 65 тысяч колераў (16 бiтаў)

en: 8 MB
be: 8 Мб

en: 8514 Compatible, 1024x768 at 87 Hz interlaced (no 800x600)
be: Сумяшчальны з 8514, 1024x768 пры 87 Hz празрадкова (няма 800x600)

en: <- Previous
be: <- Вярнуцца

en: => Notice, a label changed:
    %s
be: => Заўважце, што адзнака зьмянілася:
    %s

en: => There are many things to choose from ($ll).
be: => Вы можаце выбраць шмат пунктаў з ($ll).

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the ALT Linux rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
be: З дапамогай загрузачнага дыску вы зможаце загружаць Linux таксама як i 
    стандартным загрузчыкам. Гэта можа быць карысна, калi вы не жадаеце 
    ўсталёўваць LILO (цi Grub), калi iншая апэрацыйная сыстэма выдаляе LILO,
    цi LILO не можа працаваць у вашай канфiгурацыi. Загрузачны дыск таксама можа
    быць выкарыстаны сумесна з рамонтнай дыскетай ALT Linux, якая вельмi 
    палегчыць выратаваньне сыстэмы пасьля збою.
    
    Жадаеце стварыць загрузачны дыск зараз?

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    SILO on your system, or another operating system removes SILO, or SILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the ALT Linux rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures.
    
    If you want to create a bootdisk for your system, insert a floppy in the first
    drive and press "Ok".
be: З дапамогай загрузачнага дыска вы зможаце загружаць Linux незалежна ад
     стандартнага загрузчыка. Гэта можа быць карысна, калi вы не жадаеце 
    ўсталёўваць SILO, калi iншая апэрацыйная сыстэма выдаляе SILO, цi SILO не 
    можа працаваць у вашай канфiгурацыi. Загрузачны дыск таксама можа быць 
    выкарыстаны сумесна з выратавальнай дыскетай ALT Linux, якая вельмi 
    палегчыць выратаваньне сыстэмы пасьля збою.
    
    Калi жадаеце стварыць загрузачны дыск зараз, устаўце дыскету ў першы
    дыскавод i націсьнеце "Добра".

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
be: Графічнае асяродзьдзе са зручным дзеля выкарыстаньня наборам прыкладаньняў і  інструмэнтальных сродкаў

en: A library which defends against buffer overflow and format string attacks.
be: Бібліятэка якая абараняе ад атак перапаўненьня буфэру й некарэктнага фармату радкоў.

en: A printer named "%s" already exists under %s. 
    Click "Transfer" to overwrite it.
    You can also type a new name or skip this printer.
be: Друкарка з назвай "%s" ужо маецца пад %s. 
    Націсьніце "Перадаць" каб перазапісаць.
    Альбо вы можаце пазначыць новаю назву ці 
    прапусьціць друкарку.

en: A printer, model "%s", has been detected on
be: Друкарка мадэлі "%s" адшукана на

en: A problem occured while restarting the network: 
    
    %s
be: Адбылася памылка ў часе перазапуску сеткі:
    
    %s

en: A valid URI must be entered!
be: Мусіць быць пазначаны рэчаісны URI!

en: ADSL connection
be: ADSL далучэньне

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
be: Усе наяўныя падзелы на дыску %s i даньні на iх будуць страчаны

en: ALT Linux Installation %s
be: Усталяваньне ALT Linux %s

en: Abort
be: Адмянiць

en: Accept user
be: Прыняць карыстальнiка

en: Account Login (user name)
be: Iдэнтыфікатар уваходу (iмя карыстальніка)

en: Account Password
be: Пароль для ўваходу

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
be: Актывiзуе/дэактывiзуе усе сеткавыя інтэрфэйсы, сканфiгураваныя для
    старту ў час загрузкі сыстэмы.

en: Active
be: Актыўны

en: Adapter %s: %s
be: Адаптэр %s: %s

en: Add
be: Дадаць

en: Add a user
be: Дадаць карыстальніка

en: Add printer
be: Дадаць друкарку

en: Add to LVM
be: Дадаць да LVM

en: Add to RAID
be: Дадаць да RAID

en: Add user
be: Дадаць карыстальнiка

en: Advanced
be: Адмысловае

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
be: Усе дадньні ў падзеле %s будуць страчаны пасьля зьмены яго тыпа

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
be: Усе даньні на падзеле %s будуць страчаны пасьля фарматаваньня

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
be: Усе даньні на падзеле %s будуць страчаны

en: After this is done, we recommend that you restart your X environment to avoid any hostname-related problems.
be: Пасьля завяршэньня, рэкамэндуецца перазапусьціць вашае асяродзьдзе Х 
    каб пазьбегнуць праблем зьвязаных са зьменай назвы вузла.

en: All
be: Усё

en: All data on this partition should be backed-up
be: Усе даньні на гэтым падзеле павiнны быць зарэзэрваваны

en: All primary partitions are used
be: Усе першасныя падзелы выкарыстаны

en: Alternative test page (A4)
be: Альтэрнатыўная тэставая старонка (А4)

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
be: Забаўляльныя праграмы: аркады, стратэгіі і г.д.

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Adaptec SCSI controller with HostRAID feature enabled detected, which isn't supported. Please, disable HostRAID feature in SCSI BIOS to see your SCSI devices.
be: Памылка: для стварэньня новых файлавых сыстэмаў не адшукана адпаведнае прылады.
    У вашае канфігурацыі уключана магчымасьць знаходжаньня HostRAID кантролеру AdaptecЃ·SCSI, але яна не падтрымліваецца.
    Калі ласка выключыце гэтую магчымасьць у SCSIЃ·BIOS каб мець доступ да прыладаўЃ·SCSI.

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
be: Памылка: для стварэньня новых файлавых сыстэмаў не адшукана адпаведнае 
    прылады. Праверце абсталяваньне для пошуку імавернае прычыны

en: An error has occurred, try to change some parameters
be: Атрымана памылка, паспрабуйце зьмянiць некаторыя парамэтры

en: An error has occurred:
be: Адбылася памылка:

en: An error occurred
be: Адбылася памылка

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
be: Узьнiкла памылка, якую не атрымліваецца карэктна апрацаваць,
    таму працягвайце на сваю рызыку.

en: Anacron a periodic command scheduler.
be: Anacron, перыядычны камандны плянавальнiк.

en: Any partitions that have been newly defined must be formatted for use
    (formatting means creating a file system).
    
    At this time, you may wish to reformat some already existing partitions to
    erase any data they contain. If you wish to do that, please select those
    partitions as well.
    
    Please note that it is not necessary to reformat all pre-existing
    partitions. You must reformat the partitions containing the operating
    system (such as "/", "/usr" or "/var") but you do not have to
    reformat partitions containing data that you wish to keep (typically
    "/home").
    
    Please be careful when selecting partitions. After formatting, all data on
    the selected partitions will be deleted and you will not be able to recover
    any of them.
    
    Click on "OK" when you are ready to format partitions.
    
    Click on "Cancel" if you want to choose another partition for your new
    ALT Linux operating system installation.
    
    Click on "Advanced" if you wish to select partitions that will be checked
    for bad blocks on the disc.
be: Усе падзелы, якія былі толькі вызначаны павінны быць
    адфарматаваны (фарматаваць - азначае стварэньне файлавае сыстэмы).
    
    
    У той жа час, вы можаце перафарматаваць ужо наяўны падзелы, каб
    сьцерці даньні якія яны ўтрымліваюць. Калі вы жадаеце зрабіць гэта,
    выберыце падзелы якія жадаеце адфарматаваць.
    
    
    Заўважце, вы павінны перафарматаваць усе створаныя падзелы. Вы 
    павінны перафарматаваць падзелы, якія ўтрымліваюць апэрацыйную
    сыстэму (тыпу "/", "/usr" ці "/var"), але не павінны перафарматаваць
    падзелы, якія утрымліваюць даньні, якія вы жадаеце захаваць (звычайна
    /home).
    
    
    Калі ласка, будзьце ўважлівыя, абіраючы падзелы, бо пасьля 
    фарматаваньня усе даньні будуць незваротна выдаленыя.
    
    
    Націсьніце "Так" калі вы гатовыя фарматаваць падзел.
    
    
    Націсьніце "Адмена" калі жадаеце выбраць іншыя падзелы для
    усталяваньня вашае новае апэрацыйнае сыстэмы ALT Linux.

en: Apache is a World Wide Web server.  It is used to serve HTML files
    and CGI.
be: Apache - гэта паслужнік World Wide Web. Ён выкарыстоўваеца для
    абслугоўваньня HTML файлаў i CGI.

en: Append
be: Далучыць

en: Apply
be: Ужыць

en: Apply/Re-read printers
be: Ужыць / перачытаць

en: Are you running a POP or IMAP server here? This would
    be used to host non-web-based mail accounts for people via 
    this machine.
be: Ці выкарыстоўваеце вы на гэтай машыне паслужніка POP ці IMAP?
    Дадзеная магчымасьць можа быць скарыстана для захаваньня
    на гэтае машыне паштовых уліковых запісаў карыстальнікаў без
    вэб-інтэрфэйсу.

en: Are you running a mail server here? If you're sending you 
    messages through pine, mutt or any other text-based mail client,
    you probably are.  Otherwise, you should firewall this off.
be: Ці выкарыстоўваеце вы паштовы паслужнік на гэтае машыне? Калі вы
    дасылаеце паштовыя паведамленьні праз pine, mutt, ці карыстаецеся іншым
    тэкставым паштовым кліентам, тады хутчэй за ўсё, - так. У іншым выпадку,
    лепш захіліць яго сыстэмай фільтраваньня пакетаў.

en: Are you running a name server on this machine? If you didn't set one
    up to give away IP and zone information to the whole Internet, please
    answer no.
be: Ці выкарыстоўваеце вы паслужнік назваў дамэну (DNS) на гэтай машын?
    Калі вы ніколі не наладжвалі яго для выдачы зьвестак аб IP-адрасах і
    зонах, тады калі ласка, адкажыце "Не".

en: Are you running a web server on this machine that you need the whole
    Internet to see? If you are running a webserver that only needs to be
    accessed by this machine, you can safely answer NO here.
be: Ці выкарыстоўваеце вы на гэтае машыне паслужнік Web, які мусіць
    быць даступны з інтэрнэт? Калі вы выкарыстоўваеце паслужнік, доступ да
    якога патрэбны толькі з гэтае машына, вы можаце спакойна адказаць "Не"
    на гэтае пытаньне.

en: Are you running an FTP server here that you need accessible to the
    Internet? If you are, we strongly recommend that you only use it for
    Anonymous transfers. Any passwords sent by FTP can be stolen by some
    attackers, since FTP also uses no encryption for transferring passwords.
be: Ці выкарыстоўваеце вы паслужнік FTP, які мусіць быць даступны праз інтэрнэт?
    Калі так, мы вельмі раім выкарыстоўваць яго толькі для ананімнае перадачы
    даньняў. Усе паролі якія дасылаюцца паслужніку FTP, могуць быць перахоплены
    зламысьнікамі, паколькі FTP звычайна не выкарыстоўвае шыфраваньне пры
    перадачы пароляў.

en: Assign raw devices to block devices (such as hard drive
    partitions), for the use of applications such as Oracle
be: Прызначае raw-прылады block-прыладам (напрыклад, падзелам
    жорскага дыска) для выкарыстаньня гэткімі дастасаваньнямі як
    Oracle

en: At this point you need to choose where on your hard drive to install your
    ALT Linux operating system. If your hard drive is empty or if an
    existing operating system is using all the space available, you will need
    to partition it. Basically, partitioning a hard drive consists of logically
    dividing it to create space to install your new ALT Linux system.
    
    Because the effects of the partitioning process are usually irreversible,
    partitioning can be intimidating and stressful if you are an inexperienced
    user. Fortunately, there is a wizard which simplifies this process. Before
    beginning, please consult the manual and take your time.
    
    If you are running the install in Expert mode, you will enter DiskDrake,
    the ALT Linux partitioning tool, which allows you to fine-tune your
    partitions. See the DiskDrake chapter of the manual. From the installation
    interface, you can use the wizards as described here by clicking the
    "Wizard" button of the dialog.
    
    If partitions have already been defined, either from a previous
    installation or from another partitioning tool, simply select those to
    install your Linux system.
    
    If partitions are not defined, you will need to create them using the
    wizard. Depending on your hard drive configuration, several options are
    available:
    
     * "Use free space": this option will simply lead to an automatic
    partitioning of your blank drive(s). You will not be prompted further.
    
     * "Use existing partition": the wizard has detected one or more existing
    Linux partitions on your hard drive. If you want to use them, choose this
    option.
    
     * "Use the free space on the Windows partition": if Microsoft Windows is
    installed on your hard drive and takes all the space available on it, you
    have to create free space for Linux data. To do that, you can delete your
    Microsoft Windows partition and data (see "Erase entire disk" or "Expert
    mode" solutions) or resize your Microsoft Windows partition. Resizing can
    be performed without the loss of any data. This solution is recommended if
    you want to use both ALT Linux and Microsoft Windows on same computer.
    
       Before choosing this option, please understand that after this procedure,
    the size of your Microsoft Windows partition will be smaller than at the
    present time. You will have less free space under Microsoft Windows to
    store your data or to install new software.
    
     * "Erase entire disk": if you want to delete all data and all partitions
    present on your hard drive and replace them with your new ALT Linux
    system, choose this option. Be careful with this solution because you will
    not be able to revert your choice after confirmation.
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be lost. !!
    
     * "Remove Windows": this will simply erase everything on the drive and
    begin fresh, partitioning everything from scratch. All data on your disk
    will be lost.
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be lost. !!
    
     * "Expert mode": choose this option if you want to manually partition
    your hard drive. Be careful - it is a powerful but dangerous choice. You
    can very easily lose all your data. Hence, do not choose this unless you
    know what you are doing.
be: У гэтым пункце, вы павінны выбраць дзе на вашым жорсткім дыску
    усталяваць апэрацыйную сыстэму ALT Linux. Калі дыск пусты
    альбо ўсталяваная апэрацыйная сыстэма выкарыстоўвае ўсю
    дыскавую прастору, вы павінны разьбіць яго на падзелы. У асноўным,
    разбіцьцё падзелаў жорсткага дыску складаецца з лягічнага дзяленьня яго
    дыскавае прасторы дзеля ўсталяваньня вашае новае сыстэмы ALT Linux.
    
    Таму як вынікі разьбіцьця падзелаў звычайна незваротныя, гэты працэс 
    можа быць пужаючым і напружаным, калі вы вопытны карыстальнік. 
    Чараўнік спрашчае гэты працэс. Перад тым як пачаць зьвярніцеся, калі
    ласка, да даведкі.
    
    Вам патрэбна, сама мала, два падзелы. Першы непасрэдна для апэрацыйнае
    сыстэмы, і другі для віртуальнае памяці (Swap - падзел).
    
    Калі падзелы ўжо вызначаны (у папярэдняе ўсталяваньне ці іншым 
    інструмэнтам вызначэньня падзелаў), вы павінны абраць тыя, якія жадаеце
    выкарыстоўваць для ўсталяваньня сыстэмы.
    
    
    Калі падзелы не былі вызначаны, вы павінны іх стварыць. Каб зрабіць 
    гэта, скарыстайце чараўніка, даступнага вышэй. У залежнасьці ад 
    канфігурацыі жорсткага дыску, можа быць зроблена наступнае:
    
    * Выкарыстаньне наяўнага падзелу: майстар знайшоў адзін ці некалькі.
    наяўных падзелаў на вашым жорсткім дыску. Калі вы жадаеце іх захаваць,
    пазначце гэты выбар.
    
    
    * Поўная ачыстка дыску: абярыце гэта, калі вы жадаеце выдаліць усе даньні
    й падзелы якія існуюць на вашым дыску і замяніць на ALT Linux. Будзьце 
    уважлівы з гэтым выбарам, бо гэты працэс незваротны.
    
    
    * Выкарыстаньне вольнае прасторы на падзеле Windows: калі Microsoft
    Windows усталявана на вашым жорсткім дыску і выкарыстоўвае ўсю 
    даступную прастору, вы павінны стварыць вольную прастору для даньняў
    Linux. Каб зрабіць гэта, вы можаце выдаляць ваш падзел Windows і даньні 
    (гл."Ачыстка усяго дыску" альбо "Рэжым для экспэрту") альбо зьмяніць
    памеры вашага падзела Windows. Зьмяненьне памераў можа быць выканана
     без страты даньняў. Гэты выбар рэкамэндуецца, калі вы жадаеце 
    выкарыстоўваць ALT Linux і Microsoft Windows на адным і тым жа кампутары.
    
     Перад выбарам гэтага, калі ласка, зьвярніце ўвагу, на тое, што колькасьць 
    даступнай вольнай прасторы пад Microsoft Windows зьменшыцца.
    
    
    * Рэжым для экспэрту: вы можаце выбраць гэты выбар, калі вы жадаеце разьбіць
    падзелы уласна рукамі.
     Будзьце ўважлівыя абіраючы гэта. Гэты выбар магутны але даволі небясьпечны,
    вы можаце лёгка згубіць свае даньні. Таму не выбірайце яго калі вы не 
    ведаеце што робіце.

en: At this point, it is time to choose the security level desired for the
    machine. As a rule of thumb, the more exposed the machine is, and the more
    the data stored in it is crucial, the higher the security level should be.
    However, a higher security level is generally obtained at the expenses of
    easiness of use. Refer to the MSEC chapter of the ``Reference Manual'' to
    get more information about the meaning of these levels.
    
    If you do not know what to choose, keep the default option.
be: Цяпер надыйшоў той момант, калі неабходна вызначыць пажаданы вамі
    узровень бясьпекі для вашае машыны. Залатым правілам будзе прынцып,
    паводле якога чым больш "выяўлена" машына ў сеціве і чым даражэйшая
    інфармацыя на ёй захоўваецца, тым вышэйшым павінен быць абраны
    ўзровень бясьпекі. Аднак неабходна ўлічваць, што высокі ўзровень
    бясьпекі зазвычай дасягаецца коштам прастаты карыстаньня. Радзім
    прачытаць адпаведны падзел падручніка прысьвечаны MSEC каб
    атрымаць паўнейшую інфармацыю адносна значэньняў гэтых ўзроўняў.
    Калі вы ня ведаеце што выбраць, пакіньце выбар дапомным.

en: At this point, you need to choose what partition(s) will be used for the
    installation of your ALT Linux system. If partitions have been already
    defined, either from a previous installation of GNU/Linux or from another
    partitioning tool, you can use existing partitions. Otherwise hard drive
    partitions must be defined.
    
    To create partitions, you must first select a hard drive. You can select
    the disk for partitioning by clicking on "hda" for the first IDE drive,
    "hdb" for the second, "sda" for the first SCSI drive and so on.
    
    To partition the selected hard drive, you can use these options:
    
     * "Clear all": this option deletes all partitions on the selected hard
    drive.
    
     * "Auto allocate": this option allows you to automatically create Ext2
    and swap partitions in free space of your hard drive.
    
     * "Rescue partition table": if your partition table is damaged, you can
    try to recover it using this option. Please be careful and remember that it
    can fail.
    
     * "Undo": use this option to cancel your changes.
    
     * "Reload": you can use this option if you wish to undo all changes and
    load your initial partitions table.
    
     * "Wizard": use this option if you wish to use a wizard to partition your
    hard drive. This is recommended if you do not have a good knowledge of
    partitioning.
    
     * "Restore from floppy": this option will allow you to restore a
    previously saved partition table from floppy disk.
    
     * "Save to floppy": saves the partition table to a floppy. Useful for
    later partition-table recovery if necessary. It is strongly recommended to
    perform this step.
    
     * "Done": when you have finished partitioning your hard drive, this will
    save your changes back to disc.
    
    Note: you can reach any option using the keyboard. Navigate through the
    partitions using [Tab] and [Up/Down] arrows.
    
    When a partition is selected, you can use:
    
     * Ctrl-c to create a new partition (when an empty partition is selected);
    
     * Ctrl-d to delete a partition;
    
     * Ctrl-m to set the mount point.
    
    If you are installing on a PPC machine, you will want to create a small HFS
    "bootstrap" partition of at least 1MB which will be used by the yaboot
    boot loader. If you opt to make the partition a bit larger, say 50MB, you
    may find it a useful place to store a spare kernel and ramdisk images for
    emergency boot situations.
be: Зараз вам трэба выбраць, на якія падзелы будзе усталявана
    ваша сыстэма ALT Linux. Калі падзелы ўжо створаныя (у час
    папярэдняе усталёўкі GNU/Linux ці йншай праграмай падзяленьня),
    вы можаце выкарыстоўваць наяўныя падзелы. У іншым выпадку,
    падзелы жорскага дыску мусяць быць вызначаны.
    
    Каб стварыць падзелы, сьпярша вам трэба выбраць жорсткі дыск.
    Выбраць дыск для падзяленьня вы можаце, націснуўшы 'hda' для дыска
    на першым канале IDE, 'hdb' для дыска на другім канале IDE, 'sda'
    для першага SCSI-дыска й г.д.
    
    Для падзяленьня жорсткага дыска вы можаце выбраць адзін з наступных
    варыянтаў.
    
     * Ачысьціць ўсё. Гэты варыянт выдаляе ўсе падзелы, якія маюцца на
    выбраным дыску.
    
     * Аўтаматычнае разьмяшчэньне. Гэты варыянт дазваляе аўтаматычна
    стварыць падзелы Ext2 і swap у вольнае (не на маючыся падзелах)
    прасторы вашага дыска.
    
     * Аднавіць табліцу падзелаў. Калі ў вас пашкоджана табліца падзелаў,
    вы можаце скарыстаць гэты пункт, каб яе аднавіць. Калі ласка, будзьце
    пільныя, й памятайце што ў гэтае праграме могуць быць памылкі.
    
     * Адкат. Вы можаце выкарыстоўваць гэты пункт для адмены унесеных
    зьменаў.
    
     * Перазагрузіць. Выберыце гэты пункт для адмены усіх зьменаў і
    загрузкі пачатковае табліцы падзелаў.
    
     * Чараўнік. Выберыце гэты пункт, калі вы жадаеце выкарыстоўваць
    праграму-чараўніка для падзяленьня жорсткага дыска. Рэкамэндавана,
    калі ў вас невялікі вопыт ў падзяленьні дыскаў.
    
     * Аднавіць з дыскеты. Выбраўшы гэты пункт, вы можаце аднавіць
    табліцу падзелаў, якую вы захавалі у час папярэдняе ўсталёўкі.
    
     * Захаваць на дыскету. Выберыце гэты пункт, каб захаваць табліцу
    падзелаў на дыскету. Гэта дасі вам магчымасьць аднавіць яе пазьней.
    Вельмі раім выкарыстоўваць гэты пункт!
    
     * Выканаць. Выберыце гэты пункт каб захаваць усе зьмены.
    
    Вы можаце перайсьці да выбару любога пункта, праз клявіятуру: пераход
    між падзеламі зьдзяйсьняецца з дапамогай клявішаў Tab і стрэлак угору/долу.
    
    Калі падзел вылучаны, вы можаце выкарыстоўваць:
    
     * Ctrl-c для стварэньня новага падзела (калі выбраны падзел пусты)
    
     * Ctrl-d для выдаленьня падзела
    
     * Ctrl-m для заданьня пункта мацаваньня

en: Audio-related tools: mp3 or midi players, mixers, etc
be: Аўдыёсродкі: прайгравальнікі mp3 і midi, міксэры і г.д.

en: Authentication
be: Аўтэнтыфiкацыя

en: Auto Install Configurator
be: Наладка аўтаматычнае усталёўкі

en: Auto allocate
be: Разьмеркаваць аўтаматычна

en: Autologin
be: Аўтаматычны ўваход у сыстэму

en: Automated
be: Аўтаматычная

en: Automatic CUPS configuration
be: Аўтаматычная наладка CUPS

en: Automatic IP
be: Аўтаматычны IP

en: Automatic Steps Configuration
be: Наладка аўтаматычных крокаў

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
be: Аўтаматычнае вызначэньне й наладка прыладаў у час загрузкі.

en: Automatic time synchronization (using NTP)
be: Аўтаматычная сынхранізацыя часу (выкарыстаньне NTP)

en: Automatically switch on numlock key locker under console
    and XFree at boot.
be: Аўтаматычна пераключае numlock паміж кансоляй і XFree у час загрузкі.

en: Autoprobe
be: Аўтапошук

en: Bad backup file
be: Дрэнны файл рэзэрвовае копii

en: Bad choice, try again
be: Дрэнны выбар, паспрабуйце яшче

en: Bad package
be: Дрэнны пакет

en: Be careful: this operation is dangerous.
be: Будзьце уважлівыя: гэтую апэрацыю нельга скасаваць

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
be: Таму як вы выконваеце ўсталёўку праз сетку, ваша сетка ўжо наладжана.
    Выберыце "Добра" для таго, каб пакінуць бягучыя парамэтры ці "Скасаваць",
    каб пераналадзіць вашае далучэньне да інтэрнэт і мясцовай сеткі.

en: Before continuing you should read carefully the terms of the license. It
    covers the whole ALT Linux distribution, and if you do not agree with
    all the terms in it, click on the "Refuse" button which will immediately
    terminate the installation. To continue with the installation, click the
    "Accept" button.
be: Перад тым, як працягнуць, вам трэба ўважліва азнаёміцца з умовамі
    ліцэнзійнае дамовы. Яна распаўсюджваецца на ўвесь дыстрыбютыў
    ALT Linux, і калі вы не згодныя з умовамі, націсьніце "Адмовіцца" і
    усталёўка будзе перарваная. Для працягу усталёўкі націсьніце на
    кнопку "Прыняць".

en: Belarusian
be: Беларуская

en: Belgian
be: Бэльгійская

en: Boot Protocol
be: Пратакол загрузкі

en: Boot Style Configuration
be: Наладка спосабу загрузкі

en: Boot device
be: Загрузачная прылада

en: Bootloader installation
be: Усталяваньне загрузчыка

en: Bootloader main options
be: Выбары загрузчыка

en: Bootloader to use
be: Выкарыстоўваць загрузчык

en: Brazilian (ABNT-2)
be: Бразыльская (ABNT-2)

en: Bringing down the network
be: Апусканьне сеткi

en: Bringing up the network
be: Узьняцьцё сеткi

en: Button 2 Emulation
be: Эмуляцыя другой кнопкі

en: Button 3 Emulation
be: Эмуляцыя трэцяй кнопкі

en: Button `%s': %s
be: Кнопка `%s': %s

en: Buttons emulation
be: Эмуляцыя кнопак

en: By default, DrakX assumes you have a two-button mouse and will set it up
    for third-button emulation. DrakX will automatically know whether it is a
    PS/2, serial or USB mouse.
    
    If you wish to specify a different type of mouse select the appropriate
    type from the list provided.
    
    If you choose a mouse other than the default you will be presented with a
    mouse test screen. Use the buttons and wheel to verify that the settings
    are good. If the mouse is not working correctly press the space bar or
    RETURN to "Cancel" and choose again.
be: Дапомна, DrakX лічыць, што ў вас мыш з двума кнопкамі, і
    уключае рэжым эмуляцыі трэцяй кнопкі. DrakX аўтаматычна
    вызначыць, якая у вас мыш: PS/2, пасьлядоўная ці USB.
    
    Калі вы жадаеце пазначыць іншы тып мышы, выберыце адпаведны пункт
    з прапанаванага сьпісу.
    
    Калі вы выберыце мыш, адрозную ад дапомна прапанаванай, тады
    зьявіцца акно праверкі. Выкарыстоўвайце кнопкі й кола, каб упэўніцца,
    што ўсе наладжана правільна.
    Калі мыш не працуе правільна, націсьніце на прагал ці Enter для "Адмены"
    і паспрабуйце выбраць іншы тып.

en: CUPS does not support printers on Novell servers or printers
    sending the data into a free-formed command.
be: CUPS не падтрымлівае друкаркі на паслужніках Novell, а таксама
    друкаркі, якія дасылаюць даньні ў рэжыме 'free-formed'.

en: CUPS server IP
be: IP паслужніку CUPS

en: Cable connection
be: Кабэльнае далучэньне

en: Can't access kernel modules corresponding to your kernel (file %s is missing)
be: Немагчыма даступіцца да модуляў вашага ядра (файл %s адсутнічае)

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
be: Немагчыма дадаць падзел на _адфарматаваны_ RAID md%d

en: Can't install bootloader with rootfs on RAID level other than 1.
be: Немагчыма усталяваць загрузчык з rootfsЃЃ· на RAID узроўнем адрозным ад 1.

en: Can't open %s for writing: %s
be: Памылка адкрыцьця %s для запiсу: %s

en: Can't open %s: %s
be: Немагчыма адкрыць %s: %s

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
be: Немагчыма ўсталяваць пункт мацаваньня, таму што падзел выкарыстоўваецца для
    віртуальнай файлавай сыстэмы.
    Сьпярша выдалiце адваротную пятлю

en: Can't write file %s
be: Немагчыма запісаць файл %s

en: Canadian (Quebec)
be: Канадзкая (Квебэк)

en: Cancel
be: Скасаваць

en: Card IO
be: IO карткі

en: Card IO_0
be: IO_0 карткі

en: Card IO_1
be: IO_1 карткі

en: Card IRQ
be: IRQ карткі

en: Card mem (DMA)
be: Адрасы памяці карткі (DMA)

en: Cd-Rom labeled "%s"
be: Дыск пазначаны "%s"

en: Change Cd-Rom
be: Зьмена аптычнага дыска

en: Change Graphic card
be: Зьмянiць графічную картку

en: Change Monitor
be: Зьмянiць манiтор

en: Change Resolution
be: Зьмянiць разрозьненьне

en: Change Server options
be: Зьмянiць наладкі паслужніку

en: Change partition type
be: Зьмянiць тып падзела

en: Change type
be: Зьмянiць тып

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
be: Зьмянiце ваш дыск!
    
    Калi ласка, устаўце Cd-Rom, пазначаны "%s", у ваш дыскавод i націсьнеце "Добра" пасьля.
    Калi вы не маеце яго, націсьнеце "Скасаваць", каб скасаваць усталяваньне з гэтага дыска.

en: Check bad blocks?
be: Праверыць на наяўнасьць дрэнных блёкаў?

en: Checking installed software...
be: Праверка ўсталяванага праграмнага забесьпячэньня...

en: Choose a X server
be: Выберыце паслужнік X

en: Choose a default printer!
be: Выберыце дапомную друкарку!

en: Choose a file
be: Выберыце файл

en: Choose a monitor
be: Выберыце манітор

en: Choose a partition
be: Выберыце падзел

en: Choose action
be: Выберыце дзеяньне

en: Choose an existing LVM to add to
be: Выберыце існуючы LVM для даданьня

en: Choose an existing RAID to add to
be: Выберыце існуючы RAID для даданьня

en: Choose another partition
be: Выберыце іншы падзел

en: Choose from list or enter IP-address
be: Выберыце са сьпісу ці пазначце IP-адрас

en: Choose options for server
be: Выберыце дадатковыя выбары для паслужніку

en: Choose packages to install
be: Выбар пакетаў

en: Choose security level
be: Выберыце ўзровень бясьпекi

en: Choose the connection you want to configure
be: Выберыце далучэньне, якое вы жадаеце сканфігураваць

en: Choose the default user:
be: Выберыце дапомнага карыстальніка:

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
be: Выберыце дыскавод, у якiм будзе стварацца загрузачная дыскета

en: Choose the hard drive you want to erase to install your new ALT Linux
    partition. Be careful, all data present on it will be lost and will not be
    recoverable!
be: Выберыце жорсткі дыск які жадаеце ачысьціць для ўсталяваньня
    новага падзела ALT Linux. Будзце ўважлівыя, усе даньні на дыску будуць
     зьнішчаны й іх немагчыма будзе аднавіць.

en: Choose the mount points
be: Выберыце пункты мацаваньня

en: Choose the network interface
be: Выберыце сеткавы інтэрфэйс

en: Choose the new size
be: Выберыце новы памер

en: Choose the packages you want to install
be: Выберыце пакеты для ўсталяваньня

en: Choose the partitions you want to format
be: Выбар падзелаў для фарматаваньня

en: Choose the profile to configure
be: Выберыце профіль для наладкі

en: Choose the resolution and the color depth
be: Выбар разрозьненьня й глыбiнi колеру

en: Choose the sizes
be: Выберыце памеры

en: Choose the tool you want to use
be: Выберыце сродак, якi жадаеце скарыстаць

en: Choose the window manager to run:
be: Выберыце кіраўніка вокнаў:

en: Choose which services should be automatically started at boot time
be: Выберыце паслугі якія трэба запускаць аўтаматычна ў час загрузкі

en: Choose your country
be: Выберыце вашу краіну

en: Choose your keyboard
be: Выберыце вашу клявіятуру

en: Choose your language
be: Выберыце вашу мову

en: Chunk size %s
be: Памер кавалка %s

en: Circular mounts %s
be: Цыклічнае мацаваньне %s

en: Clean /tmp at each boot
be: Вызваляць /tmp у часе кожнае загрузкі

en: Clear all
be: Ачысьцiць усё

en: Click here to launch the wizard ->
be: Націсьніце тутака каб загрузіць чараўніка ->

en: Click on "OK" if you want to delete all data and partitions present on
    this hard drive. Be careful, after clicking on "OK", you will not be able
    to recover any data and partitions present on this hard drive, including
    any Windows data.
    
    Click on "Cancel" to cancel this operation without losing any data and
    partitions present on this hard drive.
be: Націсьніце "Так", калі жадаеце выдаліць усе даньні
    й падзелы на гэтым дыску. Будзьце ўважлівыя, пасьля гэтае апэрацыі вы не
    здолееце аднавіць любыя даньні й падзелы, улічваючы й даньні Windows.
    
    Націсьніце "Скасаваць" каб скасаваць апэрацыю без страты даньняў і падзелаў
    на вашым жорсткім дыску.

en: Close
be: Закрыць

en: Collapse Tree
be: Згарнуць дрэва

en: Color depth: %s
be: Глыбіня колеру: %s

en: Compact
be: Кампактна

en: Complete (%dMB)
be: Поўная (%dMб)

en: Computing FAT filesystem bounds
be: Падлік межаў файлавай сыстэмы FAT

en: Computing Windows filesystem bounds
be: Вылічэньне межаў файлавае сыстэмы Windows

en: Configuration
be: Наладка

en: Configuration complete.  May we write these changes to disk?
be: Наладка завершана.  Можа вы жадаеце запісаць зьмены на дыск?

en: Configuration of a remote printer
be: Наладка аддаленае друкаркі

en: Configure
be: Наладка

en: Configure Internet Access...
be: Наладка доступу да інтэрнэт...

en: Configure Local Area Network...
be: Наладка мясцовае сеткі...

en: Configure X
be: Наладка X Window

en: Configure all heads independently
be: Незалежная наладка ўсіх відыёвыхадаў

en: Configure mouse
be: Наладка мышы

en: Configure networking
be: Наладка сеткі

en: Configure only card "%s" (%s)
be: Наладжваць толькі картку "%s" (%s)

en: Configure services
be: Наладка паслугаў

en: Configure the connection
be: Наладка далучэньня

en: Configure the network now
be: Наладка сеткі

en: Configuring IDE
be: Наладка IDE

en: Configuring PCMCIA cards...
be: Наладка картак PCMCIA ...

en: Configuring network
be: Наладка сеткi

en: Configuring network device %s
be: Наладка сеткавае прылады %s

en: Configuring printer "%s" ...
be: Наладка друкаркі "%s" ...

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
be: Наладка сцэнараў, усталяваньне ПЗ, запуск паслугаў...

en: Configuring...
be: Наладка...

en: Congratulations!
be: Прыміце вiншаваньнi!

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    For information on fixes which are available for this release of ALT Linux
    consult the Errata available from http://www.altlinux.ru/.
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official User's Guide.
be: Вiншуем, усталяваньне завершана.
    Выдалiце загрузачны дыск i націсьнеце "увод" для перазагрузкi.
    
    За iнфармацыяй пра зьмены дадзенага выпуску ALT Linux,
    зьвяртайцеся на http://www.altlinux.ru/.
    
    Iнфармацыя па наладцы вашае сыстэмы ёсть ў пост усталёвачнай
    главе дапаможнiка карыстальнiку.

en: Congratulations, the network and Internet configuration is finished.
    The configuration will now be applied to your system.
be:  Прыміце віншаваньні, наладка сеткі завершана й ужытая да
     вашае сыстэмы.

en: Connect
be: Далучэньне

en: Connect to the Internet
be: Далучэньне да інтэрнэт

en: Connect...
be: Далучэньне...

en: Connected
be: Далучаны

en: Connection Configuration
be: Наладка далучэньня

en: Connection name
be: Назва далучэньня

en: Connection speed
be: Хуткасьць далучэньня

en: Connection timeout (in sec)
be: Чаканьне далучэньня (у сэк.)

en: Connection type:
be: Тып далучэньня:

en: Continue
be: Працягнуць

en: Continue anyway?
be: Сапраўды працягваць?

en: Control Center
be: Цэнтар кіраваньня

en: Copying %s
be: Капіяваньне %s

en: Create
be: Стварыць

en: Create a new partition
be: Стварэньне новага падзела

en: Creating and formatting file %s
be: Стварэньне й фарматаваньне файла %s

en: Creating auto install floppy
be: Стварэньне дыскеты для ўсталяваньня

en: Creating bootdisk
be: Стварэньне загрузачнай дыскеты

en: Custom
be: На выбар карыстальніка

en: Custom disk partitioning
be: Падзяліць дыск

en: Cylinder %d to cylinder %d
be: Цыліндры з %d па %d

en: DHCP Client
be: Кліент DHCP

en: DHCP client
be: Кліент DHCP

en: DNS server
be: Паслужнік DNS

en: DNS server, Proxy server, NTP server, DHCP server
be: Паслужнік DNS, упаўнаважаны паслужнік, паслужнік NTP, паслужнік DHCP

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
be: Лiтара для падзелу DOS: %s (наўгад)

en: Database Server
be: Паслужнік базы даньняў

en: Default
be: Дапомна

en: Default OS?
be: Дапомная АС?

en: Default printer
be: Дапомная друкарка

en: Del profile...
be: Выдаліць профіль...

en: Delay before booting default image
be: Затрымка перад загрузкай дапомнага вобразу

en: Delete
be: Зьнiшчыць

en: Description
be: Апiсаньне

en: Detailed information
be: Дадатковыя зьвесткі

en: Details
be: Падрабязнасьці

en: Detecting devices ...
be: Вызначэньне прыладаў ...

en: Detecting devices...
be: Вызначэньне прыладаў...

en: Device/file name missing!
be: Адсутнічае прылада ці файл!

en: Device:
be: Прылада:

en: Dial type
be: Тып набору

en: Dialing mode
be: Рэжым набору

en: Dialup options
be: Выбары камутаванага далучэньня (Dialup)

en: Did it work properly?
be: Гэта працуе карэктна?

en: Directory %s already contain some data
    (%s)
be: Каталёг %s ужо утрымлівае пэўныя даньні
    (%s)

en: Disabling servers...
be: Выключэньне паслужнікаў...

en: Disconnect
be: Адлучэньне

en: Disconnect...
be: Адлучэньне...

en: DiskDrake failed to read correctly the partition table.
    Continue at your own risk!
be: DiskDrake не здолеў правiльна прачытаць таблiцу падзелаў.
    Працягвайце толькi на сваю рызыку!

en: Do not transfer printers
be: Не перадаваць

en: Do you have another one?
be: Цi мае ваша сыстэма iншы?

en: Do you have any %s interfaces?
be: Цi ёсць у вас %s iнтэрфэйс?

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
be: Вы сапраўды жадаеце выдаліць друкарку "%s"?

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
be: Вы жадаеце каб BackSpace працаваў у кансолі як Delete?

en: Do you want to allow incoming Secure Shell (ssh) connections? This
    is a telnet-replacement that you might use to login. If you're using
    telnet now, you should definitely switch to ssh. telnet is not
    encrypted -- so some attackers can steal your password if you use
    it. ssh is encrypted and doesn't allow for this eavesdropping.
be: Ці жадаеце дазволіць далучэньні Secure Shell (ssh)? Гэта замена
    праграмы telnet, якую вы, магчыма, пажадаеце выкарыстоўваць
    для аддаленага доступу да кампутара. Калі вы зараз выкарыстоўваеце
    telnet, абавязкова мусіце перайсьці на ssh. Даньні ў telnet не
    шыфруюцца, таму пэўныя зламысьнікі могуць скрасьці ваш пароль.
    Даньні, якія дасылаюцца праз ssh, зашыфраваныя, таму абароненыя
    ад падобных атак.

en: Do you want to allow incoming telnet connections?
    This is horribly unsafe, as we explained in the previous screen. We
    strongly recommend answering No here and using ssh in place of
    telnet.
be: Ці жадаеце вы дазволіць далучэньні telnet?
    Гэта вельмі небясьпечна, як было патлумачана ў папярэднім паведамленьні.
    Вельмі раім адказаць "Не", і выкарыстоўваць ssh замест telnet.

en: Do you want to click on this button?
be: Вы жадаеце націснуць на гэтую кнопку?

en: Do you want to configure another printer?
be: Цi жадаеце наладзіць іншую друкарку?

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
be: Цi жадаеце захаваць зьмены ў /etc/fstab

en: Do you want to set this printer ("%s")
    as the default printer?
be: Вы жадаеце зрабіць гэтую друкарку  ("%s")
    дапомнай?

en: Do you want to start the connection at boot?
be: Вы жадаеце, каб гэтае далучэньне стартавала ў час загрузкі?

en: Do you want to test the configuration?
be: Цi жадаеце праверыць наладкі?

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
be: Цi жадаеце паспрабаваць далучыцца да інтэрнэт?

en: Do you want to use aboot?
be: Вы жадаеце выкарыстоўваць aboot?

en: Domain name
be: Назва дамэна

en: Done
be: Зроблена

en: DrakX is now detecting any IDE devices present in your computer. It will
    also scan for one or more PCI SCSI card(s) on your system. If a SCSI card
    is found DrakX will automatically install the appropriate driver.
    
    Because hardware detection will sometimes not detect a piece of hardware
    DrakX will ask you to confirm if a PCI SCSI card is present. Click "Yes"
    if you know that there is a SCSI card installed in your machine. You will
    be presented a list of SCSI cards to choose from. Click "No" if you have
    no SCSI hardware. If you are unsure you can check the list of hardware
    detected in your machine by selecting "See hardware info" and clicking
    "OK". Examine the list of hardware and then click on the "OK" button to
    return to the SCSI interface question.
    
    If you have to manually specify your adapter, DrakX will ask if you want to
    specify options for it. You should allow DrakX to probe the hardware for
    the card-specific options that the hardware needs to initialize. This
    usually works well.
    
    If DrakX is not able to probe for the options that need to be passed, you
    will need to manually provide options to the driver. Please review the
    ``User Guide'' (chapter 3, section "Collecting information on your
    hardware") for hints on retrieving the parameters required from hardware
    documentation, from the manufacturer's web site (if you have Internet
    access) or from Microsoft Windows (if you used this hardware with Windows
    on your system).
be: Праграма DrakX зараз выконвае вызначэньне прыладаў IDE, усталяваных
    на ваш кампутар. Яна таксама спрабуе вызначыць адаптэр(ы) PCI SCSI.
    Калі SCSI-адаптэр адшуканы, DrakX аўтаматычна ўсталюе адпаведны
    драйвэр.
    
    Таму як аўтаматычнае вызначэньне абсталяваньня не заўсёды вызначае
    прылады, DrakX запатрабуе ад вас пацьверджаньне аб наяўнасьці
    адаптэра PCI SCSI. Калі вы упэўненыя, што на вашай машыне усталяваны
    PCI SCSI-адаптэр, выберыце "Так". Вам будзе прадстаўлены сьпіс
    даступных SCSI-адаптараў, з якога вы мусіце выбраць патрэбнае.
    Выберыце "Не", калі ў вас няма SCSI-адаптараў. Калі вы не ўпэўненыя,
    тады можаце прагледзіць сьпіс вызначаных прыладаў, выбраўшы 
    "Зьвесткі аб абсталяваньні", а затым -- "Добра". Прагледзіце сьпіс
    прыладаў, а затым націсьніце на кнопку "Добра", каб вярнуцца да
    вызначэньня SCSI-прыладаў.
    
    Калі вам неабходна вызначыць адаптар асабіста, DrakX дазволіць вам
    пазначыць пэўныя парамэтры. Для вызначэньня парамэтраў, характэрных
    для вашае карткі, вы мусіце дазволіць DrakX пратэставаць абсталяваньне.
    Звычайна, гэта працуе без праблемаў.
    
    Калі DrakX не здолее вызначыць парамэтры, магчымыя для вашага адаптару,
    тады вам прыйдзецца перадаць парамэтры драйвэру асабіста. Калі ласка, для
    даведкі прагледзіце кіраўніцтва карыстальніка (глава 3, падзел "Збор зьвестак
    аб вашым абсталяваньні") ці адшукайце гэтыя зьвесткі ў апісаньні
    абсталяваньня ў дакумэнтацыі на Web пляцоўцы вытворцы (калі ў вас ёсьць
    доступ да інтэрнэт) ці праглядзіце парамэтры ў Microsoft Windows (калі вы
    выкарыстоўваеце гэтую прыладу ў Windows).

en: DrakX now needs to know if you want to perform a default ("Recommended")
    installation or if you want to have greater control ("Expert"). You also
    have the choice of performing a new install or an upgrade of an existing
    ALT Linux system. Clicking "Install" will completely wipe out the
    old system. Select "Upgrade" if you are upgrading or repairing an
    existing system.
    
    Please choose "Install" if there are no previous version of ALT 
    Linux installed or if you wish to boot between various operating systems.
    
    Please choose "Update" if you wish to update or repair an already
    installed version of ALT Linux.
    
    Depending on your knowledge of GNU/Linux, please choose one of the
    following to install or update your ALT Linux operating system:
    
     * Recommended: choose this if you have never installed a GNU/Linux
    operating system. The installation will be very easy and you will only be
    asked a few questions.
    
     * Expert: if you have a good knowledge of GNU/Linux, you can choose this
    installation class. The expert installation will allow you to perform a
    highly customized installation. Answering some of the questions can be
    difficult if you do not have a good knowledge of GNU/Linux so do not choose
    this unless you know what you are doing.
be: Калі ласка, націсьніце "Усталёўка" калі не маецца ніякай папярэдняй 
    вэрсіі ALT Linux альбо вы жадаеце выкарыстоўваць некалькі апэрацыйных
    сыстэмаў.
    
    Выберыце "Абнаўленьне", калі вы жадаеце абнавіць ужо ўсталяваную
    вэрсію ALT Linux.
    Увага -- абнаўленьне ўжо усталяванай сыстэмы ALT Linux мусіць
    праводзіцца толькі з выкарыстаньнем APT.
    
    У залежнасьці ад вашых ведаў GNU/Linux, вы можаце абраць адну з наступных клясаў, каб усталёўваць і мадыфікаваць 
    вашу апэрацыйную сыстэму ALT Linux:
    
    * Рэкамэндавана: выберыце гэтую клясу, калі вы ніколі не ўсталёўвалі GNU/Linux. Усталяваньне будзе вельмі простым,
     вам будзе задана толькі некалькі пытаньняў.
    
    * Экспэрт: вы можаце выбраць гэтую клясу, калі вы маеце добрыя веды ў GNU/Linux. Як і пры ўсталяваньні клясы
     "Наладжана", вы можаце зрабіць выбар між выкарыстаньнем сыстэмы як працоўная станцыя, паслужнік,
     распрацоўка. Будзьце вельмі асьцярожныя перад тым, як выбраць гэтую клясу ўсталяваньня. Вы будзьце здольныя 
    выканаць усталяваньне ў адпаведнасьці з вашымі жаданьнямі. Адказы на некаторыя пытаньні могуць быць вельмі 
    складанымі, калі вы не маеце добрых ведаў у GNU/Linux.
     Таму не выбірайце гэтую клясу ўсталёўкі, калі вы не ведаеце тое, што робіце.

en: Driver
be: Драйвэр

en: Duplicate mount point %s
be: Дубляваньне пункта мацаваньня %s

en: Editors, shells, file tools, terminals
be: Рэдактары, абалонкі, тэрміналы

en: Either the server name or the server's IP must be given!
be: Мусіць быць пазначана назва ці ІР адрас паслужніку!

en: Empty
be: Пуста

en: Empty label not allowed
be: Пустая адзнака не дазваляецца

en: Emulate third button?
be: Эмуляваць трэцяю кнопку?

en: Enable CD Boot?
be: Уключыць загрузку з аптычнага дыска?

en: Enable OF Boot?
be: Уключыць загрузку OF?

en: Enable multi profiles
be: Даступна шмат профiляў

en: Enabling servers...
be: Уключэньне паслужнікаў...

en: Enter a printer device URI
be: Пазначце URI друкаркі

en: Enter a user
    %s
be: Увядзiце iмя карыстальнiка
    %s

en: Entering step `%s'
be: Пераход на крок `%s'

en: Entries you'll have to fill:
    %s
be: Палі якія вы мусіце запоўніць:
    %s

en: Erase entire disk
be: Сьцёрцi даньні на ўсiм дыску

en: Error
be: Памылка

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
be: Памылка ўсталяваньня аboot, 
    спрабаваць усталёўваць, нягледзячы на магчымасьць парушэньня першага падзела?

en: Error opening %s for writing: %s
be: Памылка адкрыцьця %s для запiсу: %s

en: Error reading file %s
be: Памылка чытаньня файла %s

en: Error writing to file %s
be: Памылка запiсу ў файл %s

en: Error!
be: Памылка!

en: Estimating
be: Чакаецца

en: Ethernet Card
be: Картка Ethernet

en: Europe protocol
be: Эўрапейскі пратакол

en: Europe protocol (EDSS1)
be: Эўрапейскі пратакол (EDSS1)

en: Every printer needs a name (for example lp).
    The Description and Location fields do not need 
    to be filled in. They are comments for the users.
be: Кожная друкарка мусіць мець назву (напрыклад lp).
    Палі апісаньня й разьмяшчэньня могуць не запаўняцца.
    Гэта камэнтар для карыстальнікаў.

en: Everything has been configured.
    You may now share Internet connection with other computers on your Local Area Network, using automatic network configuration (DHCP).
be: Усе наладжана.
    Зараз вы можаце сумесна выкарыстоўваць далучэньне да Інтэрнэт
    з іншымі кампутарамі ў вашае сетцы, карыстаючыся аўтаматычным
    канфігураваньнем (DHCP).

en: Exit
be: Выхад

en: Exit install
be: Выхад з інсталятару

en: Expand Tree
be: Разгарнуць дрэва

en: Expert
be: Экспэрт

en: Expert Mode
be: Рэжым для экспэрта

en: Extended Super VGA, 800x600 at 60 Hz, 640x480 at 72 Hz
be: Пашыраны Супэр VGA, 800x600 пры 60 Hz, 640x480 пры 72 Hz

en: Extended partition not supported on this platform
be: Пашыраны падзел не падтрымлiваецца гэтай плятформай

en: External ISDN modem
be: Вонкавы мадэм ISDN

en: FAT resizing failed: %s
be: Збой зьмены памераў FAT: %s

en: FTP proxy
be: Упаўнаважаны FTP

en: Few improvements for this security level, the main one is that there are
    more security warnings and checks.
be: Гэты ўзровень бясьпекi мае шэраг паляпшэньняў, у першую чаргу
    павялiчана колькасьць праверак i папярэджаньняў.

en: File already exists. Use it?
be: Файл ужо iснуе. Выкарыстаць яго?

en: File already used by another loopback, choose another one
be: Файл ужо выкарыстоўваецца iншай адваротнай пятлёй. Калi ласка, 
    выберыце iншую назву

en: File sharing
be: Падзяленьне рэсурсаў

en: File/Mail
be: FTP/Mail

en: File/Mail server
be: Паслужнік FTP/Mail

en: Filesystem type:
be: Тып файлавае сыстэмы:

en: Filesystem types:
be: Тыпы файлавых сыстэмаў:

en: Finally, depending on your choice of whether or not to select individual
    packages, you will be presented a tree containing all packages classified
    by groups and subgroups. While browsing the tree, you can select entire
    groups, subgroups, or individual packages.
    
    Whenever you select a package on the tree, a description appears on the
    right. When your selection is finished, click the "Install" button which
    will then launch the installation process. Depending on the speed of your
    hardware and the number of packages that need to be installed, it may take
    a while to complete the process. A time to complete estimate is displayed
    on the screen to help you gauge if there is sufficient time to enjoy a cup
    of coffee.
    
    !! If a server package has been selected either intentionally or because it
    was part of a whole group, you will be asked to confirm that you really
    want those servers to be installed. Under ALT Linux, any installed
    servers are started by default at boot time. Even if they are safe and have
    no known issues at the time the distribution was shipped, it may happen
    that security holes are discovered after this version of ALT Linux was
    finalized. If you do not know what a particular service is supposed to do
    or why it is being installed, then click "No". Clicking "Yes" will
    install the listed services and they will be started automatically by
    default. !!
    
    The "Automatic dependencies" option simply disables the warning dialog
    which appears whenever the installer automatically selects a package. This
    occurs because it has determined that it needs to satisfy a dependency with
    another package in order to successfully complete the installation.
    
    The tiny floppy disc icon at the bottom of the list allows to load the
    packages list chosen during a previous installation. Clicking on this icon
    will ask you to insert a floppy disk previously created at the end of
    another installation. See the second tip of last step on how to create such
    a floppy.
be: Нарэшце, у залежнасьці ад таго, ці вырашылі вы рабіць асабісты
    выбар пакетаў ці не, вы ўбачыце дрэва, якое утрымлівае ўсе пакеты
    сабраныя па групах і падгрупах. Праглядаючы дрэва вы можаце
    выбіраць цэлыя групы, падгрупы ці асобныя пакеты.
    
    Калі вы выберыце які-небудзь пакет, справа зьявіцца яго апісаньне.
    Па заканчэньні выбару, націсьніце на кнопку 'Усталёўка' якая
    запусьціць працэс усталёўкі. У залежнасьці ад хуткасьці вашага
    кампутару й колькасьці пакетаў, гэты працэс можа заняць пэўны час.
    Час, які застаўся да заканчэньня усталёўкі, будзе адлюстраваны на
    экране, што дапаможа вам вызначыць, ці хопіць яшчэ часу каб
    прыгатаваць для сябе філіжанку кавы.
    
    !! Калі вы выбралі які-небудзь пакет для паслужніка (асабіста ці ў
    складзе цэлай групы), вы мусіце пацьвердзіць, што вы сапраўды
    жадаеце яго усталёўкі. У ALT Linux усе усталяваныя паслужнікі
    дапомна будуць запускацца у час загрузкі сыстэмы. Калі нават
    яны зусім бясьпечныя й з імі не вядома ніякіх праблемаў на час
    стварэньня дыстрыбютыву, яны могуць патэнцыйна ўтрымліваць
    дзіркі ў бясьпецы якія вынайдзеныя ўжо пасьля завяршэньня працы
    над гэтым прадуктам ALT Linux. Калі вы не ведаеце, для чаго патрэбны
    той ці іншы паслужнік, лепей націсьніце 'Не'. Калі вы выбераце 'Так',
    тады усе пералічаныя паслугі будуць усталяваныя й запушчаны 
    аўтаматычна ў час сыстэмы. !!
    
    Выбар 'Паказаць аўтаматычна выбраныя пакеты' адключае
    дыялёгавае акно, якое зьяўляецца кожны раз, калі інсталятар
    аўтаматычна вылучае пакет. Гэта адбываецца у час вызначэньня, што
    пакет неабходны для задавальненьня залежнасьцяў іншага пакета, для
    пасьпешнага завяршэньня усталёўкі абодвух.
    
    Маленькая значка з дыскетай у ніжняй частцы сьпісу патрэбна для
    загрузкі сьпіса пакетаў, выбраных у час папярэдняй усталёўкі.
    Націск на гэтую значку выкліча дыялёг, які запытае вас уставіць
    дыскету. Глядзіце адпаведную даведку на апошнім этапе ўсталёўкі.

en: Finally, you will be asked whether you want to see the graphical interface
    at boot. Note this question will be asked even if you chose not to test the
    configuration. Obviously, you want to answer "No" if your machine is to
    act as a server, or if you were not successful in getting the display
    configured.
be: Нарэшце, вы мусіце вызначыць, ці жадаеце вы запускаць графічны
    інтэрфэйс у час загрузкі сыстэмы. Заўважце, што выбар трэба будзе
    зрабіць нават калі вы не правяралі канфігурацыю. Верагодна, што
    вам лепей выбраць 'Не', калі ваша сыстэма будзе паслужнікам, ці
    ў вас не атрымалася пасьпяхова наладзіць графічны інтэрфэйс.

en: Finding packages to upgrade
be: Пошук пакетаў для абнаўленьня

en: Finish
be: Завершыць

en: Firewall/Router
be: Брандмаўер/Шляхавік

en: Firewalling
    
    Click on Configure to set up a standard firewall
be:  Фільтраваньне пакетаў
     
     Націсьніце "Наладка" каб усталяваць стандартны firewall

en: Firewalling
    
    You already have set up a firewall.
    Click on Configure to change or remove the firewall
be: Фільтраваньне пакетаў
    
    Вы ужо маеце ўзьняты фільтар пакетаў.
    Націсьніце "Наладка" каб зьмяніць ці 
    выдаліць фільтар

en: Firewalling Configuration
be: Наладка фільтраваньня пакетаў

en: Firewalling configuration
be: Наладка фільтраваньня пакетаў

en: Firewalling configuration detected!
be: Адшукана сыстэма фільтраваньня сеткавых пакетаў (firewall)!

en: First DNS Server (optional)
be: Першы паслужнік DNS (на выбар)

en: First floppy drive
be: Першы дыскавод

en: First sector of boot partition
be: Першы сэктар загрузачнага падзела

en: First sector of drive (MBR)
be: Першы сэктар прылады (MBR)

en: For Security reason, it will be disconnected now.
be: З-за патрабаваньняў бясьпекі, далучэньне мусіць быць зараз разарвана.

en: Format
be: Фарматаваньне

en: Format partitions
be: Фарматаваньне падзелаў

en: Formatted
be: Адфарматавана

en: Formatting
be: Фарматаваньне

en: Formatting loopback file %s
be: Фарматаваньне файла адваротнае пятлі %s

en: Formatting partition %s
be: Фарматаваньне падзела %s

en: Formatting partitions
be: Фарматаваньне падзелаў

en: Found %s %s interfaces
be: Адшукана %s %s iнтэрфэйсы

en: French
be: Француская

en: GB
be: Гб

en: GNU/Linux is a multiuser system, and this means that each user can have his
    own preferences, his own files and so on. You can read the ``User Guide''
    to learn more. But unlike "root", which is the administrator, the users
    you will add here will not be entitled to change anything except their own
    files and their own configuration. You will have to create at least one
    regular user for yourself. That account is where you should log in for
    routine use. Although it is very practical to log in as "root" everyday,
    it may also be very dangerous! The slightest mistake could mean that your
    system would not work any more. If you make a serious mistake as a regular
    user, you may only lose some information, but not the entire system.
    
    First, you have to enter your real name. This is not mandatory, of course -
    as you can actually enter whatever you want. DrakX will then take the first
    word you have entered in the box and will bring it over to the "User
    name". This is the name this particular user will use to log into the
    system. You can change it. You then have to enter a password here. A
    non-privileged (regular) user's password is not as crucial as that of
    "root" from a security point of view, but that is no reason to neglect it
    - after all, your files are at risk.
    
    If you click on "Accept user", you can then add as many as you want. Add
    a user for each one of your friends: your father or your sister, for
    example. When you finish adding all the users you want, select "Done".
    
    Clicking the "Advanced" button allows you to change the default "shell"
    for that user (bash by default).
be: GNU/Linux -- шматкарыстальніцкая сыстэма, дзе кожны карыстальнік
    вызначае уласныя перавагі, працуе з уласнымі файламі й г.д.
    Вы можаце прачытаць аб гэтым больш падрабязна ў кіраўніцтве
    карыстальніка. Але ў адрозьненьні ад карыстальніка 'root', які зьяўляецца
    сыстэмным адміністратарам, карыстальнікі, якіх вы дадаяце тутака,
    змогуць зьмяняць толькі ўласныя файлы й парамэтры. Вам неабходна
    стварыць хаця бы аднаго гэткага карыстальніка для сябе. Гэты уліковы
    запіс трэба выкарыстоўваць для штодзённае працы. У той жа час,
    пэўныя выкарыстоўваюць для гэтых мэтаў уліковы запіс 'root', што
    можа быць не толькі нязручна (напрыклад, могуць памылкова працаваць
    пэўныя праграмы), але й небясьпечна, таму як можна выпадкова ўнесьці
    невыпраўляльныя зьмены ў сыстэму! Пры памылках у працы пад
    звычайным карыстальнікам існуе небясьпека толькі страты уласных
    даньняў, але сыстэма пры гэтым будзе функцыянаваць.
    
    Спачатку вы можаце ўвесьці вашае сапраўднае імя. Гэта не зьяўляецца
    абавязковым -- вы можаце ўвесьці там усе, што заўгодна. Пасьля гэтага
    DrakX возьме адтуль першае слова й увядзе яго ў поле 'Імя
    карыстальніка'. Гэтае імя выкарыстоўваецца для ўваходу ў сыстэму. Вы
    можаце зьмяніць яго. Далей, вам неабходна ўвесьці пароль. Паролі
    звычайных карыстальнікаў могуць быць прасьцей за пароль адміністратара,
    але не трэба спрашчаць іх - зламысьнік, падабраўшы пароль, здолее
    выдаліць усе вашы файлы.
    
    Пасьля націску на кнопку 'Дадаць карыстальніка', вы зможаце дадаць яшчэ
    некалькі карыстальнікаў, напрыклад, вашых сяброў ці сваякоў. Па
    заканчэньні націсьніце кнопку 'Добра'.
    
    Пры націску на кнопку 'Дадаткова', вы зможаце зьмяніць стандартную
    камандную абалонку для карыстальніка (дапомна гэта bash).

en: GNU/Linux manages time in GMT (Greenwich Manage Time) and translates it in
    local time according to the time zone you selected.
be: GNU/Linux кіруецца часам у GMT (Greenwich Manage Time) і перакладае яго
    мясцовы час у адпаведнасьцю з вашай часавай зонай.

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
be: GPM дадае падтрымку мышы да праграмаў, якiя працуюць у тэкставым рэжыме,
    гэткiх як Midnight Commander. Гэта дазваляе выкарыстоўваць мыш пры капiяваньні
     i ўстаўцы, i ўключае падтрымку раптоўных мэню ў тэкставым рэжыме.

en: Games
be: Забавы

en: Gateway
be: Шлюз

en: Gateway (e.g. %s)
be: Шлюз (напрыклад %s)

en: Gateway device
be: Прылада шлюзу

en: Gateway:
be: Шлюз:

en: Generate auto install floppy
be: Стварэньне дыскеты для ўсталяваньня

en: Generic
be: Звычайная

en: Generic 2 Button Mouse
be: Звычайная мыш з 2 кнопкамі

en: Generic 3 Button Mouse
be: Звычайная мыш з 3 кнопкамі

en: Generic PS2 Wheel Mouse
be: Звычайная мыш PS2 з пракруткай

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
be: Геамэтрыя: %s цыліндраў, %s галовак, %s сэктараў

en: German
be: Нямецкая

en: German (no dead keys)
be: Нямецкая (няма заблякаваных клявішаў)

en: Give a file name
be: Пазначце назву файла

en: Give the ram size in MB
be: Пазначце памер памяці ў Mб

en: Gnome Workstation
be: Працоўная станцыя з Gnome

en: Go on anyway?
be: Працягваць?

en: Go on without configuring the network
be: Працягваць без наладкі сеткі

en: Graphic card
be: Графічная картка

en: Graphic card identification: %s
be: Вызначэньне графічнае карткі: %s

en: Graphic card not configured yet
be: Графічная картка яшчэ не наладжана

en: Graphic card: %s
be: Графічная картка: %s

en: Graphic card: %s
be: Графічная картка: %s

en: Graphic memory: %s kB
be: Памяць графічнае карткі: %s Кб

en: Graphical Environment
be: Графічнае асяродзьдзе

en: Graphics programs such as The Gimp
be: Графічныя праграмы кшталту The Gimp

en: Grub with graphical menu
be: Grub з графічным мэню

en: HTTP proxy
be: Упаўнаважаны HTTP

en: Hard drive detection
be: Вызначэньне дыскаў

en: Hard drive information
be: Зьвесткі аб жорсткім дыску

en: Hardware IDE RAID Controller found in your system. Please read section Hardware Troubles in Install Documentation.
be: Адшуканы апаратны кантролер IDE RAID. Калі ласка прачытайце  падзел "Праблемы з абсталяваньнем" у дакумэнтацыі па ўсталёўцы.

en: Hardware clock set to GMT
be: Сыстэмны гадзіньнік усталяваны на GMT

en: Here are presented various parameters concerning your machine. Depending on
    your installed hardware, you may - or not, see the following entries:
    
     * "Mouse": mouse check the current mouse configuration and click on the
    button to change it if necessary.
    
     * "Keyboard": keyboard check the current keyboard map configuration and
    click on the button to change that if necessary.
    
     * "Timezone": time zoneDrakX, by default, guesses your time zone from the
    language you have chosen. But here again, as for the choice of a keyboard,
    you may not be in the country for which the chosen language should
    correspond. Hence, you may need to click on the "Timezone" button in
    order to configure the clock according to the time zone you are in.
    
     * "Printer": clicking on the "No Printer" button will open the printer
    configuration wizard.
    
     * "Sound card": if a sound card is detected on your system, it is
    displayed here. No modification possible at installation time.
    
     * "TV card": if a TV card is detected on your system, it is displayed
    here. No modification possible at installation time.
    
     * "ISDN card": if an ISDN card is detected on your system, it is
    displayed here. You can click on the button to change the parameters
    associated to it.
be: Тут прадстаўленыя розныя парамэтры, якія адпавядаюць вашай машыне. У
    залежнасьці ад усталяванага абсталяваньня, вы ўбачыце (ці не ўбачыце)
    наступныя пункты:
    
     * "Мыш": адпавядае бягучай наладкі мышы.  Націсьніце на кнопку
    калі іх трэба зьмяніць.
    
     * "Клявіятура": бягучыя парамэтры раскладак клявіятуры. Націсьніце на 
    кнопку, калі трэба зьмяніць раскладку.
    
     * "Часавая зона": праграма timezoneDrakX угадвае часавую зону ў
    залежнасьці ад таго, якая выбрана мова. Але як і пры выбары клявіятуры,
    пояс можа не адпавядаць выбранай краіне. Таму, магчыма, вам
    прыйдзецца націснуць на кнопку "Часавая зона", каб прывесьці гадзіньнік
    у адпаведнасьці з вашай часавай зонай.
    
     * "Друкарка": Націсьніце на кнопку, каб патрапіць да чараўніка наладкі
    друкаркі.
    
     * "Гукавая картка": калі ў сыстэме адшукана гукавая картка, тады яна
    зьявіцца тутака. У час усталёўкі зьмяніць парамэтры немагчыма.
    
     * "ТВ-цюнер": Калі ў сыстэме адшуканы ТВ-цюнер, тады ён будзе
    указаны тутака. У час усталёўкі зьмяніць парамэтры немагчыма.
    
     * "Картка ISDN": Калі ў сыстэме адшукана картка ISDN, тады яна
    будзе адлюстравана тутака. Вы можаце націснуць на кнопку каб зьмяніць
    парамэтры гэтае карткі.

en: Here are the different entries.
    You can add some more or change the existing ones.
be: У мэню маюцца наступныя пункты.
    Вы можаце дадаць яшчэ, альбо зьмянiць iснуючыя.

en: Here is the full list of keyboards available
be: Гэта поўны сьпіс клявіятураў якія падтрымліваюцца

en: Here we select a printing system for your computer to use. Other OSes may
    offer you one, but we offers two.
    
     * "CUPS" - ``Common Unix Printing System'' is excellent at printing to
    your local printer and also halfway round the planet. It is simple and can
    act like a server or a client for the ancient "lpd" printing system, so
    it is compatible with the systems that went before. It can do many tricks,
    but the basic setup is almost as easy as "pdq". If you need this to
    emulate an "lpd" server, you must turn on the "cups-lpd" daemon. It has
    graphical front-ends for printing or choosing printer options.
    
     * "lpr" - ``line printer daemon New Generation''. Good-old printing system.
be: Зараз вам трэба выбраць сыстэму друку, якую будзе выкарыстоўваць
    ваш кампутар. Іншыя апэрацыйныя сыстэмы прапануюць вам толькі адну.
    Тут жа іх - ажно дзьве.
    
     * 'CUPS' -- 'Common Unix Printing System' выдатна падыходзіць як для 
     друку на мясцовай друкарцы гэтак і для сеткавае друкаркі. Сыстэма вельмі
    простая ў выкарыстаньні, і вы можаце выкарыстоўваць яе як у якасьці кліента,
    гэтак і ў якасьці паслужніку для "старадаўняй" сыстэмы друку 'lpd', таму
    CUPS сумяшчальна з большасьцю сыстэмаў. CUPS можа вельмі шмат,
    але наладка вельмі простая. Калі вам спатрэбіцца эмуляваць паслужнік
    'lpd', выберыце паслугу 'cups-lpd' у час загрузкі. CUPS мае графічныя
    абалонкі для друку й наладкі розных парамэтраў.
    
     * 'lpr' -- 'line printer daemon New Generation' (лінейны дэман друку).
    Старая добрая, правераная часам сыстэма.

en: Hide files
be: Схаваныя файлы

en: High
be: Высокi

en: High Frequency SVGA, 1024x768 at 70 Hz
be: Высокачасьцінёвы SVGA, 1024x768 пры 70 Hz

en: Horizontal refresh rate
be: Часьціня гарызантальнае разгорткi

en: Host name
be: Назва машыны

en: Hostname:
be: Назва машыны:

en: How is the printer connected?
be: Як далучана друкарка?

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
    Do you want to use this feature?
be: Можна наладзіць сыстэму для аўтаматычнага ўваходу.
    Вы жадаеце выкарыстоўваць гэтую ўласьцівасьць?

en: I can set up your computer to automatically start X upon booting.
    Would you like X to start when you reboot?
be: Можна наладзіць сыстэму для аўтаматычнага запуску X пасьля загрузкі.
    Жадаеце, каб X стартаваў пасьля перазапуску?

en: I can't add any more partition
be: Дадаць падзел немагчыма

en: I can't find any room for installing
be: Не адшукана мейсца для ўсталёўкі

en: I can't find needed image file `%s'.
be: Я не магу адшукаць патрэбны відарыс "%s".

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on blanking bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to disallow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to loose all the partitions?
be: Таблiца падзелаў не чытаецца, яна занадта сапсаваная
    для мяне :(Паспрабую iсьцi далей i буду прапускаць 
    дрэнныя падзелы (Усе ДАНЬНІ будуць страчаны!). 
    Iншае рашэньне не дазволiць DrakX зьмянiць таблiцу
    падзелаў. (памылка ў %s)
    
    Цi жадаеце згубіць усе падзелы?

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I'll try to go on blanking bad partitions
be: Таблiца падзелаў не чытаецца, яна занадта сапсавана для мяне :(
    Паспрабую iсьцi далей i буду прапускаць дрэнныя падзелы

en: I don't know
be: Я не ведаю

en: I don't know how to format %s in type %s
be: Не ведаю як адфарматаваць %s з тыпам %s

en: I have detected an ISDN PCI Card, but I don't know the type. Please select one PCI card on the next screen.
be: Вызначана ISDN PCI картка, але невядомы яе тып. Калi ласка, выберыце PCI картку на наступным экране.

en: IP address
be: IP адрас

en: IP address should be in format 1.2.3.4
be: IP адрас мусіць быць у фармаце 1.2.3.4

en: ISDN Configuration
be: Наладка ISDN

en: ISDN connection
be: ISDN далучэньне

en: Icewm Workstation
be: Працоўная станцыя Icewm

en: Icewm graphical environment
be: Графічнае асяродзьдзе Icewm

en: If the list above doesn't contain the wanted entry, enter it here:
be: Калі сьпіс не ўтрымлівае патрэбнага запісу, пазначце яго тутака:

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
be: Калi вы маеце ўсе дыскi са сьпiсу нiжэй, націсьнеце "Добра".
    Калi вы не маеце анi воднага з гэтых дыскаў, націсьнеце "Адмянiць".
    Калi пэўныя з дыскаў вы не маеце, скасуйце iх вылучэньне й націсьнеце
    "Добра".

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
be: Калi вы плянуеце выкарыстоўваць boot вобласьць, тады разьмясьціце яе
     не далей за 2048 сэктараў ад пачатку дыска

en: If you wish to connect your computer to the Internet or to a local network,
    please choose the correct option. Please turn on your device before
    choosing the correct option to let DrakX detect it automatically.
    
    ALT Linux proposes the configuration of an Internet connection at
    installation time. Available connections are: traditional modem, ISDN
    modem, ADSL connection, cable modem, and finally a simple LAN connection
    (Ethernet).
    
    Here, we will not detail each configuration. Simply make sure that you have
    all the parameters from your Internet Service Provider or system
    administrator.
    
    You can consult the manual chapter about Internet connections for details
    about the configuration, or simply wait until your system is installed and
    use the program described there to configure your connection.
    
    If you wish to configure the network later after installation or if you
    have finished configuring your network connection, click "Cancel".
be: Калі ж вы жадаеце далучыць ваш кампутар да інтэрнэту ці 
    мясцовай сеткі, калі ласка, пазначце правільныя парамэтры. Таксама, 
    уключыце прыладу, якая будзе выконваць далучэньне, да таго часу,
    як будзе выбраны адпаведны выбар, што дазволіць DrakX
    вызначыць яе аўтаматычна.
    
    ALT Linux прапаноўвае наладку далучэньня пад час усталёўкі.
    Магчымыя варыянты: звычайны мадэм, мадэм ISDN, ADSL, кабэльны
    мадэм, звычайнае далучэньне праз мясцовую сетку (LAN/Ethernet).
    
    Тутака вам не трэба будзе паглыбляцца ў падрабязнасьці наладкі. Проста
    упэўніцеся ў правільнасьці парамэтраў у вашага правайдэра ці сыстэмнага
    адміністратара.
    
    Вы можаце пракансультавацца ў кіраўніцтве на прадмет падрабязнасьцяў
    наладкі далучэньня да інтэрнэт, альбо вы можаце завершыць усталёўку
    сыстэмы, а затым ужыць праграму, пазначанаю у наладках злучэньня.
    
    Калі вы жадаеце наладзіць сетку пасьля усталёўкі ці вы ўжо маеце
    наладжаную сетку націсьніце 'Скасаваць'.

en: If you wish to install less than this size,
    select the percentage of packages that you want to install.
    
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of 100%% will install all selected packages.
be: Калi вы жадаеце ўсталяваць меней за гэты памер,
    выберыце адсотку пакетаў, якую вы жадаеце ўсталяваць.
    
    Пры нiзкай адсотцы будуць усталяваны толькi найбольш
    важныя пакеты, а пры 100% % будуць усталяваны ўсе выбраныя пакеты.

en: Image
be: Вобраз

en: Importance: %s
be: Значнасьць: %s

en: In addition, queues not created with this program or
    "foomatic-configure" cannot be transferred.
be: Да таго ж, парамэтры, якія вызначаны не гэтай праграмай
    ці 'foomatic-configure' не могуць быць пераданыя.

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
be: У пэўных выпадках %s драйвэру патрэбны некаторыя дадатковыя зьвесткі,
    але звычайна гэта не патрабуецца. Цi не жадаеце вы задаць для яго дадатковыя
    выбары, ці дазволiце драйвэру праверыць машыну ў пошуках неабходнай 
    iнфармацыi? Магчыма, праверка прывядзе да спыненьня кампутара, але яна
    нiчога не сапсуе.

en: Individual package selection
be: Асабiсты выбар пакетаў

en: Info
be: Iнфармацыя

en: Info:
be: Iнфармацыя:

en: Init Message
be: Паведамленьне Init

en: Initrd-size
be: Initrd-памер

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
be: Устаўце дыскету адфарматаваную для FAT ў прыладу %s

en: Insert a blank floppy in drive %s
be: Устаўце дыскету ў дыскавод %s

en: Insert a floppy containing package selection
be: Устаўце дыскету якая утрымлівае выбар пакетаў

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
be: Устаўце дыскету ў прыладу
    Усе даньні на гэтае дыскуце будуць страчаны

en: Insert a floppy in drive %s
be: Устаўце дыскету ў дыскавод %s

en: Install
be: Усталёўка

en: Install Class
be: Кляса ўсталяваньня

en: Install bootloader
be: Усталяваньне загрузчыка

en: Install system
be: Усталяваньне сыстэмы

en: Install/Update
be: Усталёўка/Абнаўленьне

en: Installation of LILO failed. The following error occured:
be: Усталяваньне LILO не атрымалася. Узьнiкла наступная памылка:

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
be: Працэс усталяваньня загрузчыка не атрымаўся. Узьнікла наступная памылка:

en: Installing
be: Усталяваньне

en: Installing bootloader
be: Усталяваньне загрузчыка

en: Installing driver for %s card %s
be: Усталяваньне драйвэру для %s карткі %s

en: Installing package %s
be: Усталяваньне пакета %s

en: Installing package %s
    %d%%
be: Усталяваньне пакета %s
    %d%%

en: Installing packages...
be: Усталяваньне пакетаў...

en: Interface
be: Інтэрфэйс

en: Interface %s
be: Інтэрфэйс %s

en: Interface %s (using module %s)
be: Інтэрфэйс %s (выкарыстоўвае модуль %s)

en: Interface:
be: Інтэрфэйс:

en: Internal ISDN card
be: Нутраная ISDN картка

en: Internet
be: Інтэрнэт

en: Internet Connection Configuration
be: Наладка далучэньня да сеціва

en: Internet Connection Sharing
be: Падзелены доступ да інтэрнэт

en: Internet Connection Sharing currently disabled
be: Падзеленае далучэньне да інтэрнэт зараз выключана

en: Internet Connection Sharing currently enabled
be: Падзеленае далучэньне да інтэрнэт уключана

en: Internet access
be: Доступ да інтэрнэт

en: Internet configuration
be: Наладка далучэньня да інтэрнэт

en: Internet connection
be: Далучэньне да інтэрнэт

en: Internet connection & configuration
be: Iнтэрнэт далучэньне й наладка

en: Internet connection configuration
be: Наладка далучэньня да сеціва

en: Internet connection sharing configuration
be: Наладка падзяленьня далучэньня да інтэрнэт

en: Internet connection sharing is now disabled.
be: Падзеленае далучэньне да інтэрнэт выключана

en: Internet connection sharing is now enabled.
be: Падзеленае далучэньне да інтэрнэт зараз уключана

en: Internet gateway
be: Шлюз да інтэрнэту

en: Internet station
be: Станцыя працы з інтэрнэт

en: Is this an install or an update?
be: Гэта ўсталяваньне цi абнаўленьне?

en: Is this correct?
be: Гэта дакладна?

en: Is this the correct setting?
be: Гэта дакладныя наладкі?

en: Is your computer getting time syncronized to another computer?
    Mostly, this is used by medium-large Unix/Linux organizations
    to synchronize time for logging and such.  If you're not part
    of a larger office and haven't heard of this, you probably 
    aren't.
be: Ці сынхранізуецца час вашага кампутара з іншым кампутарам?
    Звычайна, гэтая магчымасьць выкарыстоўваецца ў сярэдніх і
    буйных установах, якія займаюцца Unix- і Linux-сыстэмамі, для
    сынхранізацыі часу у вядзеньні часопісаў і іншых патрэбаў. Калі
    вы не працуеце ў буйной канцылярыі й не чулі пра гэта, тады
    хутчэй за ўсё, вам гэта магчымасьць не спатрэбіцца.

en: It is now time to specify which programs you wish to install on your
    system. There are thousands of packages available for ALT Linux, and
    you are not supposed to know them all by heart.
    
    If you are performing a standard installation from CDROM, you will first be
    asked to specify the CDs you currently have (in Expert mode only). Check
    the CD labels and highlight the boxes corresponding to the CDs you have
    available for installation. Click "OK" when you are ready to continue.
    
    Packages are sorted in groups corresponding to a particular use of your
    machine. The groups themselves are sorted into four sections:
    
     * "Workstation": if you plan to use your machine as a workstation, select
    one or more of the corresponding groups.
    
     * "Development": if the machine is to be used for programming, choose the
    desired group(s).
    
     * "Server": finally, if the machine is intended to be a server, you will
    be able to select which of the most common services you wish to see
    installed on the machine.
    
     * "Graphical Environment": this is where you will choose your preferred
    graphical environment. At least one must be selected if you want to have a
    graphical workstation!
    
    Moving the mouse cursor over a group name will display a short explanatory
    text about that group.
    
    You can check the "Individual package selection" box, which is useful if
    you are familiar with the packages being offered or if you want to have
    total control over what will be installed.
    
    If you started the installation in "Update" mode, you can unselect all
    groups to avoid installing any new package. This is useful for repairing or
    updating an existing system.
be: Самы час пазначыць якія праграмы будуць усталяваныя на вашу
    сыстэму. Агулам даступна каля тысячы розных пакетаў, але вам 
    зусім не абавязкова ведаць нашто патрэбны кожны з іх.
    
    Калі вы выконваеце усталёўку з CD-ROM, тады сьпярша вам трэба
    пазначыць, якія ў вас маюцца дыскі (толькі ў рэжыме для экспэрта).
    Уважліва паглядзіце на надпісы дыскаў і пазначце адпаведныя ім
    пункты. Калі вы будзеце гатовыя працягваць, націсьніце добра.
    
    Пакеты сабраныя ў групы, адпаведныя пэўнаму прызначэньню
    машыны. У сваю чаргу, групы аб'яднаныя ў наступныя падзелы.
    
     * 'Працоўная станцыя'. Калі вы плянуеце выкарыстоўваць сваю
    машыну як працоўную станцыю, выберыце адну ці больш
    адпаведных групаў.
    
     * 'Распрацоўка'. Калі машына будзе выкарыстоўвацца для
    праграмаваньня, выберыце пажаданыя групы.
    
     * 'Паслужнік'. Нарэшце, калі машына прызначана на ролю паслужніка,
    вам трэба выбраць адзін ці некалькі з найбольш распаўсюджаных
    тыпаў паслуг. Паслугі, якія адпавядаюць выбраным тыпам,
    будуць усталяваныя на вашу машыну.
    
     * 'Графічнае асяродзьдзе'. Тут вам трэба выбраць падыходзячы
    графічны інтэрфэйс. Вы мусіце выбраць хаця бы адну групу, калі
    жадаеце атрымаць працоўную станцыю з графічным інтэрфэйсам!
    
    Калі вы паднесяце курсор мышы да назвы групы вы ўбачыце
    скарочанае апісаньне групы.
    
    Калі вы добра разьбіраецеся ў пакетах, альбо жадаеце атрымаць
    поўны кантроль за працэсам, вам трэба выбраць 'Асабісты выбар
    пакетаў'.

en: Journalised FS
be: Файлавая сыстэма з часопісам

en: KB
be: Кб

en: KDE Workstation
be: Працоўная станцыя KDE

en: Kazakh
be: Казацкая

en: Keep the changes?
    Current configuration is:
    
    %s
be: Ці жадаеце Вы захаваць зьмены?
    Бягучая канфігурацыя:
    
    %s

en: Kernel Boot Timeout
be: Чаканьне загрузкі ядра

en: Keyboard
be: Клявiятура

en: Keyboard layout: %s
be: Тып клявiятуры: %s

en: Know how to print with this printer
be: Як друкаваць на гэтае друкарцы

en: LAN Configuration
be: Наладка мясцовае сеткі

en: LAN configuration
be: Наладка мясцовае сеткі

en: LAN connection
be: Далучэньне да LAN

en: LBA (doesn't work on old BIOSes)
be: LBA (не працуе на старых вэрсіях BIOS)

en: LILO (the LInux LOader) and GRUB are boot loaders: they are able to boot
    either GNU/Linux or any other operating system present on your computer.
    Normally, these other operating systems are correctly detected and
    installed. If this is not the case, you can add an entry by hand in this
    screen. Be careful to choose the correct parameters.
    
    You may also not want to give access to these other operating systems to
    anyone. In which case, you can delete the corresponding entries. But then,
    you will need a boot disk in order to boot those other operating systems!
be: LILO (ад LInux LOader) i Grub - гэта загрузчыкi. Яны могуць загрузiць другую
    GNU/Linux цi любую iншую апэрацыйную сыстэму, усталяваную на кампутары.
    Звычайна, гэтыя iншыя апэрацыйныя сыстэмы карэктна вызначаюцца й
    ўсталёўваюцца. Калi гэтага не атрымалася, то вы можаце дадаць любы запiс
    самастойна. Будзьце ўпэўнены, што вы задалi карэктныя парамэтры.
    
    
    Таксама вы можаце пажадаць i не дабаўляць iншыя апэрацыйныя сыстэмы.
    У такiм выпадку патрэбна выдалiць адпаведныя запiсы. Але ж тады вам 
    патрэбна будзе загрузачная дыскета, каб загрузiцца!

en: LILO and GRUB are boot loaders for GNU/Linux. This stage, normally, is
    totally automated. In fact, DrakX analyzes the disk boot sector and acts
    accordingly, depending on what it finds here:
    
     * if Windows boot sector is found, it will replace it with a GRUB/LILO boot
    sector. Hence, you will be able to load either GNU/Linux or another OS;
    
     * if a GRUB or LILO boot sector is found, it will replace it with a new
    one;
    
    If in doubt, DrakX will display a dialog with various options.
    
     * "Boot loader to use": you have three choices:
    
        * "LILO with graphical menu": if you prefer LILO with its graphical
    interface.
    
        * "GRUB": if you prefer GRUB (text menu).
    
        * "LILO with text menu": if you prefer LILO with its text menu interface.
    
     * "Boot device": in most cases, you will not change the default
    ("/dev/hda"), but if you prefer, the boot loader can be installed on the
    second hard drive ("/dev/hdb"), or even on a floppy disk ("/dev/fd0").
    
     * "Delay before booting the default image": when rebooting the computer,
    this is the delay granted to the user to choose - in the boot loader menu,
    another boot entry than the default one.
    
    !! Beware that if you choose not to install a boot loader (by selecting
    "Cancel" here), you must ensure that you have a way to boot your ALT
    Linux system! Also be sure you know what you do before changing any of the
    options. !!
    
    Clicking the "Advanced" button in this dialog will offer many advanced
    options, which are reserved to the expert user.
    
    ALT Linux installs its own boot loader, which will let you boot either
    GNU/Linux or any other operating systems which you have on your system.
    
    If there is another operating system installed on your machine, it will be
    automatically added to the boot menu. Here, you can choose to fine-tune the
    existing options. Double-clicking on an existing entry allows you to change
    its parameters or remove it; "Add" creates a new entry; and "Done" goes
    on to the next installation step.
be: LILO і GRUB - стандартныя загрузчыкі ОС GNU/Linux. Звычайна, гэтая стадыя
    усталёўкі адбываецца цалкам аўтаматычна. DrakX праглядае загрузачны сэктар
    і ў залежнасьці ад таго, што там знаходзіцца, наладжвае загрузчык:
    
     * Калі адшуканы загрузачны сэктар Windows, ён будзе заменены на загрузачны
    сэктар GRUB/LILO. Вы зможаце загружаць GNU/Linux ці Windows;
    
     * Калі адшуканы загрузачны сэктар GRUB ці LILO, ён будзе заменены новым;
    
    Калі ўзьнікнуць праблемы, будзе выданы запыт з рознымі варыянтамі.
    
     * "Выбар загрузчыка": ў вас ёсьць чатыры варыянты:
    
        * "LILO з графічным мэню": калі вы аддаяце перавагу LILO з графічным
    інтэрфэйсам.
    
        * "LILO з тэкставым мэню": калі вы аддаяце перавагу LILO з тэкставым
    інтэрфэйсам.
    
        * "GRUB": калі вы аддаяце перавагу GRUB (тэкставы варыянт)
    .
        * "GRUB з графічным мэню": калі вы аддаяце перавагу GRUB з графічным
    інтэрфэйсам.
    
     * "Загрузачная прылада": у большасьці выпадкаў вам не трэба зьмяняць
    стандартнае значэньне ("/dev/hda"), але вы можаце усталяваць загрузчык
    на другі жорсткі дыск ("/dev/hdb"), ці на дыскету ("/dev/fd0").
    
     * "Затрымка перад загрузкай дапомнага вобразу": пры перазагрузцы
    кампутара гэтая паўза дазволіць карыстальніку выбраць іншую сыстэму для
    загрузкі.
    
    !! Майце на ўвазе, што калі вы не усталюеце загрузчык (націсьніце "Скасаваць" у
    гэтым дыялёгавым акне), вы мусіце быць упэўненыя, што здолееце загрузіць вашу
    АС ALT Linux! Упэўніцеся што зьмененыя парамэтры правільныя. !!
    
    Пры націску на кнопку "Дадаткова" у гэтым дыялёгавым акне вы зможаце
    зьмяніць шмат іншых парамэтраў, якія прызначаныя для экспэртаў.
    
    ALT Linux усталюе свой загрузчык, які дазволіць вам загружаць як
    АC GNU/Linux, гэтак і любую іншую АС, якія усталяваныя на вашым
    кампутары.
    
    Калі на вашым кампутары усталявана іншая АС, яна будзе аўтаматычна
    даданая ў мэню загрузчыка. У гэтым дыялёгавым акне вы можаце зьмяніць
    парамэтры тонкай наладкі. Падвойны націск на наяўны пункт мэню
    дазваляе зьмяняць ягоныя парамэтры ці выдаліць гэты пункт; кнопка
    "Дадаць" стварае новы пункт мэню; кнопка "Добра" дазваляе перайсьці 
    да наступнага кроку ўсталёўкі.

en: LILO with graphical menu
be: LILO з графічным мэню

en: LILO with text menu
be: LILO з тэкставым мэню

en: LILO/grub Installation
be: Усталяваньне LILO/GRUB

en: LPD and LPRng do not support IPP printers.
be: LPD і LPRng не падтрымліваецца IPP друкаркамі.

en: LVM name?
be: Назва LVM?

en: LVM-disks %s
be: LVM-дыскi %s

en: Label
be: Адзнака

en: Launch Aurora at boot time
be: Запускаць Аўрору у час загрузкі

en: Launch packet filtering for Linux kernel 2.2 series, to set
    up a firewall to protect your machine from network attacks.
be: Фільтраваньне пакетаў для ядраў 2.2, усталёўваецца
    для абароны ад сеткавых атакаў.

en: Launch packet filtering for Linux kernel 2.4 series, to set
    up a firewall to protect your machine from network attacks.
be: Фільтраваньне пакетаў для ядраў 2.4, усталёўваецца
    для абароны ад сеткавых атакаў.

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
be: Загрузка гукавае сыстэмы ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)

en: Launch the X-Window system at start
be: Загружаць  X-Window у час старту

en: Launch the sound system on your machine
be: Запускае гукавую сыстэму на вашае машыне

en: Leaving in %d seconds
be: Засталося %d сэкундаў

en: Level %s
be: Узровень %s

en: Lexmark inkjet configuration
be: Наладка друкаркі Lexmark inkjet

en: Lilo/grub mode
be: Рэжым Lilo/grub

en: Linux Virtual Server, used to build a high-performance and highly
    available server.
be: Linux Virtual Server, выкарыстоўваецца для убудаванага высока-
    вытворчага паслужніку.

en: Listed above are the existing Linux partitions detected on your hard drive.
    You can keep the choices made by the wizard, they are good for most common
    installs. If you make any changes, you must at least define a root
    partition ("/"). Do not choose too small a partition or you will not be
    able to install enough software. If you want to store your data on a
    separate partition, you will also need to create a partition for "/home"
    (only possible if you have more than one Linux partition available).
    
    Each partition is listed as follows: "Name", "Capacity".
    
    "Name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard drive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". For IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller",
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller",
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller",
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
be: Далей адзначаны ўсе наяўныя падзелы Linux, адшуканыя на вашым дыску,
    якія зроблены майстрам вылучэньня дыскаў. Вы можаце пакінуць іх так і 
    выкарыстоўваць далей, бо яны добра падыходзяць для звычайнага 
    выкарыстаньня. Калі вы ўносіце зьмены, вы павінны, вылучыць хаця бы
    падзел ("/"). Рабіце падзел не вельмі малым, бо ў адваротным выпадку вы
    не здолееце усталяваць дастаткова праграмнага забесьпячэньня. Калі вы
    жадаеце захаваць вашы даньні на асобным падзеле, вы павінны выбраць
    пункт мацаваньня "/home".
    
    Кожны падзел пазначаны наступным чынам "Назва", "Уласьцівасьці".
    
    
    "Назва" кадавана як - "тып дыска", "нумар дыска", "нумар падзела" 
    (напрыклад, "hda1").
    
    
    "Тып дыска" кадаваны як "hd", калі гэта IDE, і "sd" калі SCSI.
       * "а" "master" на першасным канале IDE 
       * "b" "slave" на першасным канале IDE
       * "c" "master" на другасным канале IDE
       * "d" "slave" на другасным канале IDE
    
    
    Для SCSI дыскаў - "a" гэта "першасны жорсткі дыск", "b" - "другасны жорсткі дыск", і г.д.

en: Load from floppy
be: Загрузка з дыскеты

en: Load the drivers for your usb devices.
be: Загружае драйвэры для вашых прыладаў usb.

en: Load/Save on floppy
be: Загрузка/захаваньне на дыскету

en: Loading from floppy
be: Загрузка з дыскеты

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
be: Загрузка модулю %s не прайшла.
    Жадаеце паспрабаваць з iншымi парамэтрамi?

en: Local Printer Device
be: Мясцовая друкарка

en: Local files
be: Мясцовыя файлы

en: Local printer
be: Мясцовая друкарка

en: Location
be: Разьмяшчэньне

en: Login ID
be: Iмя (login ID)

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
be: Logitech Mouse (пасьлядоўная, стары тып C7)

en: Looking for available packages
be: Прагляд даступных пакетаў

en: Loopback
be: Адваротная пятля

en: Loopback file name:
be: Назва файла адваротнае пятлі:

en: Loopback file name: %s
be: Назва файла адваротнае пятлі: %s

en: Loopback file(s):
       %s
be: Файл(ы) адваротнае пятлі:
        %s

en: Low
be: Слабы

en: MB
be: Мб

en: MOVE YOUR WHEEL!
be: РУШЦЕ КОЛАМ МЫШЫ!

en: Mandatory package %s is missing
be: Абавязковы пакет %s адсутнічае

en: Medium
be: Сярэднi

en: Minimal install
be: Мінімальная усталёўка

en: Minimum (%dMB)
be: Мiнiмальная (%dMб)

en: Modify
be: Зьмянiць

en: Modify RAID
be: Зьмянiць RAID

en: Modify printer configuration
be: Зьмена наладак друкаркі

en: Module options:
be: Выбары модулю:

en: Monitor
be: Манiтор

en: Monitor HorizSync: %s
be: Часьціня гар.разг. манітору: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
be: Часьціня вэрт.разг. манітору: %s

en: Monitor not configured
be: Манiтор яшчэ не наладжаны

en: Monitor that can do 1600x1200 at 70 Hz
be: Манiтор, якi здольны падтрымлiваць 1600x1200 пры 70 Hz

en: Monitor that can do 1600x1200 at 76 Hz
be: Манiтор, якi здольны падтрымлiваць 1600x1200 пры 76 Hz

en: Monitor: %s
be: Манiтор: %s

en: More
be: Болей

en: More Graphical Desktops (Gnome, IceWM)
be: Шмат графічных кіраўнікоў стальцоў (Gnome, IceWM)

en: More than one Microsoft Windows partition has been detected on your hard
    drive. Please choose the one you want resize in order to install your new
    ALT Linux operating system.
    
    Each partition is listed as follows: "Linux name", "Windows name"
    "Capacity".
    
    "Linux name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard dive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". With IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller",
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller",
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller",
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
    
    "Windows name" is the letter of your hard drive under Windows (the first
    disk or partition is called "C:").
be: На вашым дыску было адшукана болей за адзін падзел Windows.
    Калі ласка, абярыце памер патрэбны для усталяваньня сыстэмы
    ALT Linux.
    
    
    Для iфармацыі, кожны падзел пазначаны як: "Linux назва", "Windows
    назва" "Уласьцівасьці".
    "Linux назва" кадавана гэтак - "тып дыску", "нумар дыску","нумар
    падзелу (напрыклад, "hda1").
    
    
    "Тып дыску" кадаваны як "hd", калі гэта IDE, і "sd" калі SCSI.
    
    "Нумар дыску" - сымбаль пасьля "hd" ці "sd". Для IDE дыскаў:
       * "а" "master" на першасным канале IDE 
       * "b" "slave" на першасным канале IDE
       * "c" "master" на другасным канале IDE
       * "d" "slave" на другасным канале IDE
    
    
    Для SCSI дыскаў - "a" гэта "першасны жорсткі дыск", "b" - "другасны
    жорсткі дыск", і г.д.
    
    "Windows назва" сымбаль вашага дыску ў Windows (першы дыск ці
    падзел пазначаецца як "C:").

en: Mount
be: Мацаваньне

en: Mount options
be: Выбары мацаваньня

en: Mount point
be: Пункт мацаваньня

en: Mount point:
be: Пункт мацаваньня:

en: Mount points must begin with a leading /
be: Пункт мацаваньня мусіць пачынацца з /

en: Mounted
be: Замацаваны

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
be: Замацоўвае й размацоўвае усе сеткавыя файлавыя сыстэмы (NFS),
     SMB (Lan Manager/Windows) i NCP (Netware) пункты мацаваньня.

en: Mouse
be: Мыш

en: Mouse Port
be: Порт мышы

en: Mouse device: %s
be: Прылада мышы: %s

en: Mouse type: %s
be: Тып мышы: %s

en: Move
be: Перанос

en: Move files to the new partition
be: Перанос файлаў на новы падзел

en: Moving
be: Перанос

en: Moving files to the new partition
be: Перанос файлаў на новы падзел

en: Moving partition...
be: Перанос падзелу...

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 60 Hz
be: Шматчасьцінёвы, якi здольны падтрымлiваць 1280x1024 пры 60 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 74 Hz
be: Шматчасьцінёвы, якi здольны падтрымлiваць 1280x1024 пры 74 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 76 Hz
be: Шматчасьцінёвы, якi здольны падтрымлiваць 1280x1024 пры 76 Hz

en: Multi-head configuration
be: Наладка некалькіх відыёвыхадаў

en: Multimedia - CD Burning
be: Мультымэдыя - Стварэньне CD

en: Multimedia - Graphics
be: Мультымэдыя - Графіка

en: Multimedia - Sound
be: Мультымэдыя - гук

en: Multimedia - Video
be: Мультымэдыя - відыё

en: Multimedia station
be: Станцыя працы з мэдыя

en: NCP queue name missing!
be: Чарга NCP з гэткай назвай адсутнічае!

en: NCP server name missing!
be: Паслужнік NCP з гэткай назвай адсутнічае!

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
be: NFS -  гэта вядомы пратакол для доступу да файлаў праз TCP/IP
    сеткi. Гэтая служба ўплывае на наяўнасьць сувязi памiж NFS файламi.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
be: NFS - гэта вядомы пратакол для доступу да файлаў праз TCP/IP сеткi.
    Гэтая служба забясьпечваецца NFS паслужнікам, якi канфiгуруеца праз
    /etc/exports файл.

en: NTP Server
be: Паслужнік NIS

en: Name of printer
be: Назва друкаркi

en: Name of printer should contain only letters, numbers and the underscore
be: Назва друкаркі мусіць мець толькі літары, лічбы й падкрэсьліваньні

en: Name of the profile to create (the new profile is created as a copy of the current one) :
be: Назва новага профілю (новы профіль ствараецца як копія бягучага) :

en: Name:
be: Назва:

en: Name: %s
be: Назва: %s

en: NetWare Printer Options
be: Выбары друкаркі NetWare

en: Netmask
be: Маска сеткi

en: Network Client
be: Сеткавы кліент

en: Network Computer server
be: Сеткавы паслужнік

en: Network Configuration
be: Канфiгурацыя сеткi

en: Network Configuration Wizard
be: Чараўнік наладкі сеткi

en: Network Server
be: Сеткавы паслужнік

en: Network configuration
be: Канфiгурацыя сеткi

en: Network configuration (%d adapters)
be: Наладка сеткі (%d адаптары)

en: Network functionality not configured
be: Сетка не наладжана

en: Network interface
be: Сеткавы iнтэрфэйс

en: Network printer (socket)
be: Сеткавая друкарка (socket)

en: Networking services
be: Сеткавыя паслугі

en: New
be: Стварыць

en: New configuration (isdn-light)
be: Стварыць канфігурацыю (isdn-light)

en: New printer name
be: Назва новае друкаркі

en: New profile...
be: Новы профіль...

en: New size in MB:
be: Новы памер у Мб:

en: NewStyle Categorizing Monitor
be: Новы стыль манітора катэгорыяў

en: NewStyle Monitor
be: Новы стыль манітора

en: Next ->
be: Далей ->

en: No
be: Не

en: No ISDN PCI card found. Please select one on the next screen.
be: Карта ISDN PCI не адшукана. Калi ласка, выберыце яе на наступным экране.

en: No Internet Connection Sharing has ever been configured.
be: Наладжаны падзелены доступ да інтэрнэт адсутнічае.

en: No additionnal information
    about this service, sorry.
be: Дадатковыя зьвесткі аб гэтае
    паслузе адсутнічаюць.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
be: Сеткавы Ethernet адаптар у вашае сыстэме не вызначаны.
    Адпаведна, немагчыма ўзьняць далучэньне гэтага тыпу.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system. Please run the hardware configuration tool.
be: У вашае сыстэме не вызначана сеткавага адаптару. Калi ласка, скарыстайце канфiгурацыйны iнструмэнт.

en: No floppy drive available
be: Няма даступнага дыскаводу

en: No mouse
be: Няма мышы

en: No network adapter on your system!
be: Сеткавы адаптар адсутнічае ў вашае сыстэме!

en: No password
be: Няма паролю

en: No printer
be: Бяз друкаркi

en: No test pages
be: Не друкаваць тэставыя старонкі

en: No, I don't want autologin
be: Не, мне не патрэбны аўтаматычны ўваход

en: NoVideo
be: Бяз відыё

en: Non-Interlaced SVGA, 1024x768 at 60 Hz, 800x600 at 72 Hz
be: Непразрадковы SVGA, 1024x768 пры 60 Hz, 800x600 пры 72 Hz

en: None
be: Няма

en: Normal Mode
be: Звычайны рэжым

en: Normal modem connection
be: Звычайнае мадэмнае далучэньне

en: Normally, DrakX selects the right keyboard for you (depending on the
    language you have chosen) and you will not even see this step. However, you
    might not have a keyboard that corresponds exactly to your language: for
    example, if you are an English speaking Swiss person, you may still want
    your keyboard to be a Swiss keyboard. Or if you speak English but are
    located in Quebec, you may find yourself in the same situation. In both
    cases, you will have to go back to this installation step and select an
    appropriate keyboard from the list.
    
    Click on the "More" button to be presented with the complete list of
    supported keyboards.
be: Звычайна, DrakX правільна вызначае клявіятуру (у залежнасьці ад
    наладак мовы), и вы нават не ўбачыце зьмест гэтага кроку. Тым не
    менш, ваша клявіятура можа не адпавядаць вашае мове. Напрыклад,
    калі вы англамоўны швэйцар, вы ўсё ж, верагодна, жадаеце мець
    клявіятуру са швэйцарскай раскладкай. Ці калі вы размаўляеце
    па-ангельскі й жывяце ў Квебеке, тады апыняцеся ў падобнай
    сытуацыі. У абодвух выпадках вам прыйдзецца вярнуцца да гэтага
    кроку й выбраць патрэбную раскладку са сьпісу.
    
    Націсьніце на кнопку "Болей" для атрыманьня поўнага сьпісу
    клявіятураў.

en: Not connected
be: Не далучаны

en: Not enough free space to allocate new partitions
be: Не хапае прасторы для стварэньня новых падзелаў

en: Not enough partitions for RAID level %d
be: Недастаткова падзелаў для RAID узроўня %d

en: Not enough space for auto-allocating
be: Недахоп прасторы для аўтаматычнага вылучэньня памяці

en: Not enough swap to fulfill installation, please add some
be: Недахоп мейсца ў буфэры падпампоўваньня (swap) для ўсталяваньня, павялічце яго.

en: Not formatted
be: Неадфарматавана

en: OK
be: Добра

en: OKI winprinter configuration
be: Наладка друкаркі ОКІ (win)

en: Office
be: Канцылярыя

en: Office Workstation
be: Працоўная станцыя для канцылярыі

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
be: Канцылярскія праграмы: працэсары словаў (kword, abiword), электронныя табліцы, аглядальнікі pdf-файлаў, і г.д.

en: Office programs: wordprocessors (kword, openoffice), spreadsheets (openoffice, gnumeric), pdf viewers, etc
be: Канцылярскія праграмы: працэсары словаў (kword, abiword), электронныя табліцы, аглядальнікі pdf-файлаў, і г.д.

en: Ok
be: Добра

en: Old configuration (isdn4net)
be: Старая канфігурацыя (isdn4net)

en: On boot
be: У час загрузкі

en: Open Firmware Delay
be: Затрымка Open Firmware

en: Option %s must be a number!
be: Выбар %s мусіць быць лічбавым!

en: Option %s must be an integer number!
be: Выбар %s мусіць быць лічбавым!

en: Option %s out of range!
be: Выбар %s па-за межамі дапушчальнага!

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
be: Выбар ``Абмежаваньне выбараў каманднага радка" не выкарыстоўваецца без пароля

en: Options
be: Выбары

en: Options: %s
be: Выбары: %s

en: Other
be: Іншыя

en: Other OS (MacOS...)
be: Iншая АС (MacOS,...)

en: Other OS (SunOS...)
be: Iншая АС (SunOS,...)

en: Other OS (windows...)
be: Iншая АС (windows...)

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
be: Падтрымка PCMCIA - гэта звычайна падтрымка гэткіх рэчаў, як Ethernet i
    мадэмы ў партатыўных ПК. Вам няма неабходнасьцi канфiгураваць iх, калi 
    на вашае машыне iх няма.

en: PDQ only supports local printers, remote LPD printers, and
    Socket/TCP printers.
be: PDQ падтрымлівае толькі мясцовыя друкаркі, аддаленыя LPD друкаркі, і
    Socket/TCP друкаркі.

en: Package Group Selection
be: Выбар групы пакетаў

en: Package selection
be: Выбар пакетаў

en: Parameters
be: Парамэтры

en: Paranoid
be: Паранаідальны

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
be: Дапомны загрузачны падзел
        (для загрузкi MS-DOS, а не для lilo)

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
be: Таблiца разьмяшчэньня прылады %s будзе запiсана на дыск!

en: Partition table type: %s
be: Тып таблiцы падзелаў: %s

en: Partitioning failed: %s
be: Збой падзяленьня: %s

en: Password
be: Пароль

en: Password (again)
be: Паўтарыце пароль

en: Password are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
be: Пароль зараз уключаны, але выкарыстаньне кампутара ў якасьцi сеткавага
    таксама не рэкамэндавана.

en: Percentage of packages to install
be: Адсотка пакетаў для ўсталяваньня

en: Personal Finance
be: Асабістыя фінансы

en: Personal Information Management
be: Кіраўнік прыватных зьвестак

en: Phone number
be: Нумар тэлефона

en: Pipe job into a command
be: Канал у каманду

en: Please Wait... Applying the configuration
be: Калі ласка пачакайце... Ужываньне наладак

en: Please be patient. This operation can take several minutes.
be: Калі ласка, пачакайце. Гэтая апэрацыя адыме пэўны час.

en: Please choose for each step whether it will replay like your install, or it will be manual
be: Калі ласка, выберыце, якія крокі усталёўкі вы жадаеце выконваць аўтаматычна, а якія -- асабіста

en: Please choose load or save package selection on floppy.
    The format is the same as auto_install generated floppies.
be: Калі ласка выберыце загрузіць ці захаваць пакеты з дыскеты.
    Фармат гэткі ж сама як згенераваныя auto_install дыскеты.

en: Please choose on which serial port your mouse is connected to.
be: Калi ласка, пазначце посьлядоўны порт, да якога падключана ваша мыш.

en: Please choose the first number of the 10-range you wish to edit,
    or just hit Enter to proceed.
    Your choice?
be: Калі ласка выберыце першы нумар з 10  для рэдагаваньня,
    ці націсьніце "Enter" каб пачаць.
    Ваш выбар?

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
be: Калi ласка, выберыце сеткавы адаптар, які будзе выкарыстаны для далучэньня да вашай лякальнай сеткi.

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet
be: Калi ласка, пазначце сеткавы адаптар, якi плянуеце выкарыстоўваць для далучэньня да iнтэрнэт

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
be: Калі ласка выберыце да якога пасьлядоўнага порту далучаны мадэм.

en: Please choose your preferred language for installation and system usage.
    
    Clicking on the "Advanced" button will allow you to select other
    languages to be installed on your workstation. Selecting other languages
    will install the language-specific files for system documentation and
    applications. For example, if you will host users from Spain on your
    machine, select English as the main language in the tree view and in the
    Advanced section click on the grey star corresponding to "Spanish|Spain".
    
    Note that multiple languages may be installed. Once you have selected any
    additional locales click the "OK" button to continue.
be: Калі ласка выберыце пераважную мову для ўсталёўкі й выкарыстаньня.
    
    Націсьніце на "Адмысловае" каб дазволіць выбар іншых моваў на
    вашу працоўную станцыю. Выбраныя мовы будуць усталяваныя
    на вашу сыстэму з усімі спэцыфічнымі файламі, дакумэнтацыяй і
    дастасаваньнямі.
    
    Заўважце што усе гэтыя мовы будуць усталяваныя. Вы можаце
    выбраць дадатковыя мовы націснуўшы на "Добра" для працягу.

en: Please click on a button above
    
    Or use "New"
be: Калі ласка, націсьніце на кнопку ніжэй
    
    ці выкарыстайце "Стварыць"

en: Please click on a media
be: Калі ласка, націсьніце на носьбіт

en: Please click on a partition
be: Націсьніце на падзел

en: Please enter proxy login and password, if any.
    Leave it blank if you don't want login/passwd
be: Калі ласка пазначце уліковы запіс і пароль,
    калі трэба. Калі не жадаеце выкарыстоўваць
    аўтарызацыю пакіньце палі пустымі

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
be: Калi ласка, пазначце канфігурацыю IP для вашае машыны.
    Кожны пункт мусіць быць запоўнены як IP адрас ў дзесятковай-кропкавай 
    натацыi (напрыклад, 1.2.3.4).

en: Please enter your host name if you know it.
    Some DHCP servers require the hostname to work.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
be: Увядзіце назву сваёй машыны (host).
    Пэўныя паслужнікі патрабуюць яе для сваёй працы.
    Ваш вузел мусіць мець поўную назву, напрыклад
    ``mybox.mylab.myco.com''.

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one
be:  Калі ласка, Пазначце назву сваёй машыны (host).
     Назва вашае машыны мусіць быць задана поўнасьцю,
     напрыклад ``mybox.mylab.myco.com''.
     Вы можаце таксама ўвесьцi IP адрас шлюзу, калi ён у вас ёсьць.

en: Please fill in the ftp proxy informations
    Leave it blank if you don't want an ftp proxy
be: Калі ласка запоўніце зьвесткі аб паслужніку.
    Пакіньце поле пустым, калі упаўнаважаны 
    паслужнік вам не патрэбны

en: Please fill in the http proxy informations
    Leave it blank if you don't want an http proxy
be: Калі ласка запоўніце зьвесткі аб паслужніку.
    Пакіньце поле пустым, калі упаўнаважаны 
    паслужнік вам не патрэбны

en: Please fill or check the field below
be: Калi ласка, запоўніце цi пазначце поле нiжэй

en: Please give a user name
be: Калi ласка, увядзiце iмя карыстальніка

en: Please insert the Boot floppy used in %s drive
be: Устаўце дыскету ў дыскавод %s

en: Please insert the Installation Cd-Rom in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid live upgrade.
be: Калі ласка устаўце усталявальны дыск у прыладу чытаньня й націсьніце
    "Добра". Калi вы не маеце яго, націсьнеце "Скасаваць".

en: Please insert the Update Modules floppy in %s drive
be: Устаўце дыскету з абнаўленьнем модуляў у дыскавод %s

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
be: Калi ласка, выйдзіце, а потым скарыстайце Ctrl-Alt-BackSpace

en: Please make a backup of your data first
be: Па-першае, зрабiце рэзэрвовую копiю вашых даньняў

en: Please relog into %s to activate the changes
be: Калi ласка, прайдзіце ў %s для зьдзяйсьненьня зьменаў

en: Please select the correct port. For example, the COM1 port under MS Windows
    is named ttyS0 under GNU/Linux.
be: Калі ласка выберыце правільны порт. Напрыклад, порт COM1 у асяродзьдзі
    Windows будзе насіць назву ttyS0 у асяродзьдзі GNU/Linux.

en: Please select the test pages you want to print.
    Note: the photo test page can take a rather long time to get printed
    and on laser printers with too low memory it can even not come out.
    In most cases it is enough to print the standard test page.
be: Калі ласка, выберыце пробныя старонкі, якія вы жадаеце надрукаваць.
    Заўважце, што фатаграфічная пробная старонка будзе друкавацца
    значна долей, і на лазэрных друкарках з маленькай колькасьцю
    памяці можа не надрукавацца. У большасьці выпадкаў, дастаткова
    надрукаваць стандартную пробную старонку.

en: Please test the mouse
be: Калі ласка, зрабіце некалькі рухаў мышшу

en: Please try again
be: Паспрабуйце яшчэ раз

en: Please wait
be: Калi ласка, пачакайце

en: Please wait, preparing installation
be: Калі ласка пачакайце, падрыхтоўка да ўсталяваньня

en: Please, choose a language to use.
be: Калi ласка, выберыце мову для выкарыстаньня.

en: Please, choose one of the following classes of installation:
be: Калi ласка, выберыце адну з клясаў усталяваньня:

en: Please, choose the type of your mouse.
be: Калi ласка, пазначце тып вашае мышы.

en: Please, choose your keyboard layout.
be: Калi ласка, выберыце тып клявiятуры.

en: Poor
be: Зусім слабы

en: Port
be: Порт

en: Portuguese
be: Партугальская

en: Post-install configuration
be: Наладка пасьля ўсталяваньня

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that
    moves mail from one machine to another.
be: Postfix -  гэта паштовы транспартны агент, праграма, якая
    перамяшчае пошту з адной машыны на іншую.

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
be: Патэнцыйны адрас МВС канфлiктуе зь бягучай канфiгурацыяй %s!

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
be: Пазначце дакладны памер RAM (адшукана %d Mб)

en: Preference:
be: Парамэтры:

en: Preparing PrinterDrake ...
be: Падрыхтоўка PrinterDrake ...

en: Preparing X-Window configuration
be: Падрыхтоўка да наладкі X-Window

en: Preparing bootloader
be: Падрыхтоўка загрузчыка

en: Preparing installation
be: Падрыхтоўка да усталяваньня

en: Preparing printer database ...
be: Падрыхтоўка базы даньняў друкарак...

en: Print
be: Надрукаваць

en: Print Queue Name
be: Назва чаргi друку

en: Print option list
be: Сьпіс выбараў друкаркі

en: Print test pages
be: Надрукаваць пробныя старонкі

en: Printer
be: Друкарка

en: Printer %s: %s %s
    What do you want to modify on this printer?
be: Друкарка %s: %s %s
    Што вы жадаеце зьмяніць?

en: Printer Device
be: Прылада друкаркі

en: Printer Device URI
be: URI друкаркі

en: Printer Server
be: Паслужнік друку

en: Printer connection type
be: Тып далучэньня друкаркі

en: Printer default settings
    You should make sure that the page size and the
    ink type (if available) are set correctly. Note
    that with a very high printout quality printing
    can get substantially slower.
be: Дапомныя наладкі друкаркі
    Вы мусіце быць упэўненыя, што памер старонкі й
    тып соплы ('ink' -- калі гэта дарэчы) выстаўлены
    правільна. Заўважце, што друк з высокай якасьцю
    адбываецца павальней за друк з нізкай.

en: Printer host name
be: Назва вузла друкаркі

en: Printer host name missing!
be: Адсутнічае вузел з гэткай назвай!

en: Printer manufacturer, model
be: Вытворца друкаркі, мадэля

en: Printer manufacturer, model, driver
be: Вытворца друкаркі, мадэля, драйвэр

en: Printer model selection
be: Выбар мадэлі друкаркі

en: Printer name, description, location
be: Назва друкаркі, апісаньне, разьмяшчэньне

en: Printer on NetWare server
be: Друкарка на NetWare

en: Printer on SMB/Windows 95/98/NT server
be: Друкарка на SMB/Windows 95/98/NT

en: Printer on remote CUPS server
be: Друкарка на аддаленым CUPS

en: Printer on remote lpd server
be: Друкарка на аддаленым lpd

en: Printer options
be: Выбары друкаркі

en: Printer(s) on remote CUPS server(s)
be: Друкарка на аддаленым паслужніку CUPS

en: Printer(s) on remote server(s)
be: Друкарка на аддаленым паслужніку

en: Printing
be: Друк

en: Printing on the printer "%s"
be: Друк на друкарцы "%s"

en: Printing system:
be: Сыстэма друку:

en: Printing test page(s)...
be: Друк пробных старонак...

en: Problems installing package %s
be: Праблемы з усталяваньнем пакета %s

en: Problems occured during configuration.
    Test your connection via net_monitor or mcc. If your connection doesn't work, you might want to relaunch the configuration
be: Адбыліся праблемы ў час наладкі.
    Праверце вашае далучэньне  праз net_monitor ці mcc. Калі вашае далучэньне не працуе, вы можаце перазагрузіць наладчыка

en: Profile to delete:
be: Профіль для выдаленьня:

en: Profile:
be: Профіль:

en: Programs to manage your finance, such as gnucash
be: Праграмы кіраваньня вашымі фінансамі, кшталту gnucash

en: Protocol
be: Пратакол

en: Protocol for the rest of the world
be: Пратакол для астатняй часткі сьвету

en: Protocol for the rest of the world 
     no D-Channel (leased lines)
be: Пратакол для астатняй часткі сьвету
     бяз D-канала (арандааваны канал)

en: Provider dns 1 (optional)
be: 1-сны DNS паслужнік правайдэра (на выбар)

en: Provider dns 2 (optional)
be: 2-сны DNS паслужнік правайдэра (на выбар)

en: Provider name (ex provider.net)
be: Назва правайдэру, напрыклад avilink.net

en: Provider phone number
be: Нумар тэлефону правайдэру

en: Proxies configuration
be: Наладка ўпаўнаважаных паслужнікаў

en: Proxy configuration
be: Наладка ўпаўнаважаных паслужнікаў

en: Proxy should be ftp://... or http://...
be: Упаўнаважаны мусіць быць ftp://... ці http://...

en: Proxy should be http://...
be: Упаўнаважаны мусіць быць http://...

en: Quit
be: Выхад

en: Quit without saving
be: Выйсьці без захаваньня

en: Quit without writing the partition table?
be: Выйсьці без запісу табліцы падзелаў?

en: RAID-disks %s
be: RAID-дыскi %s

en: Raw printer
be: Raw друкарка

en: Raw printer (No driver)
be: RAW друкарка (без драйвэру)

en: Re-submit
be: Пацьвердзіць

en: Read carefully!
be: Чытайце ўважлiва!

en: Read-write
be: Чытаньне-запiс

en: Reading printer data ...
be: Чытаньне базы даньняў друкарак...

en: Reading printer database ...
be: Чытаньне базы даньняў друкрак...

en: Real name
be: Уласнае iмя

en: Recommended
be: Рэкамэндавана

en: Recommended (%dMB)
be: Рэкамендаваная (%dМб)

en: Refreshing printer data ...
be: Абнаўленьне даньняў друкаркі...

en: Reload partition table
be: Перазагрузка таблiцы падзелаў

en: Remote
be: Аддалены

en: Remote Administration
be: Аддаленае кіраваньне

en: Remote CUPS server
be: Аддалены паслужнік CUPS

en: Remote host name
be: Назва аддаленага вузла

en: Remote host name missing!
be: Адсутнічае аддалены вузел з гэткай назвай!

en: Remote lpd Printer Options
be: Выбары аддаленае друкаркі lpd

en: Remote printer
be: Аддаленая друкарка

en: Remote printer name
be: Назва аддаленае друкаркі

en: Remote printer name missing!
be: Адсутнічае аддаленая друкарка з гэткай назвай!

en: Removable media
be: Зьменныя носьбіты

en: Remove Windows(TM)
be: Выдалiць Windows(TM)

en: Remove entry
be: Выдалiць пункт

en: Remove from LVM
be: Выдалiць з LVM

en: Remove from RAID
be: Выдаліць з RAID

en: Remove printer
be: Выдаліць друкарку

en: Remove the logical volumes first
be: Выдаліце сьпярша лягічныя падзелы

en: Remove the loopback file?
be: Выдаліць файл адваротнай пятлі?

en: Removing %s
be: Выдаленьне %s

en: Removing LPD...
be: Выдаленьне LPD...

en: Removing LPRng...
be: Выдаленьне LPRng...

en: Removing old printer "%s" ...
be: Выдаленьне старой друкаркі "%s"...

en: Removing printer "%s" ...
be: Выдаленьне друкаркі "%s" ...

en: Replay
be: Перазагрузiць

en: Rescue partition table
be: Уратаваньне табліцы падзелаў

en: Resize
be: Зьмена памеру

en: Resizing
be: Зьмяненьне памераў

en: Resolution
be: Разрозьненьне

en: Resolution: %s
be: Разрозьненьне: %s

en: Resolutions
be: Памеры экрану

en: Resolutions not chosen yet
be: Памеры экрану яшчэ не пазначаны

en: Restarting printing system ...
be: Перазапуск сыстэмы друку...

en: Restore partition table
be: Аднаўленьне таблiцы падзелаў

en: Restoring from file %s failed: %s
be: Аднаўленьне з файла %s не атрымалася: %s

en: Restrict command line options
be: Абмежаваньне выбараў каманднага радка

en: Root
be: Корань

en: Root partition size in MB:
be: Памер каранёвага падзела ў Mб:

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
be: Каманды, якiя выконваюцца, фiксуюцца па камандзе i часе яе выкананьня
    i выконваюцца групы каманд, калi загрузка памяцi нiжэй дастатковай.

en: Russian
be: Расейская

en: Russian (Yawerty)
be: Расейская (Yawerty)

en: Russian Win, CapsLock
be: Расейская Win, CapsLock

en: Russian Win, Ctrl-Shift
be: Расейская Win, Ctrl-Shift

en: Russian Win, RightAlt
be: Расейская Win, RightAlt

en: Russian Win, RightCtrl
be: Расейская Win, RightCtrl

en: Russian(Ctrl-Shift)
be: Расейская(Ctrl-Shift)

en: Russian, CapsLock
be: Расейская, CapsLock

en: Russian, RghtAlt
be: Расейская, RghtAlt

en: Russian, RghtCtrl
be: Расейская, RghtCtrl

en: SILO Installation
be: Усталяваньне SILO

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
be: Выбары друкаркі SMB (Windows 9x/NT)

en: SMB server IP
be: IP паслужніку SMB

en: SMB server host
be: Назва паслужніку SMB

en: Samba share name missing!
be: Падзелены рэсурс з гэткай назвай адсутнічае!

en: Save on floppy
be: Захаваньне на дыскету

en: Save packages selection
be: Захаваць выбар пакетаў

en: Save partition table
be: Запiс таблiцы падзелаў

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
be: Захоўвае й аднаўляе сыстэмны энтрапiйны пул для павялічэньня
    якасьцi генэрацыі выпадковых лікаў.

en: Scanning available nfs shared resource
be: Сканаваньне наяўных падзеленых рэсурсаў nfs

en: Scanning available nfs shared resource of server %s
be: Сканаваньне наяўных падзеленых рэсурсаў nfs на паслужніку %s

en: Scanning available samba shared resource
be: Сканаваньне наяўных падзеленых рэсурсаў samba

en: Scanning available samba shared resource of server %s
be: Сканаваньне наяўных падзеленых рэсурсаў samba на паслужніку %s

en: Scanning partitions to find mount points
be: Сканаваньне падзелаў для пошуку пунктаў мацаваньня

en: Script-based
be: на базе сцэнару

en: Second DNS Server (optional)
be: Другi паслужнік DNS (на выбар)

en: Second floppy drive
be: Другi дыскавод

en: Sector
be: Сэктар

en: Security
be: Бясьпека

en: Security level
be: Узровень бясьпекі

en: See hardware info
be: Гл. апісаньне абсталяваньня

en: Select Printer Connection
be: Выбар далучэньня друкаркі

en: Select Printer Spooler
be: Выбар спулу друкаркі

en: Select a graphic card
be: Выберыце графічную картку

en: Select a scanner
be: Выберыце сканэр

en: Select file
be: Выберыце файл

en: Select installation class
be: Выберыце клясу усталёўкі

en: Select the memory size of your graphic card
be: Пазначце памер памяці ў вашай графічнай картцы

en: Select your provider.
     If it's not in the list, choose Unlisted
be: Выберыце вашага правайдэра.
    Калi яго няма ў гэтым сьпiсе, выберыце тып ``Iншы''

en: Selected size is larger than available space
be: Выбраны памер большы за наяўную прастору

en: Server
be: Паслужнік

en: Services
be: Паслугі

en: Services and deamons
be: Паслугі й дэманы

en: Services: %d activated for %d registered
be: Паслугі: %d актывізавана для %d зарэгістраваных

en: Set of tools for mail, news, web, file transfer, and chat
be: Набор інструмэнтаў для пошты, навінаў, павуціньня, перадачы файлаў, і chat

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
be: Дастасаваньні для чытаньня і адпраўкі пошты і навінаў (pine, mutt,  tin...), вандроўнікі па павуціньню

en: Set root password
be: Пароль для root

en: Set this printer as the default
be: Усталяваць дапомнай друкаркай

en: Setting security level
be: Наладкі узроўню бясьпекі

en: Setup filesystems
be: Наладка файлавых сыстэмаў

en: Share name
be: Назва падзеленага рэсурсу

en: Shared resource
be: Падзелены рэсурс

en: Shell
be: Абалонка

en: Show all
be: Паказаць усё

en: Show automatically selected packages
be: Паказаць пакеты якія даданы аўтаматычна

en: Show information
be: Паказаць зьвесткі

en: Size in MB:
be: Памер у Мб:

en: Size: %d KB
be: Памер: %d Kб

en: Size: %s
be: Памер: %s

en: Size: %s
be: Памер: %s

en: Skip
be: Прапусьцiць

en: Socket Printer Options
be: Выбары друкаркі (socket)

en: Some 3D games
be: Розныя 3D-гульні

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
be: Пэўнае абсталяваньне патрабуе камэрцыйныя драйвэры для працы.
    Часткова інфармацыю пра іх можна атрымаць тут: %s

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl ALTLinux/RPMS/*.rpm"
be: Некаторыя важныя пакеты не былi ўсталяваны карэктна.
    Альбо дыск альбо ваша прылада чытаньня дыскаў маюць
    дэфэкты. Праверце cdrom на вашым кампутары, 
    скарыстаўшы "rpm -qpl ALTLinux/RPMS/*.rpm"

en: Some intresting games
be: Цікавыя гульні

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
be: Некаторыя крокi не завершаны.
    Вы сапраўды жадаеце выйсьцi зараз?

en: Something bad is happening on your drive. 
    A test to check the integrity of data has failed. 
    It means writing anything on the disk will end up with random trash
be: У вас узьніклі праблемы з жорсткім дыскам.
    Праверка на цэльнасьць даньняў не прайшла.
    Гэта значыць, што у час запісу, на вашым
    дыску не зьявіцца нічога акрамя выпадковага сьмецьця.

en: Sorry I won't accept to create /boot so far onto the drive (on a cylinder > 1024).
    Either you use LILO and it won't work, or you don't use LILO and you don't need /boot
be: Прабачце, але нельга стварыць /boot на гэтым дыску (на цылiндры > 1024).
    Калі вы думаеце выкарыстоўваць LILO - тады гэта не будзе працаваць, калі ж LILO  не выкарыстоўваецца, тады /boot не патрэбны.

en: Sorry, no floppy drive available
be: Выбачайце, але дыскавод недаступны

en: Sound and video playing/editing programs
be: Аўдыё/відыё прайгравальнік і рэдактары

en: Specify options
be: Пазначце выбары

en: Standard
be: Стандартны

en: Standard VGA, 640x480 at 60 Hz
be: ЗвычайныVGA, 640x480 пры 60 Hz

en: Standard test page
be: Стандартная пробная старонка

en: Start at boot
be: Запускаць у час загрузкі

en: Start sector:
be: Пачатковы сэктар:

en: Start: sector %s
be: Пачатак: сэктар %s

en: Started on boot
be: Запускаюцца падчас загрузкі

en: Starting network ...
be: Узьняцьце сеткі...

en: Starting the printing system at boot time
be: Запускаць сыстэму друку ў час загрузкі

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for XFree to run).
be: Запускае i прыпыняе X Font Server у час загрузкі й выключэньня.

en: State
be: Стан

en: Status:
be: Стан:

en: Summary
be: Агулам

en: Sun - Mouse
be: Sun - Мыш

en: Super VGA, 1024x768 at 87 Hz interlaced, 800x600 at 56 Hz
be: Супэр VGA, 1024x768 пры 87 Hz празрадкова, 800x600 пры 56 Hz

en: Super VGA, 800x600 at 56 Hz
be: Супэр VGA, 800x600 пры 56 Hz

en: Support the OKI 4w and compatible winprinters.
be: Падтрымка OKI 4w і сумяшчальных з ім win-друкарак.

en: Swap partition size in MB:
be: Памер падзела swap у Mб:

en: Swiss (French layout)
be: Швэйцарская (Француская раскладка)

en: Swiss (German layout)
be: Швэйцарская (Нямецкая раскладка)

en: Switching from ext2 to ext3
be: Пераключэньне з ext2 на ext3

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
be: Syslog - гэта сродак, з дапамогай якога многiя дэманы запiсваюць паведамленьнi
    ў розныя файлы статыстыкi. Гэта вельмi добра для агляду працы розных службаў.

en: System
be: Сыстэма

en: System mode
be: Сыстэмны рэжым

en: TB
be: Тб

en: Table
be: Таблiца

en: Terminal-based
be: на базе тэрмiналу

en: Test again
be: Праверыць яшчэ раз

en: Test of the configuration
be: Праверка парамэтраў наладкі

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
be: Пробныя старонкi адасланы на друкарку.
    Можа прайсьці пэўны час перад зьменай стану.

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
be: Пробныя старонкi адасланы на друкарку.
    Перад тым, як друкарка запрацуе, можа 
    прайсьцi пэўны час.
    Стан друку:
    %s

en: Test pages
be: Пробныя старонкі

en: Test ports
be: Праверка партоў

en: Testing your connection...
be: Тэст вашага далучэньня...

en: The ALT Linux CDROM has a built-in rescue mode. You can access it by
    booting from the CDROM, press the >>F1<< key at boot and type >>rescue<< at
    the prompt. But in case your computer cannot boot from the CDROM, you
    should come back to this step for help in at least two situations:
    
     * when installing the boot loader, DrakX will rewrite the boot sector (MBR)
    of your main disk (unless you are using another boot manager) so that you
    can start up with either Windows or GNU/Linux (assuming you have Windows in
    your system). If you need to reinstall Windows, the Microsoft install
    process will rewrite the boot sector, and then you will not be able to
    start GNU/Linux!
    
     * if a problem arises and you cannot start up GNU/Linux from the hard disk,
    this floppy disk will be the only means of starting up GNU/Linux. It
    contains a fair number of system tools for restoring a system, which has
    crashed due to a power failure, an unfortunate typing error, a typo in a
    password, or any other reason.
    
    When you click on this step, you will be asked to enter a disk inside the
    drive. The floppy disk you will insert must be empty or contain data which
    you do not need. You will not have to format it since DrakX will rewrite
    the whole disk.
be: Дыск з ALT Linux мае убудаваны "выратавальны" рэжым. Вы можаце
    дабрацца да яго, калі загрузіце сыстэму з дыску, націснуўшы 'F1' й увёўшы
    каманду 'rescue'. Але калі ваш кампутар не можа загрузіцца з дыска, вам
    прыйдзецца вярнуцца на гэты крок, у наступных сытуацыях:
    
     *  усталёўцы загрузчыка, DrakX перапісвае загрузачны сэктар дыска
    (MBR) на вашым асноўным дыску (калі вы не выкарыстоўваеце іншы
    мэнаджар загрузкі) таму як вы можаце загрузіць як Windows, гэтак і 
    GNU/Linux (у выпадку, калі Windows усталявана). Калі вам спатрэбіцца
    пераўсталяваць Windows, праграма усталёўкі Microsoft перазапіша
    загрузачны сэктар, и вы не здолееце загрузіць GNU/Linux!
    
     * калі ўзьнікне праблема, і вы не здолееце загрузіць GNU/Linux з
    жорсткага дыску, гэта дыскета будзе адзіным сродкам, які дапаможа вам
    загрузіць GNU/Linux. Яна ўтрымлівае пэўны набор інструмэнтаў для
    аднаўленьня сыстэмы, пашкоджанай у выніку збояў сілкаваньня,
    памылкі ў паролі ці іншай прычыне.
    
    Калі вы выберыце гэты крок, вам трэба будзе ўставіць дыскету ў
    дыскавод. Дыскета, якую вы ўставіце, мусіць быць пустой ці
    ўтрымліваць даньні, якія вам не патрэбны. Вам не спатрэбіцца
    яе фарматаваць, DrakX перазапіша дыск цалкам.

en: The ALT Linux installation is spread out over several CDROMs. DrakX
    knows if a selected package is located on another CDROM and will eject the
    current CD and ask you to insert a different one as required.
be: Усталёўка ALT Linux адбываецца з некалькіх дыскаў CD-ROM.
    Праграма усталёўкі утрымлівае зьвесткі аб тым, якія пакеты 
    утрымліваюцца на розных дысках. Калі для усталёўкі выбранага
    пакета спатрэбіцца дыск, стары будзе аўтаматычна вызвалены
    і вам трэба будзе укласьці запатрабаваны дыск.

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
be: Чараўнік падзяленьня дыскаў DrakX знайшоў наступныя варыянты:

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
be: У праграмы зьмены памераў падзела FAT не атрымалася
    апрацаваць Ваш падзел, адбылася памылка: %s

en: The IP address should look like 192.168.1.20
be: IP адрас мусіць быць у фармаце 1.2.3.4

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
be: The K Desktop Environment - асноўнае графічнае асяродзьдзе са зборам інструмэнтальных сродкаў

en: The auto install can be fully automated if wanted,
    in that case it will take over the hard drive!!
    (this is meant for installing on another box).
    
    You may prefer to replay the installation.
be: Аўтаматычная усталёўка можа быць цалкам аўтаматызавана,
    але ў гэтым выпадку праграма выканае ўсю працу з дыскам сама!!
    (гэта патрэбна для ўсталёўкі на другі кампутар).
    
    Магчыма, вы пажадаеце паўтарыць усталёўку.

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
be: Табліца разьмяшчэньня рэзэрвовага дыску мае іншы памер
    Працягваць далей?

en: The first time you try the X configuration, you may not be very satisfied
    with its display (screen is too small, shifted left or right...). Hence,
    even if X starts up correctly, DrakX then asks you if the configuration
    suits you. It will also propose to change it by displaying a list of valid
    modes it could find, asking you to select one.
    
    As a last resort, if you still cannot get X to work, choose "Change
    graphics card", select "Unlisted card", and when prompted on which
    server you want, choose "FBDev". This is a failsafe option which works
    with any modern graphics card. Then choose "Test again" to be sure.
be: Калі вы першы раз паспрабуеце наладзіць X, вы можаце быць не цалкам
    задаволеныя вынікамі (памер відарыса замалы, пасунуты ў левы ці правы бок
    відарыс...). Таму, нават у тым выпадку, калі Х запускаецца без праблемаў,
    праграма DrakX запытае, ці задаволеныя вы якасьцю відарыса. Яна таксама
    прапануе вам зьмяніць магчымыя парамэтры.
    
    На крайні выпадак, калі вы ўсё яшчэ не можаце прымусіць працаваць X,
    выберыце 'Зьмяніць відыёкартку', затым -- 'Іншая картка', а пасьля гэтага,
    калі вас спытаюць, які паслужнік вы жадаеце выбраць, пазначце 'FBDev'.
    Гэта запасны варыянт, які працуе з усімі сучаснымі графічнымі карткамі.
    Затым націсьніце 'Праверыць яшчэ раз', каб яшчэ раз запэўніцца ў 
    працаздольнасьці.

en: The floppy has been successfully generated.
    You may now replay your installation.
be: Дыск быў пасьпяхова створаны.
    Вы можаце зараз паўтарыць усталёўку.

en: The following packages are going to be installed
be: Наступныя пакеты будуць даданы да сыстэмы

en: The following packages are going to be removed
be: Наступныя пакеты будуць выдалены

en: The following printers are configured.
    Click on one of them to modify it or
    to get information about it or on 
    "Add Printer" to add a new printer.
be: Наступныя друкаркі наладжаны. Націсьніце
    "Дадаць друкарку" каб дадаць друкарку 
    альбо вы можаце зьмяніць наладку ці 
    атрымаць зьвесткі па друкарцы выбраўшы
    адпаведны пункт.

en: The inkjet printer drivers provided by Lexmark only support
    local printers, no printers on remote machines or print server
    boxes. Please connect your printer to a local port or
    configure it on the machine where it is connected to.
be: Драйвэры для друкарак inkjet ад Lexmark, падтрымліваюць
    толькі мясцовыя друкаркі, і не працуюць з аддаленымі
    машынамі ці паслужнікамі друку. Далучыце вашу
    друкарку да мясцовага парта ці наладзьце яе на
    машыне, да якой ён далучаны.

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
be: Iнтэрнэт супэрдэман (завецца inetd) запускае пры старце розныя інтэрнэт
    паслугі. Яго можна выкарыстоўваць для запуску шматлікіх службаў, 
    гэткіх як telnet, ftp, rsh i rlogin. Блякуючы inetd, блякуем усе службы, 
    за якiя ён адказвае.

en: The most common way to connect with adsl is pppoe.
    Some connections use pptp, a few ones use dhcp.
    If you don't know, choose 'use pppoe'
be: Найбольш распаўсюджаны спосаб далучэньня праз
    adsl-- праграма pppoe. Пэўныя далучэньні
    выкарыстоўваюць pptp, часам dhcp. Калі вы не 
    ўпэўненыя, выберыце "выкарыстоўваць pppoe".

en: The network access was not running and could not be 
    started. Please check your configuration and your 
    hardware. Then try to configure your remote printer
    again.
be: Сетка не працуе й не можа быць узьнята. Праверце 
    наладкі сеткі й абсталяваньне. Затым паспрабуйце
    нанова наладзіць аддаленую друкарку.

en: The network configuration done during the installation 
    cannot be started now. Please check whether the network
    gets accessable after booting your system and correct the
    configuration using the ALT Linux Control Center, section
    "Network & Internet"/"Connection", and afterwards set
    up the printer, also using the ALT Linux Control Center,
    section "Hardware"/"Printer"
be: Наладка сеткі, якая была выканана пад час усталёўкі,
    зараз не працуе. Праверце працаздольнасьць сеткі
    пасьля перазагрузкі сыстэмы й выпраўце 
    парамэтры праз праграму "Цэнтар кіраваньня
    ALT Linux" (Мэню -> "Наладка" -> "Іншае" ->
    "Цэнтар кіраваньня ALT Linux" ), у сэкцыі "Сетка й
    інтэрнэт"/"Далучэньне", а затым наладжвайце друкарку,
    праз  сэкцыю "Прылады"/"Друкаркі" у "Цэнтры
    кіраваньня".

en: The network needs to be restarted
be: Патрэбна перазагрузіць сеткавы інтэрфэйс

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
be: Пакет %s патрабуе усталёўку. Вы жадаеце ўсталяваць яго?

en: The partition you've selected to add as root (/) is physically located beyond
    the 1024th cylinder of the hard drive, and you have no /boot partition.
    If you plan to use the LILO boot manager, be careful to add a /boot partition
be: Выбраны для даданьня ў якасьцi каранёвага (/) падзел фізычна знаходзіцца далей
    1024-га цыліндра жорсткага дыска, а ў вас няма падзела /boot .
    Калi будзе выкарыстоўвацца кіраўнік загрузкi LILO, не запамятайце дадаць
    падзел /boot

en: The passwords do not match
be: Паролi не супадаюць

en: The passwords don't match. Try again!
be: Паролi не супадаюць! Спрабуйце яшчэ.

en: The port number should be an integer!
be: Нумар порту мусіць быць лічбавым!

en: The port part should be numeric
be: Порт мусіць быць лічбавым

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
be: Portmapper - кіраўнік RPC далучэньняў, якiя звычайна выкарыстоўваюцца
    гэткiмi пратаколамi як NFS i NIS. Portmap паслужнік мусіць выконвацца на
    машынах якiя працуюць як паслужнікі для пратаколаў, якiя 
    выкарыстоўваюць RPC.

en: The printer "%s" already exists,
    do you really want to overwrite its configuration?
be: Друкарка "%s" ужо існуе,
    вы жадаеце перапісаць наладкі?

en: The printer "%s" is set as the default printer now.
be: Друкарка "%s" усталявана як дапомная.

en: The printing system (%s) will not be started automatically
    when the machine is booted.
    
    It is possible that the automatic starting was turned off 
    by changing to a higher security level, because the printing
    system is a potential point for attacks.
    
    Do you want to have the automatic starting of the printing
    system turned on again?
be: Сыстэма друку (%s) не будзе запускацца аўтаматычна
    у час загрузкі сыстэмы.
    
    Магчыма, аўтаматычны запуск сыстэмы друку быў
    выключаны ў час пераходу на больш высокі ўзровень
    бясьпекі, таму як сыстэма друку патэнцыйна больш
    слабая перад атакамі.
    
    Жадаеце зноў дазволіць аўтаматычны запуск
    сыстэмы друку ў час загрузкі сыстэмы?

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
be: Дэман маршрутызацыi дазваляе дынамiчным таблiцам IP маршрутызацыi
    аднаўляцца праз RIP пратакол. RIP выкарыстоўваецца ў малых сетках, больш
    складаныя пратаколы маршрутызацыi - у вялiкiх сетках.

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
be: Пратакол rwho дае магчымасьць карыстальнiкам атрымаць сьпiс ўсiх
    карыстальнiкаў, увайшоўшых на машыну, rwho дэман
    (падобны на finger).

en: The setup has already been done, and it's currently enabled.
be: Наладка завершана, зьмены былі ўжытыя.

en: The setup has already been done, but it's currently disabled.
be: Наладка завершана але зьмены не былі ўжытыя.

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently disabled.
    
    What would you like to do?
be: Наладка падзеленага доступу да інтэрнэт завершана.
    У бягучы момант яно выключана.
    
    Што вы жадаеце зрабіць?

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
be: Наладка падзеленага доступу да інтэрнэт завершана.
    У бягучы момант яно выключана.
    
    Што вы жадаеце зрабіць?

en: The system doesn't seem to be connected to internet.
    Try to reconfigure your connection.
be: Сыстэма не здолела далучыцца да інтэрнэт.
    Паспрабуйце яшчэ раз наладзіць далучэньне.

en: The system is now connected to Internet.
be: Сыстэма далучана да інтэрнэт.

en: The total size for the groups you have selected is approximately %d MB.
be: Агульны памер для выбраных групаў прыблiзна роўны %d Мб.

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
be: Два крытычных парамэтры - гэта часьціня вэртыкальнае разгорткi, цi
    часьціня аднаўленьня ўсяго экрана, а таксама больш важкі парамэтар -
    часьціня гарызантальнай сынхранiзацыi разгорткi, цi часьціня вываду
    радкоў экрана.
    
    ВЕЛЬМI ВАЖНА, каб абраны вамi манiтор меў часьціню сынхранiзацыi, якая
    не перавышае фактычныя магчымасьцi вашага манiтору: у іншым выпадку
    вы можаце сапсаваць манiтор.
    Калi вы сумняваецеся, абярыце кансэрватыўныя наладкі.

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
be: Iмя карыстальнiка павiнна зьмяшчаць лiтары толькi на нiжнiм рэгiстары, 
    лiчбы, `-' i `_'

en: There is already a partition with mount point %s
be: Ужо ёсьць падзел з пунктам мацаваньня %s

en: There is no FAT partitions to resize or to use as loopback (or not enough space left)
be: Не адшукана падзелаў FAT для зьмены памераў альбо выкарыстаньня
    ў якасьцi вiртуальнае файлавае сыстэмы (цi недастаткова прасторы на дыску)

en: There is no existing partition to use
be: Няма iснуючых падзелаў, якiя можна скарыстаць

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    %s
    
    I am about to setup your Local Area Network with that adapter.
be: Маецца толькі адзін сеткавы адаптар у вашае сыстэме:
    
    %s
    
    Я распавяду пра ўзьняцьце сеткі з гэтым адаптарам.

en: There was an error installing packages:
be: Адбылася памылка ўсталёўкі пакетаў:

en: There was an error ordering packages:
be: Адбылася памылка ўпарадкаваньня пакетаў:

en: There you are. Installation is now complete and your GNU/Linux system is
    ready to use. Just click "OK" to reboot the system. You can start
    GNU/Linux or Windows, whichever you prefer (if you are dual-booting), as
    soon as the computer has booted up again.
    
    The "Advanced" button (in Expert mode only) shows two more buttons to:
    
     * "generate auto-install floppy": to create an installation floppy disk
    which will automatically perform a whole installation without the help of
    an operator, similar to the installation you just configured.
    
       Note that two different options are available after clicking the button:
    
        * "Replay". This is a partially automated install as the partitioning
    step (and only this one) remains interactive.
    
        * "Automated". Fully automated install: the hard disk is completely
    rewritten, all data is lost.
    
       This feature is very handy when installing a great number of similar
    machines. See the Auto install section at our web site.
    
     * "Save packages selection"(*): saves the packages selection as made
    previously. Then, when doing another installation, insert the floppy inside
    the driver and run the installation going to the help screen by pressing on
    the [F1] key, and by issuing >>linux defcfg="floppy"<<.
    
    (*) You need a FAT-formatted floppy (to create one under GNU/Linux, type
    "mformat a:")
be: Усталёўка завершана, і ваша сыстэма GNU/Linux гатовая да выкарыстаньня.
    Проста націсьніце на кнопку "Добра" для перазагрузкі машыны. Вы зможаце
    запусьціць GNU/Linux ці Windows (калі ў вас наладжана падвойная
    загрузка), як толькі ваш кампутар будзе запушчаны нанова.
    
    Націск на кнопку "Дадаткова" (толькі ў рэжыме для экспэрта) пакажа
    яшчэ дзьве кнопкі:
    
     * "стварыць дыскету аўтаусталёўкі": стварэньне усталёвачнай
    дыскеты, праца з якой дазволіць паўтарыць увесь працэс усталёўкі
    без вашае дапамогі, грунтуючыся на усталёўцы, якую вы зараз завяршылі
    
       Заўважце што магчымы два розныя парамэтры:
    
        * "Паўтор". Напалову аўтаматычны варыянт. Крок разьбіцьця дыскаў
    на падзелы (і толькі ён) застаецца інтэрактыўным.
    
        * "Аўтаматычны". Цалкам аўтаматычная ўсталёўка: жорсткі
    дыск будзе цалкам перазапісаны, усе наяўныя даньні згублены.
    
       Гэтая магчымасьць вельмі карысная пры ўсталёўцы вялікае колькасьці
    падобных машын. Глядзіце так сама падзел "Сэрыйная ўсталёўка" у
    кіраўніцтве па ўсталёўцы.
    
     * "Захаваць выбар пакетаў"(*): захоўвае выбар паветаў.
    Распачаўшы новую ўсталёўку, устаўце дыскету й запусьціце
    праграму усталёўкі. Перайдзіце на экран дапамогі, націснуўшы на клявішу
    [F1], а затым ўвядзіце ' linux defcfg="floppy" '.
    
    (*) Вам спатрэбіцца дыскета, адфарматаваная ў FAT (для стварэньня
    яе ў GNU/Linux, увядзіце 'mformat a:')

en: These commands you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications, but here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
be: Гэтыя каманды вы можаце выкарыстоўваць у поле "Каманда друку", разьмешчаных у дыялёгавых вокнах розных дастасаваньняў, але не уводзіце туды  назву файла, таму як назва файла для друку пазначаецца дастасаваньнем.

en: This %s scanner is unsupported
be: Гэты сканэр %s не падтрымліваецца

en: This command you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications. But here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
be: Гэтую каманду вы таксама можаце выкарыстоўваць у поле 'Каманда для друку' дыялёгавых вокнаў розных дастасаваньняў, але не ўводзьце туды назву файла, таму як назва файла для друку пазначаецца самім дастасаваньнем.

en: This directory should remain within the root filesystem
be: Гэты каталёг мусіць знаходзіцца ўнутры каранёвае файлавае сыстэмы

en: This floppy is not FAT formatted
be: Гэтая дыскета не адфарматавана ў FAT

en: This interface has not been configured yet.
    Launch the configuration wizard in the main window
be: Гэты інтэрфэйс яшчэ не наладжаны.
    Загрузка чараўніка...

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
be: Гэта абавязковы пакет, яго вылучэньне нельга адмянiць

en: This is the most crucial decision point for the security of your GNU/Linux
    system: you have to enter the "root" password. "root" is the system
    administrator and is the only one authorized to make updates, add users,
    change the overall system configuration, and so on. In short, "root" can
    do everything! That is why you must choose a password that is difficult to
    guess - DrakX will tell you if it is too easy. As you can see, you can
    choose not to enter a password, but we strongly advise you against this if
    only for one reason: do not think that because you booted GNU/Linux that
    your other operating systems are safe from mistakes. Since "root" can
    overcome all limitations and unintentionally erase all data on partitions
    by carelessly accessing the partitions themselves, it is important for it
    to be difficult to become "root".
    
    The password should be a mixture of alphanumeric characters and at least 8
    characters long. Never write down the "root" password - it makes it too
    easy to compromise a system.
    
    However, please do not make the password too long or complicated because
    you must be able to remember it without too much effort.
    
    The password will not be displayed on screen as you type it in. Hence, you
    will have to type the password twice to reduce the chance of a typing
    error. If you do happen to make the same typing error twice, this
    "incorrect" password will have to be used the first time you connect.
    
    In expert mode, you will be asked if you will be connecting to an
    authentication server, like NIS or LDAP.
    
    If your network uses LDAP (or NIS) protocol for authentication, select
    "LDAP" (or "NIS") as authentication. If you do not know, ask your
    network administrator.
    
    If your computer is not connected to any administrated network, you will
    want to choose "Local files" for authentication.
be: Тутака наладжваецца найбольш важкая частка бясьпекі вашае АС GNU/Linux:
    Вы задаяце пароль для карыстальніка "root". "root" гэта сыстэмны
    адміністратар, які можа выконваць абнаўленьні, дадаваць карыстальнікаў
    зьмяняць усе наладкі сыстэмы й т.д. "Root" можа рабіць УСЁ!
    Таму вам трэба выбраць для гэтага карыстальніка найбольш складаны
    пароль - DrakX нагадае вам, калі ён будзе запросты. Так сама вы
    можаце не ўвадзіць пароль, але мы не раім рабіць гэтага ў любым выпадку:
    любы чалавек пры адсутнасьці пароля зможа выдаліць усе вашы даньні,
    у тым ліку й на іншых падзелах іншых АС. Таму трэба максымальна
    ускладніць працэс атрыманьня прывілеяў "root". Добры пароль мусіць
    утрымліваць як лічбы й літары, гэтак і адмысловыя сымбалі й знакі прыпынку
    і мець даўжыню ня менш за 8 сымбаляў.
    У той жа час, не рабіце пароль занадта даўгім ці складаным, таму як вы
    мусіце ўспамінаць яго без вялікіх высілкаў.
    
    Пароль не будзе адлюстраваны на экране ў час ўводу. Так сама вам 
    прыйдзецца ўвесьці пароль двойчы для абароны ад памылак. Калі вы 
    памыліцеся двойчы - гэтая памылка патрапіць ў пароль і ён будзе запісаны
    разам з ёй.
    
    У рэжыме для экспэрта вы можаце выбраць варыянт захаваньня пароля на
    паслужніках аўтарызацыі NIS ці LDAP.
    
    Калі ў вашае сетцы выкарыстоўваецца пратакол LDAP (ці NIS),
    выберыце яго. Калі вы гэтага не ведаеце - спытайцеся ў вашага сыстэмнага
    адміністратара.
    
    Калі ваш кампутар не далучаны да сеткі, вам прыйдзецца выбраць пункт
    "Мясцовыя файлы" для мясцовае аўтарызацыі.

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used
    to connect to the Internet as a client. There are now security checks.
be: Гэта стандартны ўзровень бясьпекi, якi рэкамэндаваны для кампутара,
    якi далучаны да інтэрнэт у якасьцi клiента. Даданыя новыя праверкi
    бясьпекi.

en: This label is already used
be: Гэтая адзнака ўжо выкарыстоўваецца

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive: it must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
be: Гэты ўзровень неабходна выкарыстоўваць з асьцярогай. Сыстэма будзе прасьцей
    у карыстаньні, але й больш чутнай: гэты узровень бясьпекi нельга выкарыстоўваць
    на машынах, якiя далучаны да сеткi цi да інтэрнэт. Уваход не абаронены паролем.

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
be: Гэты пакет загружае выбраную раскладку клявiятуры як набор з
    /etc/sysconfig/keyboard. Яна можа быць выбрана таксама з дапамогай
    kbdconfig.
    Вы можаце зрабiць яе даступнай для шматлікіх машынаў.

en: This package must be upgraded
    Are you sure you want to deselect it?
be: Гэты пакет павiнен быць абноўлены
    Вы ўпэўнены, што хочаце адмянiць вылучэньне?

en: This partition can't be used for loopback
be: Гэты падзел не можа быць скарыстаны для адваротнай пятлі

en: This partition is not resizeable
be: Памер падзелу ня можа быць зьменены

en: This password is too simple
be: Гэты пароль занадта просты

en: This password is too simple (must be at least %d characters long)
be: Гэты пароль занадта просты (яго даўжыня павiнна быць не меней за %d лiтараў)

en: This user already in system
be: Гэты карыстальнік ўжо зарэгістраваны

en: This user name is already added
be: Гэтае iмя ўжо дадана

en: Time remaining
be: Засталося часу

en: Timezone
be: Часавая зона

en: To activate the mouse,
be: Каб актывізаваць мыш,

en: To be able to print with your Lexmark inkjet and this
    configuration, you need the inkjet printer drivers
    provided by Lexmark (http://www.lexmark.com/). Go to
    the US site and click on the "Drivers" button. Then
    choose your model and afterwards "Linux" as
    operating system. The drivers come as RPM packages
    or shell scripts with interactive graphical installation.
    You do not need to do this configuration by the
    graphical frontends. Cancel directly after the license
    agreement. Then print printhead alignment pages with
    "lexmarkmaintain" and adjust the head alignment
    settings with this program.
be: Для друку праз Lexmark inkjet ці для правільнай
    наладкі, вам неабходна запампаваць драйвэры для
    друкарак inkjet ад Lexmark (http://www.lexmark.com/).
    Завітайце на пляцоўку US і націсьніце на кнопку 
    "Drivers". Затым адшукайце сваю мадэлю й 
    выберыце "Linux" у якасьці апэрацыйнае 
    сыстэмы. Драйвэры пастаўляюцца ў выглядзе
    пакетаў RPM ці сцэнараў shell, якія утрымліваюць
    інтэрактыўную праграму усталёўкі з графічным
    інтэрфэйсам. Вам не трэба запускаць гэтую 
    праграму. Адмяніце яе працу адразу пасьля
    узгадненьня з ліцэнзыяй. Пасьля чаго
    раздрукуйце старонкі для раўнаньня галоўкі
    друкаркі праз праграму 'lexmarkmaintain' і
    выканайце раўнаньне галовак друкаркі з
    дапамогай гэтае праграмы.

en: To get a list of the options available for the current printer click on the "Print option list" button.
be: Для атрыманьня сьпісу магчымых парамэтраў для бягучае друкаркі 
    націсьніце на кнопку "Сьпіс выбараў друкаркі".

en: To get a list of the options available for the current printer read either the list shown below or click on the "Print option list" button.
be: Для атрыманьня сьпіса магчымых парамэтраў бягучае друкаркі, прачытайце сьпіс, які знаходзіцца ніжэй, ці націсьніце кнопку "Сьпіс выбараў друкаркі".

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
be: Каб зрабiць больш падзелаў, выдаліце адзін i стварыце пашыраны падзел (extended)

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>" or "%s <file>".
be: Каб надрукаваць файл з каманднага радка (акно тэрмінала) выкарыстоўваецца каманда "%s <file>" ці "%s <file>".

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>".
be: Каб надрукаваць файл з каманднага радка (акно тэрмінала) выкарыстоўваецца каманда"%s <file>".

en: To print a file from the command line (terminal window) you can either use the command "%s <file>" or a graphical printing tool: "xpp <file>" or "qtcups <file>". The graphical tools allow you to choose the printer and to modify the option settings easily.
be: Для друку файла з каманднага радка (ці з акна тэрмінала), вы можаце выкарыстоўваць каманду "%s <файл>" ці адзін з графічных інструмэнтаў:
    "xpp <файл>" ці "qtcups <файл>". Графічныя інструмэнты дазваляюць 
    вам выбіраць друкарку й лёгка зьмяняць парамэтры друку.

en: To print on a NetWare printer, you need to provide the
    NetWare print server name (Note! it may be different from its
    TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you
    wish to access and any applicable user name and password.
be: Каб друкаваць на друкарцы NetWare неабходна пазначыць
    назву паслужніку друку NetWare (не заўсёды супадае з назвай
    у сетцы TCP/IP) i назву чаргi друку, якая адпавядае выбранае
    друкарцы, а таксама iмя карыстальнiка й пароль.

en: To print to a SMB printer, you need to provide the
    SMB host name (Note! It may be different from its
    TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as
    well as the share name for the printer you wish to access and any
    applicable user name, password, and workgroup information.
be: Каб друкаваць на друкарцы SMB неабходна пазначыць 
    назву вузла SMB (не заўсёды супадае з назвай у сетцы
    TCP/IP) i адрас IP паслужніку друку, а таксама назву 
    рэсурсу, якi асацыяваны з выбранай друкаркай, iмя 
    карыстальніка, пароль і працоўную групу.

en: To print to a socket printer, you need to provide the
    host name of the printer and optionally the port number.
    On HP JetDirect servers the port number is usually 9100,
    on other servers it can vary. See the manual of your
    hardware.
be: Каб друкаваць на гэтае друкарцы, вам неабходна 
    пазначыць назву вузла друкаркі й, дадаткова, нумар
    порту. На паслужніках HP JetDirect звычайна 9100 
    порт. Але лепш зазірніце ў дакумэнтацыю да вашае
    друкаркі.

en: To use a remote lpd printer, you need to supply
    the hostname of the printer server and the printer name
    on that server.
be: Для наладкі аддаленае друкаркі вам патрэбна
    пазначыць назву аддаленага паслужніку й назву
    друкаркі на гэтым паслужніку.

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
be: Каб выкарыстоўваць гэтае захаванае вылучэньне пакетаў, загрузіцеся у "linux defcfg=floppy"

en: Toggle between flat and group sorted
be: Пераключэньне памiж асобным упарадкаваньнем і па групах

en: Toggle to expert mode
be: Пераключыцца ў рэжым для экспэрта

en: Toggle to normal mode
be: Пераключыцца ў звычайны рэжым

en: Tools for your Palm Pilot or your Visor
be: Інструмэнтальныя сродкі для Palm Pilot і Visor

en: Tools to create and burn CD's
be: Інструмэнтальныя сродкі стварэньня CD

en: Tools to ease the configuration of your computer
be: Інструмэнты для лёгкае наладкі сыстэмы

en: Total size: %d / %d MB
be: Агульны памер: %d / %d Mб

en: Track network card id (usefull for laptops)
be: Адсочваць ід. сеткавае карткі (карысна для партатыўных ПК)

en: Traditional Gtk+ Monitor
be: Традыцыйны Gtk+ манітор

en: Traditional Monitor
be: Звычайны манітор

en: Transfer
be: Перадаць

en: Transfer printer configuration
be: Наладка перадачы на друкарку

en: Transferring %s ...
be: Перадача %s...

en: Trying to rescue partition table
be: Спроба уратаваньня табліцы падзелаў

en: Type
be: Тып

en: Type:
be: Тып:

en: Type:
be: Тып:

en: UK keyboard
be: UK клявiятура

en: US keyboard
be: US клявiятура

en: US keyboard (international)
be: US клявiятура (міжнародная)

en: Ukrainian
be: Украінская

en: Ukrainian with Russian (rua)
be: Украінская з расейскай (rua)

en: Unable to start live upgrade !!!
be: Немагчыма запусьціць live upgrade !!!

en: Undo
be: Адкат

en: Unknown model
be: Невядомая мадэля

en: Unmount
be: Размацаваць

en: Unsafe
be: Небясьпечна

en: Update
be: Абнаўленьне

en: Updating package selection
be: Абнаўленьне вылучэньня пакетаў

en: Url should begin with 'ftp:' or 'http:'
be: Адрас мусіць пачынацца з "ftp:"ЃЃ·ці "http:"

en: Url should begin with 'http:'
be: Адрас мусіць пачынацца з "http:"

en: Use "New"
be: Выкарыстайце "Стварыць"

en: Use Xinerama extension
be: Выкарыстоўваць пашырэньне Xinerama

en: Use ``%s'' instead
be: Выкарыстоўвайце ``%s'' замест

en: Use ``Unmount'' first
be: Спачатку зрабiце ``Unmount''

en: Use auto detection
be: Аўтаматычнае вызначэньне

en: Use existing partition
be: Выкарыстоўваць iснуючы падзел

en: Use fdisk
be: Выкарыстоўваць fdisk

en: Use free space
be: Выкарыстоўваць незанятую прастору

en: Use libsafe for servers
be: Выкарыстоўваць для паслужнікаў libsafe

en: Use the Windows partition for loopback
be: Выкарыстоўваць падзел Windows для адваротнае пятлі

en: Use the free space on the Windows partition
be: Выкарыстоўваць незанятую прастору на падзеле Windows

en: User locale
be: Лакаль карыстальніка

en: User name
be: Iмя карыстальнiка

en: Utilities
be: Уціліты

en: Various
be: Рознае

en: Version: %s
be: Вэрсія: %s

en: Vertical refresh rate
be: Часьціня вэртыкальнае разгорткi

en: Video mode
be: Рэжым відыё

en: Video players and editors
be: Рэдактары і прайгравальнікі відыё

en: WARNING!
    
    DrakX will now resize your Windows partition. Be careful: this operation is
    dangerous. If you have not already done so, you should first exit the
    installation, run scandisk under Windows (and optionally run defrag), then
    restart the installation. You should also backup your data.
    When sure, press Ok.
be: УВАГА!
    
    DrakX зараз павінен зьмянiць памер вашага падзела Windows.
    Будзьце ўважлiвы: гэтая апэрацыя небясьпечна. Калi вы яшчэ 
    не зрабiлi рэзэрвовую копiю даньняў, тады спачатку пакіньце 
    праграму ўсталяваньня, выканайце scandisk i defrag на гэтым 
    падзеле, зрабiце рэзэрвовую копiю даньняў i толькi потым 
    зноў вярнiцеся да праграмы ўсталяваньня.
    Калi падрыхтавалiся, націсьнеце "Добра".

en: WARNING: This device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply accept to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
be: УВАГА: Гэтая прылада ўжо была раней наладжана для далучэньня да інтэрнэт.
    І адпаведна папярэднія наладкі могуць быць пакінутыя.
    Зьмена палёў прывядзе да зьмены канфігурацыі.

en: Wait please
be: Пачакайце, калі ласка...

en: Warning
be: Увага

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fix after installation.
be: Увага! Адшукана існая сыстэма фільтраваньня сеткавых пакетаў (firewall). Вам магчыма спатрэбіцца скарэктаваць яе пасьля ўсталяваньня.

en: Warning, another Internet connection has been detected, maybe using your network
be: Увага, вызначана іншае далучэньне да інтэрнэт, магчыма яно выкарыстоўваецца вашай сеткай

en: Warning, the network adapter is already configured. I will reconfigure it.
be: Увага, сеткавы адаптар ужо сканфiгураваны. Я мушу перакнфігураваць яго.

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
be: Папярэджаньне: тэставаньне гэтае карткі можа спыніць кампутар

en: We are now going to configure the %s connection.
be: Ідзем наладжваць %s далучэньне.

en: We take level 4 features, but now the system is entirely closed.
    Security features are at their maximum.
be: Прымаюцца ўласцiвасьцi 4 узроўню, але зараз сыстэма цалкам зачынена.
    Парамэтры бясьпекі ўсталяваныя на максымум.

en: We'll now ask you questions about which services you'd like to allow
    the Internet to connect to.  Please think carefully about these
    questions, as your computer's security is important.
    
    Please, if you're not currently using one of these services, firewall
    it off.  You can change this configuration anytime you like by
    re-running this application!
be: Зараз вам будзе заданы шэраг пытаньняў аб сыстэмных паслугах, да
    якіх паслугаў мусіць быць дазволены доступ з інтэрнэт. Калі ласка,
    прадумвайце адказы -- гэта пытаньне бясьпекі вашае машыны!
    
    Калі вы зараз не выкарыстоўваеце які-небудзь з гэтых паслужнікаў,
    закрыйце яго сыстэмай фільтраваньня пакетаў. Вы зможаце зьмяніць
    гэтыя наладкі пазьней у любы час!

en: Web/Database
be: Уэб/База даньняў

en: Welcome To Crackers
be: Сардэчна запрашаем узломшчыкаў

en: Welcome to %s
be: Вітаем ў %s

en: Welcome to The Network Configuration Wizard
    
    We are about to configure your internet/network connection.
    If you don't want to use the auto detection, deselect the checkbox.
be: Чараўнік наладкі сеткі вітае вас!
    
    Тутака вы атрымаеце зьвесткі аб вашым сеткавым далучэньні.
    Калі вы не жадаеце выкарыстоўваць аўтавызначэньне, здыміце адзнаку.

en: Welcome to the Internet Connection Sharing utility!
    
    %s
    
    Click on Configure to launch the setup wizard.
be: Вітаем у дастасаваньні падзяленьня доступу да інтэрнэт!
    
    %s
    
    Націсьніце на "Наладка" каб запусьціць чараўніка.

en: Welcome to the proxy configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up your http and ftp proxies
    with or without login and password
be: Вітаем у дастасаваньні наладкі упаўнаважаных паслужнікаў
    
    Тутака вы здолееце наладзіць доступ да вашых http i ftp 
    ўпаўнаважаных паслужнікаў.

en: What device is your printer connected to 
    (note that /dev/lp0 is equivalent to LPT1:)?
be: Да якога порту далучана ваша друкарка 
    (/dev/lp0 адпавядае LPT1:)?

en: What do you want to do?
be: Што вы жадаеце зрабiць?

en: What kind is your ISDN connection?
be: Якi тып вашага ISDN далучэньня?

en: What kind of card do you have?
be: Якi тып вашае карткі?

en: What type of partitioning?
be: Якi тып падзелу вы маеце?

en: Wheel
be: З пракруткай

en: Where do you want to install the bootloader?
be: Куды вы жадаеце ўсталяваць пачатковы загрузчык?

en: Where do you want to mount device %s?
be: Куды вы жадаеце замацаваць прыладу %s?

en: Where do you want to mount loopback file %s?
be: Куды вы жадаеце замацаваць файл адваротнае пятлі %s?

en: Which %s driver should I try?
be: Якi драйвэр %s паспрабаваць?

en: Which ISDN configuration do you prefer?
    
    * The Old configuration uses isdn4net. It contains powerfull
      tools, but is tricky to configure, and not standard.
    
    * The New configuration is easier to understand, more
      standard, but with less tools.
    
    We recommand the light configuration.
be: Які варыянт наладкі ISDN вы пераважаеце?
    
    * Стары варыянт выкарыстоўвае isdn4net. Ён утрымлівае магутныя
      інструмэнты, але складаны ў наладцы і не зьяўляецца стандартным.
    
    * Новы варыянт лягчэйшы для разуменьня, зьяўляецца стандартным,
      але ўтрымлівае меншую колькасьць інструмэнтаў.
    
    Мы рэкамэндуем новы варыянт.

en: Which configuration of XFree do you want to have?
be: Якую канфiгурацыю XFree вы жадаеце атрымаць?

en: Which dhcp client do you want to use?
    Default is dhcpcd
be: Якi dhcp клiент вы плянуеце выкарыстоўваць?
    Дапомна гэта dhcpcd

en: Which disk do you want to move it to?
be: На якi дыск перанесьці?

en: Which filesystem do you want?
be: Якую сыстэму друку вы жадаеце выкарыстоўваць?

en: Which installation class do you want?
be: Якую клясу усталяваньня вы жадаеце?

en: Which is your ISDN card ?
be: Якая ў вас ISDN картка?

en: Which is your timezone?
be: Якi ваш часавы пояс?

en: Which partition do you want to resize?
be: Памеры якога падзела вы жадаеце зьмянiць?

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
be: Які падзел вы жадаеце выкарыстоўваць для Linux4Win?

en: Which printer model do you have?
be: Якую мадэлю друкаркі вы маеце?

en: Which printing system (spooler) do you want to use?
be: Якую сыстэму друку вы жадаеце выкарыстоўваць?

en: Which protocol do you want to use ?
be: Якi пратакол вы жадаеце выкарыстоўваць?

en: Which sector do you want to move it to?
be: На якi сектар перанесьці?

en: Which size do you want to keep for windows on
be: Якую прастору захаваць для Windows?

en: Which type of entry do you want to add?
be: Якi тып пункту жадаеце дадаць?

en: Window Maker graphical environment
be: Графічнае асяродзьдзе Window Maker

en: WindowMaker Workstation
be: Працоўная станцыя WindowMaker

en: With remote CUPS servers, you do not have to configure any 
    printer here; CUPS servers inform your machine automatically
    about their printers. All printers known to your machine
    currently are listed in the "Default printer" field. Choose
    the default printer for your machine there and click the
    "Apply/Re-read printers" button. Click the same button to
    refresh the list (it can take up to 30 seconds after the start
    of CUPS until all remote printers are visible).
    When your CUPS server is in a different network, you have to 
    give the CUPS server IP address and optionally the port number
    to get the printer information from the server, otherwise leave
    these fields blank.
be: Калі выкарыстоўваецца аддалены паслужнік CUPS, вам не
    патрабуецца наладжваць тут друкарку; паслужнікі CUPS
    інфармуюць вашу машыну аб сваіх усталяваных друкарках
    аўтаматычна. Усе друкаркі, даступныя на вашае машыне,
    зараз знаходзяцца ў полі "Дапомная друкарка". Выберыце
    дапомную друкарку для вашае машыны й націсьніце кнопку
    "Ужыць/перачытаць друкаркі". Націсьніце на гэтую кнопку,
    каб перачытаць сьпіс (пакуль аддаленыя друкаркі стануць
    бачныя, можа прайсьці да 30 сэкундаў пасьля перазапуску
    CUPS). Калі паслужнік CUPS знаходзіцца ў другой сетцы, тады
    для атрыманьня зьвестак аб друкарцы з паслужніку, вам 
    неабходна пазначыць IP-адрас паслужніку CUPS і, магчыма,
    нумар яго парта.
    У іншым выпадку, пакіньце гэтыя палі пустымі.

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which accept
    connections from many clients.
be: На гэтым узроўні бясьпекi магчыма выкарыстаньне сыстэмы ў якасьцi
    паслужніка. Узровень бясьпекi дастаткова высокi для працы паслужніку,
    якi дапускае далучэньні са шматлiкiмi клiентамi.

en: Wizard
be: Чараўнік

en: Wizard...
be: Чараўнік...

en: Workgroup
be: Працоўная група

en: Workstation
be: Працоўная станцыя

en: Would you like to configure printing?
be: Жадаеце наладзіць друкарку?

en: X (for X Window System) is the heart of the GNU/Linux graphical interface
    on which all the graphics environments (KDE, Gnome, AfterStep,
    WindowMaker...) bundled with ALT Linux rely. In this section, DrakX
    will try to configure X automatically.
    
    It is extremely rare for it to fail, unless the hardware is very old (or
    very new). If it succeeds, it will start X automatically with the best
    resolution possible depending on the size of the monitor. A window will
    then appear and ask you if you can see it.
    
    If you are doing an "Expert" install, you will enter the X configuration
    wizard. See the corresponding section of the manual for more information
    about this wizard.
    
    If you can see the message and answer "Yes", then DrakX will proceed to
    the next step. If you cannot see the message, it simply means that the
    configuration was wrong and the test will automatically end after 10
    seconds, restoring the screen.
be: X (X Window System) -- гэта сэрца графічнага інтэрфэйса GNU/Linux,
    з якім працуюць усе графічныя асяродьдзі (KDE, Gnome, AfterStep,
    WindowMaker...), якія пастаўляюцца ALT Linux. У гэтым падзеле DrakX
    паспрабуе наладзіць X аўтаматычна.
    
    Праблемы з наладкай адбываюцца надзвычай рэдка, за выключэньнем
    тых выпадкаў, калі ваша абсталяваньне занадта састарэла (ці наадварот,
    зановае). Калі наладка адбудзецца пасьпяхова, тады X
    будзе аўтаматычна запушчаны з аптымальным разрозьненьнем
    экрана, у залежнасьці ад памеру манітора. Затым зьявіцца акно,
    у якім трэба будзе адказаць, ці бачыце вы яго.
    
    Калі вы працуеце ў рэжыме для экспэрта, вы трапляеце да чараўніка
    наладкі X. Паглядзіце адпаведны падзел кіраўніцтва для больш
    падрабязных зьвестак.
    
    Калі вы ўбачыце акно й адкажаце 'Так', тады DrakX пяройдзе да наступнага
    кроку. Калі вы не ўбачыце паведамленьне, тады гэта значыць, што былі заданыя
    памылковыя парамэтры, і тэст аўтаматычна завершаны праз 10 сэкундаў з
    аднаўленьнем экрану.

en: X at startup
be: Запуск X у час запуску сыстэмы

en: X server
be: X паслужнік

en: XFree %s
be: Паслужнік XFree86 %s

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
be: XFree %s з падтрымкай 3D-паскарэньня

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
be: XFree %s з ЭКСПЭРЫМЭНТАЛЬНАЙ падтрымкай 3D-паскарэньня

en: XFree configuration
be: Наладка XFree

en: XFree86 driver: %s
be: Драйвэр XFree86: %s

en: XFree86 server: %s
be: Паслужнік XFree86: %s

en: XFree86 server: %s
be: Паслужнік XFree86: %s

en: Xpmac (installation display driver)
be: Xpmac (усталёўка драйвэру)

en: Yaboot is a boot loader for NewWorld MacIntosh hardware. It is able to boot
    either GNU/Linux, MacOS or MacOSX if present on your computer. Normally,
    these other operating systems are correctly detected and installed. If this
    is not the case, you can add an entry by hand in this screen. Be careful as
    to choose the correct parameters.
    
    Yaboot's main options are:
    
     * Init Message: a simple text message that is displayed before the boot
    prompt.
    
     * Boot Device: indicate where you want to place the information required to
    boot to GNU/Linux. Generally, you setup a bootstrap partition earlier to
    hold this information.
    
     * Open Firmware Delay: unlike LILO, there are two delays available with
    yaboot. The first delay is measured in seconds and at this point, you can
    choose between CD, OF boot, MacOS or Linux.
    
     * Kernel Boot Timeout: this timeout is similar to the LILO boot delay.
    After selecting Linux, you will have this delay in 0.1 second before your
    default kernel description is selected.
    
     * Enable CD Boot?: checking this option allows you to choose "C" for CD
    at the first boot prompt.
    
     * Enable OF Boot?: checking this option allows you to choose "N" for Open
    Firmware at the first boot prompt.
    
     * Default OS: you can select which OS will boot by default when the Open
    Firmware Delay expires.
be: Yaboot -- загрузчык для абсталяваньня NewWorld MacIntosh. Ён
    можа загружаць альбо GNU/Linux, альбо MacOS ці MacOS X, калі яны ёсьць на
    вашым кампутары. Звычайна апэрацыйныя сыстэмы вызначаюцца й
    усталёўваюцца карэктна. Калі гэтага не адбылося, вы можаце асабіста
    дадаць запіс у гэтым экране. Будзьце пільныя пры выбары парамэтраў.
    
    
    Асноўныя парамэтры Yaboot:
    
    
      - Паведамленьне init: Простае тэкставае паведамленьне, якое паказваецца
    перад запрашэньнем загрузчыка.
    
    
      - Загрузачная прылада: Указвае мейсца, у якое вы жадаеце разьмясьціць
    зьвесткі, якія патрэбныя для загрузкі GNU/Linux. Звычайна да гэтага вы ўжо
    наладжваеце падзел bootstrap, для захаваньня гэтых зьвестак.
    
    
      - Загрузка адкрыцьця Firmware: У адрозьненьні ад LILO, у yaboot маецца 2
    затрымкі
    .  Першая затрымка вымяраецца ў сэкундах і на гэтым этапе вы можаце выбіраць
    між CD, OF загрузкай, MacOS ці Linux.
    
    
      - Затрымка загрузкі ядра: Гэтая затрымка падобна да затрымкі загрузкі LILO.
    Пасьля выбару Linux, у вас будзе затрымка ў 0.1 сэкунды, перад тым як ваша
    дапомнае ядро будзе выбрана.
    
    
      - Уключыць загрузку з CD?: выбар гэтага парамэтра дазволіць націскаць 'C' для
    загрузкі з CD у першым запрашэньні загрузчыка.
    
    
      - Уключыць загрузку OF?: выбар гэтага парамэтра дазволіць вам націскаць 'N'
    для Open Firmware у першым запрашэньні загрузчыка.
    
    
      - Дапомная АС: Вы можаце выбраць, якая АС будзе дапомна загружацца
    пасьля заканчэньня часу затрымкі Firmware.

en: Yes
be: Так

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
be: Так, я жадаю аўтаматычна ўваходзіць (карыстальнік, сталец)

en: You appear to be running a 2.2 kernel.  If your network IP
    is automatically set by a computer in your home or office 
    (dynamically assigned), we need to allow for this.  Is
    this the case?
be: Вы выкарыстоўваеце ядро 2.2. Калі ваш IP-адрас у сетцы
    аўтаматычна наладжваецца іншым кампутарам дома ці ў
    канцылярыі (IP-адрас вылучаецца дынамічна), тады трэба
    гэтую магчымасьць дазволіць. Якім будзе ваш выбар?

en: You appear to have an OldWorld or Unknown
     machine, the yaboot bootloader will not work for you.
    The install will continue, but you'll
     need to use BootX to boot your machine
be: Выглядае на тое, што вы маеце машыну старога
    альбо невядомага тыпу, таму yaboot загрузчык не
    спрацуе. Інсталяцыя працягнецца, але вам будзе
    неабходна скарыстаць з BootX каб загрузіць вашу
    машыну.

en: You are about to configure an Auto Install floppy. This feature is somewhat dangerous and must be used circumspectly.
    
    With that feature, you will be able to replay the installation you've performed on this computer, being interactively prompted for some steps, in order to change their values.
    
    For maximum safety, the partitioning and formatting will never be performed automatically, whatever you chose during the install of this computer.
    
    Do you want to continue?
be: Зараз вы створыце й наладзіце дыск для аўтаматычнай усталёўкі. Гэты дыск некалькі "небясьпечны" і мусіць выкарыстоўвацца асьцярожна.
    
    З гэтым дыскам, вы здолееце аднавіць наладку, выкананую на гэтым кампутары, адказаўшы толькі на некалькі пытаньняў, пры гэтым можна зьмяніць пэўныя значэньні.
    
    Для забесьпячэньня патрэбнае бясьпекі, разьбіцьцё на падзелы й фарматаваньне ніколі не будуць адбывацца аўтаматычна, незалежна ад таго, як наладжаны кампутар.
    
    Працягваць?

en: You are about to configure your computer to share its Internet connection.
    With that feature, other computers on your local network will be able to use this computer's Internet connection.
    
    Note: you need a dedicated Network Adapter to set up a Local Area Network (LAN).
be: Ваш кампутар можа быць наладжаны на падзелены доступ да
     інтэрнэт?
    
    Заўвага: вам патрэбны сеткавы адаптар для падключэньня да МВС.
    
    Вы жадаеце усталяваць падзеленае далучэньне да інтэрнэт?

en: You are configuring an OKI laser winprinter. These printers
    use a very special communication protocol and therefore they
    work only when connected to the first parallel port. When
    your printer is connected to another port or to a print
    server box please connect the printer to the first parallel
    port before you print a test page. Otherwise the printer
    will not work. Your connection type setting will be ignored
    by the driver.
be: Вы наладжваеце лазэрную win-друкарку OKI. Гэтыя
    друкаркі выкарыстоўваюць свой уласны пратакол, і 
    працуюць толькі праз далучэньне да паралельнага парту.
    Калі ваша друкарка далучана да іншага парту ці
    паслужніку, далучыце яго да першага паралельнага
    парта перад друкам пробнай старонкі. Інакш, друк не
    будзе працаваць, а парамэтры вашага далучэньня будуць
    ігнараваныя драйвэрам.

en: You are currently connected to internet.
be: Як вы плянуеце далучацца да інтэрнэт?

en: You are currently using %s as Boot Manager.
    Click on Configure to launch the setup wizard.
be:  Вы зараз выкарыстоўваеце кіраўніка загрузкі %s.
     Націсьніце "Наладка" каб загрузіць чараўніка.

en: You are going to configure a remote printer. This needs working
    network access, but your network is not configured yet. If you
    go on without network configuration, you will not be able to use
    the printer which you are configuring now. How do you want 
    to proceed?
be: Зараз вы выканаеце наладку аддаленае друкаркі. Для
    гэтага патрэбна працоўная сетка, але ваша сетка покуль не
    наладжана. Калі вы не зьбіраецеся яе наладжваць, тады вы не
    зможаце выкарыстоўваць друкарку, якую зьбіраецеся зараз
    наладзіць. Працягваць?

en: You are not currently connected to Internet.
be: Вы зараз адлучаны ад інтэрнэт.

en: You can add additional entries for yaboot, either for other operating
    systems, alternate kernels, or for an emergency boot image.
    
    For other OS's, the entry consists only of a label and the root partition.
    
    For Linux, there are a few possible options:
    
     * Label: this is simply the name you will have to type at the yaboot prompt
    to select this boot option.
    
     * Image: this would be the name of the kernel to boot. Typically, vmlinux
    or a variation of vmlinux with an extension.
    
     * Root: the "root" device or "/" for your Linux installation.
    
     * Append: on Apple hardware, the kernel append option is used quite often
    to assist in initializing video hardware, or to enable keyboard mouse
    button emulation for the often lacking 2nd and 3rd mouse buttons on a stock
    Apple mouse. The following are some examples:
    
             video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111 hda=autotune
    
             video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111
    
     * Initrd: this option can be used either to load initial modules, before
    the boot device is available, or to load a ramdisk image for an emergency
    boot situation.
    
     * Initrd-size: the default ramdisk size is generally 4,096 bytes. If you
    need to allocate a large ramdisk, this option can be used.
    
     * Read-write: normally the "root" partition is initially brought up in
    read-only, to allow a file system check before the system becomes "live".
    Here, you can override this option.
    
     * NoVideo: should the Apple video hardware prove to be exceptionally
    problematic, you can select this option to boot in "novideo" mode, with
    native frame buffer support.
    
     * Default: selects this entry as being the default Linux selection,
    selectable by just pressing ENTER at the yaboot prompt. This entry will
    also be highlighted with a "*", if you press [Tab] to see the boot
    selections.
be: Вы можаце дадаць дадатковыя запісы для yaboot, альбо для іншых
    апэрацыйных сыстэмаў, альбо для іншых ядраў, альбо для 
    аварыйнага загрузачнага вобразу.
    
    Для іншых АС - запіс утрымлівае толькі адзнаку й каранёвы падзел.
    
    
    Для Linux, магчымыя некалькі парамэтраў: 
    
      - Адзнака: Гэта проста назва, якая будзе выводзіцца ў запрашэньні
    yaboot для выбару гэтага варыянта загрузкі.
    
      - Вобраз: Гэта будзе назва ядра. Звычайна гэта vmlinux ці варыянт
    vmlinux плюс пашырэньне.
    
      - Root: Карэнная прылада ці '/' для усталёўкі Linux.
    
      - Дадатковае: У абсталяваньні Apple, дадатак ядра часта выкарыстоўваецца
    каб забясьпечыць запуск відыё падсыстэмы, альбо для эмуляцыі на 
    клявіятуры кнопак мышы таму як 2-я й 3-я кнопкі адсутнічаюць на 
    звычайных Apple мышах. Вось некалькі прыкладаў:
    
    
    	 video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111 hda=autotune
    
    	 video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111 
    
    
     
      - Initrd: Гэты парамэтар можа выкарыстоўвацца альбо для загрузкі
    першапачатковых модуляў да таго, як загрузачная прылада стане
    даступнай, альбо для загрузкі вобраза ramdisk у час загрузкі ў
    аварыйнай сытуацыі.
    
      - Памер Initrd: Дапомна памер ramdisk звычайна 4096 байтаў. Калі
    вам спатрэбіцца разьмясьціць большы ramdisk, тады выкарыстоўваецца
    гэты парамэтар.
    
      - Чытаньне-запіс: звычайна "карэнны" (root) падзел першапачаткова
    далучаецца ў рэжыме толькі чытаньне, каб дазволіць праверку
    файлавае сыстэмы перад пераходам сыстэмы ў працоўны стан. У
    гэтым парамэтры вы можаце гэта зьмяніць.
    
    
      - NoVideo: Калі праца відыё падсыстэмы Apple будзе цалкам няўстойлівай,
    вы можаце выбраць гэты парамэтар для загрузкі ў рэжыме 'novideo', з
    падтрымкай framebuffer .
    
    
      - Дапомна: Выбірае гэты варыянт як дапомны выбар Linux. Гэта
    выконваецца простым націскам ENTER на запрашэньне yaboot.
    Гэты варыянт будзе таксама вылучаны сымбалем '*', калі вы націсьніце
    TAB для прагляду варыянтаў загрузкі.

en: You can also use the graphical interface "xpdq" for setting options and handling printing jobs.
    If you are using KDE as desktop environment you have a "panic button", an icon on the desktop, labeled with "STOP Printer!", which stops all print jobs immediately when you click it. This is for example useful for paper jams.
be: Вы так сама можаце выкарыстоўваць графічны інтэрфэйс 'xpdq' для наладкі парамэтраў і апрацоўкі
    заданьняў на друкарцы. Калі вы выкарыстоўваеце KDE, тады у вас мусіць 
    быць 'кнопка панікі', г.з. значка на стальцы, з назвай 'Спыненьне друку!', якая
    спыняе ўвесь друк. Гэта можа быць карысным калі друкарка "зажавала" паперу.

en: You can choose other languages that will be available after install
be: Вы можаце выбраць іншыя мовы, якiя будуць даступны пасьля ўсталяваньня

en: You can copy the printer configuration which you have done 
    for the spooler %s to %s, your current spooler. All the
    configuration data (printer name, description, location, 
    connection type, and default option settings) is overtaken,
    but jobs will not be transferred.
    Not all queues can be transferred due to the following 
    reasons:
be: Вы таксама можаце скапіяваць парамэтры друкаркі, якія 
    вы вызначылі для спулеру %s на %s, ваш бягучы спулер. Усе
    парамэтры (назва друкаркі, яго апісаньне, разьмяшчэньне, 
    тып далучэньня й стандартныя парамэтры) будуць пераданыя,
    але не будуць скапіяваны заданьні.
    Не ўсе даньні могуць быць скапіяваны з-за:

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
be: Вы можаце цяпер падзяліць ваш дыск %s
    Па заканчэньні не забудзьцеся захаваць зьмены, скарыстаўшы `w'

en: You can specify directly the URI to access the printer. The URI must fulfill either the CUPS or the Foomatic specifications. Note that not all URI types are supported by all the spoolers.
be: Вы можаце пазначыць прамы URI для доступу да друкаркі. URI мусіць адпавядаць як спэцыфікацыям CUPS, гэтак і спэцыфікацыям Foomatic. Майце на ўвазе, што не ўсе тыпы URI падтрымліваюцца астатнімі спулерамі друку.

en: You can't install the bootloader on a %s partition
be: Вы не можаце усталяваць загрузчык на падзел %s

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
be: Вы не можаце выбраць гэты пакет, таму як не хапае мейсца для яго ўсталяваньня

en: You can't select/unselect this package
be: Вы не можаце вылучаць і адмяняць вылучэньне гэтага пакету

en: You can't unselect this package. It is already installed
be: Вы не можаце адмянiць вылучэньне гэтага пакету. Ён ужо ўсталяваны

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
be: Вы не можаце адмянiць вылучэньне гэтага пакету. Яго патрэбна абнавiць

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
be: Вы не можаце выкарыстоўваць падзел JFS памерам меншым за 16 Мб

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
be: Вы не можаце выкарыстоўваць падзелы ReiserFS памерам меншым за 32 Мб

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
be: Вы не можаце выкарыстоўваць лягічныя падзелы LVM для пункта мацаваньня %s

en: You don't have a swap partition
    
    Continue anyway?
be: Няма падзела swap.
    
    Усё адно працягваць?

en: You don't have any configured interface.
    Configure them first by clicking on 'Configure'
be:  У вас адсутнічае наладжаны інтэрфэйс.
     Каб наладзіць яго націсьніце "Наладка"

en: You don't have any internet connection.
    Create one first by clicking on 'Configure'
be:  Вы не маеце далучэньня да інтэрнэт.
     Стварыце яго націснуўшы на "Наладка"

en: You don't have any partitions!
be: Вы не стварылi няводнага падзелу!

en: You don't have enough free space on your Windows partition
be: Недахоп вольнае прасторы на падзеле Windows

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions
be: Вы маеце прагал у таблiцы падзелаў, але я не маю магчымасьцi яго скарыстаць.
    Адзiны выхад у тым, каб перамясьцiць першасныя падзелы гэтак, каб прагал
    ішоў адразу за пашыраным (extended) падзелам

en: You have configured multiple ways to connect to the Internet.
    Choose the one you want to use.
be: Вы маеце шмат шляхоў для далучэньня да інтэрнэт.
    Выберыце адзін з іх для выкарыстаньня.

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
be: На якi з наяўных жорсткіх дыскаў Вы жадаеце ўсталяваць Linux?

en: You have one big FAT partition
    (generally used by MicroSoft Dos/Windows).
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
be: Зараз вы маеце толькi адзiн вялiкi падзел FAT
    (які звычайна выкарыстоўвае MS Dos/Windows).
    Прапаную, сьпярша, зьмянiць памеры падзела
    (націсьніце на ім, а потым на "зьмяненьне памераў")

en: You have selected the following server(s): %s
    
    
    These servers are activated by default. They don't have any known security
    issues, but some new could be found. In that case, you must make sure to upgrade
    as soon as possible.
    
    
    Do you really want to install these servers?
be: Будуць усталяваныя наступныя паслужнікі: %s
    
    
    Гэтыя паслужнікі будуць актываваныя дапомна. У іх не вызначана праблемаў
    з бясьпекай, але, магчыма, будуць вызначаны пэўныя новыя праблемы. У 
    гэтым выпадку, вам трэба іх абнавіць.
    
    
    Вы ўпэўненыя, што жадаеце ўсталяваць гэтыя паслужнікі?

en: You have space on your disk for only %d%% of these packages.
    
    If you wish to install less than this,
    select the percentage of packages that you want to install.
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of %d%% will install as many packages as possible.
be: На вашым дыску ёсьць мейсца толькi для %d%% гэтых пакетаў.
    
    Калi вы жадаеце ўсталяваць меней за гэта, тады
    пазначце адсотку пакетаў для ўсталяваньня.
    Пры малой адсотцы будуць усталяваны найбольш важныя пакеты;
    пры адсотцы %d%% будзе ўсталявана столькi пакетаў колькi магчыма.

en: You have transferred your former default printer ("%s"),
    Should it be also the default printer under the
    new printing system %s?
be: Вы перадалі дапомную друкарку ('%s'). Ці
    мусіць яна быць дапомнай друкаркай у новай
    сыстэме друку %s?

en: You may need to change your Open Firmware boot-device to
     enable the bootloader.  If you don't see the bootloader prompt at
     reboot, hold down Command-Option-O-F at reboot and enter:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Then type: shut-down
    At your next boot you should see the bootloader prompt.
be: Магчыма, трэба зьмяніць вашу загрузачную прыладу
     Open Firmware, каб запрацаваў пачатковы загрузчык.
     Калі у час перазагрузкі вы не ўбачыце мэню загрузчыка,
     націсьніце й утрымлівайце Command-Option-O-F
     (Alt+Ctrl+O+F) у час перазагрузкі й увядзіце:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Далей ўвядзіце: shut-down
    Пасьля перазагрузкі вы мусіце ўбачыць мэню загрузчыка.

en: You may now choose which services you wish to start at boot time.
    
    Here are presented all the services available with the current
    installation. Review them carefully and uncheck those which are not always
    needed at boot time.
    
    You can get a short explanatory text about a service by selecting a
    specific service. However, if you are not sure whether a service is useful
    or not, it is safer to leave the default behavior.
    
    At this stage, be very careful if you intend to use your machine as a
    server: you will probably not want to start any services that you do not
    need. Please remember that several services can be dangerous if they are
    enabled on a server. In general, select only the services you really need.
be: Зараз вы можаце выбраць паслугі, якія будуць запускацца ў час загрузкі.
    
    Тут прысутнічаюць усе паслугі, даступныя у час бягучае усталёўкі. Уважліва
    паглядзіце на іх і здыміце адзнакі з тых паслугаў, запуск якіх вам не трэба
    выконваць кожны раз у час загрузкі сыстэмы.
    
    Вы можаце паглядзець кароткае апісаньне паслугі, выбраўшы пэўную
    паслугу са сьпіса. Але, калі вы не пэўныя што вам патрэбна гэтая паслуга,
    ці не, тады лепей яе пакінуць у дапомным стане.
    
    Калі вы плянуеце выкарыстоўваць сыстэму ў якасьці паслужніку, вы
    мусіце быць вельмі пільныя на гэтым этапе: верагодна вы не захочаце
    запускаць тыя паслугі, якія вам не патрэбны. Памятайце, што запускаць
    пэўныя паслугі небясьпечна. У тыповае сытуацыі, пажадана выбраць
    толькі паслугі, якія вам сапраўды патрэбныя.

en: You may now provide its options to module %s.
be: Вы можаце задаць выбары для модулю %s.

en: You may now provide its options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
be: Вы можаце задаць выбары для модулю %s.
    Выбары ў фармаце ``назва=значэньне назва2=значэньне2 ...''.
    Напрыклад, ``io=0x300 irq=7''

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
be: Вы мусіце мець падзел FAT замацаваным у /boot/efi

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
be: Вы павінны мець каранёвы падзел.
    Для гэтага стварыце падзел (альбо адзначце ўжо існуючы).
    Потым выберыце ``Кропка мацаваньня'' i ўсталюйце яе ў `/'

en: You must have a swap partition
be: Вы павiнны мець падзел swap

en: You must indicate where you wish to place the information required to boot
    to GNU/Linux.
    
    Unless you know exactly what you are doing, choose "First sector of drive
    (MBR)".
be: Неабходна пазначыць, дзе вы жадаеце разьмясьціць iнфармацыю, якая неабходна
    для загрузкi Linux.
    
    
    Калi вы не адчуваеце абсалютна дакладна, што вы робіце, 
    выберыце "Першы сэктар на дыску (MBR)".

en: You must use APT to upgrade your existing system.
     Read carefully documentation before upgrade
be: Вы мусіце выкарыстоўваць APT для абнаўленьня сыстэмы.
     Уважліва прачытайце дакумэнтацыю перад абнаўленьнем

en: You need a true filesystem (ext3, reiserfs) for this mount point
be: Вам неабходна задаць правільны тып файлавае сыстэмы (ext3, reiserfs)
    для гэтае кропкi мацаваньня

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
be: Каб мадыфiкацыя таблiцы падзелаў зьдзейсьнілася, патрэбна перазагрузка.

en: You will be able to choose them more specifically in the next step.
be: Больш дакладны выбар можна будзе зрабiць на наступным кроку.

en: You will can't login into system!
be: Вы не здолееце ўвайсьці ў сыстэму!

en: You'll need to reboot before the modification can take place
be: Каб зьмены ўступiлi ў дзеяньне, неабходна перазагрузiцца

en: You've selected a software RAID partition as root (/) and RAID's level isn't 1.
    No bootloader is able to handle this without a /boot partition.
    So be careful to add a /boot partition
be: Вы вылучылі RAID падзел як каранёвы (/)ЃЃ· з узроўнем RAID не роўным 1
    Няма загрузчыка, якi б загрузiўся без /boot падзела.
    Дадайце падзел /boot, калi ласка.

en: Your Windows partition is too fragmented, please run ``defrag'' first
be: Ваш падзел з Windows занадта фрагмэнтаваны. 
    Рэкамэндуем спачатку выканаць праграму ``defrag''

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
be: Ваша графічная картка можа мець 3D-паскарэньне, якое падтрымлiваецца толькi ў XFree %s.
    МАЙЦЕ НА ЎВАЗЕ, ШТО ГЭТА ЭКСПЭРЫМЭНТАЛЬНАЯ ПАДТРЫМКА Й МОЖА 
    ПРЫВЕСЬЦІ ДА СПЫНЕНЬНЯ ВАШАГА КАМПУТАРА. Ваша графічная картка 
    падтрымлiваецца ў XFree %s, якi лепей падтрымлiвае карткі з 2D-паскарэньнем.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
be: Падтрымка 3D-паскарэньня для вашае графічнае карткі выканана толькі ў XFree %s.
    XFree %s можа выкарыстоўваць толькі 2D-паскарэньне для гэтае карткі.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
be: Ваша графічная картка можа мець 3D-паскарэньне, якое падтрымліваецца толькi XFree %s.
    МАЙЦЕ НА ЎВАЗЕ, ШТО ГЭТА ЭКСПЭРЫМЭНТАЛЬНАЯ ПАДТРЫМКА Й МОЖА ПРЫВЕСЬЦІ ДА
    СПЫНЕНЬНЯ ВАШАГА КАМПУТАРА.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
be: Ваша графічная картка можа мець 3D-паскарэньне, якое падтрымліваецца толькі ў XFree %s.

en: Your choice? (0/1, default `%s')
be: Ваш выбар? (0/1, дапомна "%s")

en: Your choice? (default %s)
be: Ваш выбар? (дапомна %s)

en: Your choice? (default `%s'%s)
be: Ваш выбар? (дапомна "%s"%s)

en: Your new ALT Linux operating system is currently being installed.
    Depending on the number of packages you will be installing and the speed of
    your computer, this operation could take from a few minutes to a
    significant amount of time.
    
    Please be patient.
be: Ваша новая апэрацыйная сыстэма ALT Linux зараз усталёўваецца.
    Гэта апэрацыя адыме пэўны час, што залежыць ад памеру абранага
    ўсталяваньня і хуткасьці вашага кампутара.
    
    
    Калі ласка, пачакайце.

en: Your personal phone number
be: Ваш асабiсты тэлефонны нумар

en: Your system has not enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
be: Ваша сыстэма не мае дастаткова мейсца для ўсталяваньня цi абнаўленьня (%d > %d)

en: Your system is low on resource. You may have some problem installing
    ALT Linux. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
be: У вашае сыстэме маецца недахоп рэсурсаў, таму магчымы праблемы
    пры ўсталяваньнi ALT Linux. У гэтым выпадку паспрабуйце тэкставую
    праграму ўсталяваньня. Для гэтага націсьніце `F1' у час загрузкi, а потым
    набярыце `text' i націсьнеце <ENTER>.

en: Your system support multiple head configuration.
    What do you want to do?
be: Ваша сыстэма падтрымлівае некалькі манітораў.
    Што вы жадаеце рабіць?

en: activate now
be: актываваць зараз

en: apmd is used for monitoring batery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
be: ampd выкарыстоўваецца для сачэньня за станам батарэi й вядзеньня статыстыкi.
    Яго можна выкарыстоўваць для выключэньня машыны пры нiзкiм зарадзе батарэі.

en: cable connection detected
be: вызначана кабэльнае далучэньне

en: can not open /etc/inittab for reading: %s
be: немагчыма адкрыць /etc/inittab для чытаньня: %s

en: chunk size
be: памер кавалка

en: compact
be: кампактна

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
be: cron - стандартная UNIX праграма, якая выконвае праграмы карыстальніка
    праз пазначаныя пэрыяды часу. Vixie cron дадае шэраг дадаткаў да стандартнага
    UNIX cron, з лепшым ўзроўнем бясьпекi i моцнымі канфiгурацыйнымі выбарамі.

en: deactivate now
be: дэактывізаваць зараз

en: detected %s
be: вызначаны %s

en: detected on interface %s
be: вызначана на інтэрфэйсе %s

en: detected on port %s
be: вызначана на парце %s

en: device
be: прылада

en: disable
be: выключыць

en: dismiss
be: прыняць

en: enable
be: уключыць

en: error unmounting %s: %s
be: памылка размацаваньня %s: %s

en: ethernet card(s) detected
be: вызначана ethernet картка(і)

en: fsck failed with exit code %d or signal %d
be: збой fsck, вяртаньне кода памылкі %d ці сыгналу %d

en: high
be: высокi

en: important
be: важна

en: kdesu missing
be: адсутнічае kdesu

en: level
be: узровень

en: login
be: уліковы запіс

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
be: lpd - гэта дэман друку, патрэбны для карэктнай працы lpr. Гэта
    паслужнік, якi кiруе працай друкаркі.

en: maybe
be: можа быць

en: mkraid failed
be: збой mkraid

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
be: mkraid непрацаздольны (можа raid прылады адсутнічаюць?)

en: mount failed
be: збой мацаваньня

en: mount failed:
be: збой мацаваньня:

en: must have
be: мусіць мець

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve
    host names to IP addresses.
be: named (BIND) - гэта паслужнік дамэнных iмёнаў, якi выкарыстоўваецца для
    перакладаньня назваў вузлоў у IP адрасы.

en: new
be: новы

en: nice
be: добра

en: no available partitions
be: няма даступных падзелаў

en: no help implemented yet.
be: для гэтае дзеі дапамога адсутнічае.

en: no network card found
be: адсутнічае сеткавая картка

en: no serial_usb found
be: serial_usb адсутнічае

en: none
be: няма

en: not enough room in /boot
be: Недахоп дыскавае прасторы ў /boot

en: on bus %d id %d
be: на шыне %d id %d

en: paranoid
be: паранаідальны

en: partition %s
be: падзел %s

en: password
be: пароль

en: port
be: порт

en: re-type password
be: пароль паўторна

en: reconfigure
be: наладзіць

en: restrict
be: абмежаваньне

en: running
be: выконваецца

en: serial
be: пасьлядоўная

en: server
be: паслужнік

en: simple
be: просты

en: stopped
be: спынена

en: tinyfirewall configurator
    
    This configures a personal firewall for this ALT Linux machine.
    For a powerful dedicated firewall solution, please look to the
    specialized ALT Linux Castle distribution.
be: Наладка прыватнае сыстэмы фільтраваньня пакетаў
    
    Тутака адбываецца наладка фільтраваньня пакетаў.
    Для таго, каб атрымаць больш магутную й функцыянальную
    сыстэму абароны, вам трэба зьвярнуцца да спэцыялізаванага
    дыстрэбютыву ALT Linux Castle.

en: usage: keyboarddrake [--expert] [keyboard]
be: выкарыстаньне: keyboarddrake [--expert] [keyboard]

en: use dhcp
be: выкарыстоўваць dhcp

en: use pppoe
be: выкарыстоўваць pppoe

en: use pptp
be: выкарыстоўваць pptp

en: very nice
be: вельмi добра
